صادرات روده گوسفند
صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری روده از ایران به اروپا
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵
شهرک صنعتی
حق بهره برداری از زمین در سال ۱۳۹۵
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵

آشنایی با فرایند تولید شیشه دوجداره

فرآیند تولید پنجره دوجداره UPVC

فرآیند تولید پنجره دوجداره UPVC

امروزه اتلاف انرژی یکی از مهمترین مسائل کشورهای جهان است با وجود اینکه برخی از کشورها از جمله کشور عزیزمان از نظر منابع انرژی بسیار غنی می‌باشند، اما با توجه به اینکه این منابع محدود و پایان پذیر هستند، استفاده نامناسب از آن می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به چرخه اقتصاد وارد نماید.

در این خصوص بخش ساختمان با داشتن سهم حدوداً ۳۵درصدی در مصرف انرژی یکی از صنایعی است که سهم بالایی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. چندی است که بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان مورد توجه قرار گرفته و در این راستا اقدامات لازم در جهت کاهش اتلاف انرژی و تشویق مصرف کنندگان با استفاده از مصالح ساختمانی مناسب بعمل آمده است. شایان ذکر است که ۳۰% از اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره­ ها صورت می‌گیرد که این مسئله استفاده از پنجره و شیشه­ های عایق را ضروری می‌نماید.

به كارگيري پنجره‌هاي عایق و شیشه‌های دوجداره يكي از راه‌های کاهش اتلاف انرژی می‌باشد، با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب به چگونگی عملکرد و نحوه تولید شیشه‌های دوجداره پرداخته‌ایم، امید است این نوشتار مفید واقع شود با بهین صنعت یاب همراه باشید.

 

 

ساخت درب و پنجره های UPVC در سال‌های ۱۹۶۰ در اروپا آغاز گردید. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه تولید درب و پنجره‌های چوبی، آهنی و آلومینیومی، استفاده از درب و پنجره‌های پی وی سی روز افزون یافته است، سهولت ایجاد تنوع در طرح و رنگ، استقامت فیزیکی و یا برابری در برابر شرایط جوی متناوب و همچنین قابلیت بازیافت پی وی سی بکار رفته در ساخت درب و پنجره، موجب تحولات بهره‌ای در این صنعت گردیده است. بکار گیری شیشه‌های دو جداره خاصیت عایق بودن در مقابل صدا و حرارت را در پنجره‌های پی وی سی افزایش داده است. در ایران اولین بار در اواخر دهه ۵۰ واحد تولید پروفیل و ساخت درب و پنجره پی وی سی احداث گردید.

 

مزایای پنجره های دوجداره

صرفه جوئی در مصرف انرژی

مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش (UV) و حذف اثرات مخرب آن

کاهش آلودگی صوتی

کاهش آلودگی هوا

کاهش هزينه تاسيسات سرمايشي و گرمايشي

هوا بندی کامل

تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل UPVC

سهولت در نصب

غیر قابل اشتعال

حفاظت از محیط زیست از طریق بازیافت

 

مواد و قطعات مورد استفاده در شیشه دوجداره

:: شیشه تک جداره فلوت

در شیشه دو جداره و سه جداره استاندارد به ترتیب از ۲ و یا ۳ تک جداره فلوت استفاده می‌شود که هر کدام از لایه‌ها می‌توانند دارای ضخامت، رنگ متفاوت، و یا از نوع رنگی، رفلکس (آئینه‌ای) و یا ساده باشند.
شیـشه فـلوت به اندازه بزرگ (جام شیـشه) تولیـد می‌شود که بر اساس نیاز به اندازه‌های کوچکتر تقسیم می‌گردد. در شیشه‌های دوجداره غیر استاندارد عموماً از شیشه‌های فلوت (شیت) استفاده می‌گردد که از نظر استاندارد قابل غیاث با شیشه فلوت نمی‌باشد. شیشه شیت می‌تواند دارای موج، جوش و یا نقطه های بسیار ریز در آن باشد که به طور عادی به چشم نمی‌آید و با دقت فراوان دیده می‌شود.

 


:: اسپیسر آلومینیومی یکپارچه
حد فاصل میان دو لایه شیشه دوجداره اسپیسر آلومینیومی قرار می‌گیرد که در حالت استاندارد می‌بایست به صورت یکپارچه باشد. یعنی در چهار طرف اضلاع اسپیسر خمیدگی به چشم بخورد که با دستگاه صورت پذیرفته است.

:: سوپاپ ورودی و خروجی گاز آرگون
بر روی اسپیسر آلومینیوم دو عدد سوپاپ تعبیه می‌شود تا در حین عملیات مونتاژ از یک ورودی گاز تزریق شده و از ورودی دیگر هوا خارج شود، که البته در محصول نهایی دو عدد سوپاپ با درپوش پوشیده شده است.

:: کانکتور آلومینیومی اسپیسر
بعد از مونتاژ و خم شدن چهار طرف اسپیسر آلومینیومی دو نقطه باقیمانده اسپیسر به وسیله‌ی کانکتور به هم اتصال داده می‌شود.

:: رطوبت گیرشیشه دوجداره (سلیکاژل یا دسیکنت)
درون اسپیسرآلومینیومی دانه‌های ریز رطوبت‌گیر قرار می‌گیرد و نقش جذب رطوبت احتمالی بوجود آمده دردولایه شیـشه را به‌عهـده دارند، استفاده ازرطوبت گیرمناسب بسیارحائز اهمیت می‌باشد.

 


:: گاز آرگون
در بین دو لایه شیشه به وسیله دستگاه مخصوص از ورودی سوپاپ‌ها گاز به درون فاصله دو لایه شیشه تزریق می‌شود.

:: چسب اولیه با بوتیل
برای اتصال اسپیسر آلومینیومی به دو لایه شیشه تک جداره بر روی دیواره اسپیسر آلومینیومی، چسب اولیه یا بوتیل تزریق می‌گردد.

:: چسب ثانویه یا پولی سولفاید
مهمترین بخش آبندی شیشه دوجداره توسط چسب پولی سولفاید صورت می پذیرد. چسب پولی‌سولفاید از ترکیب رقیق ۱۰ به ۱ دوچسب در دستگاه تزریق پولی‌سولفاید صورت می‌پذیرد و دارای استحکام و آبندی بسیار قوی می‌باشد.

فرآیند تولید پنجره های دوجداره upvc

بعد از آشنایی با مواد اولیه در تولید شیشه دوجداره حال به چگونگی مراحل ساخت شیشه دوجداره صنعتی با ماشین آلات صنعتی می پردازیم:

 ۱- بهینه سازی و برش جام‌های شیشه

با توجه به متنوع بودن ابعاد پنجره‌ها قاعدتاً ابعاد شیشه‌ها نیز متفاوت هستند، لذا برای برش دادن بهینه شیشه و پایین آوردن ضایعات در این زمینه کلیه ابعاد در خواستی توسط نرم افزار اوپتیمایز می‌گردد تا بهترین حالت جهت چینش ابعاد درخواستی بر روی جام‌های شیشه صورت پذیرد.


۲- ساختن قاب‌های اسپیسر آلومینیومی

شاخه‌های آلومینیومی اسپیسر ۶ یا ۸ متر می‌باشد، که توسط رباط درون دستگاه بندینگ برداشته شده و شاخه‌ها به ابعاد موردنظر در می‌آیند و در آخر کانکتور اتصال اسپیسر به آنها متصل گردیده و دوعدد جای سوپاپ گاز بر روی اسپیسر قاب شده تعبیه می‌شود.۳- ورود شیشه به دستگاه شستشو و خشک کن و پرس

اولین لایه شیشه دوجداره به ابتدای خط وارد شده و به درون دستگاه شستشو هدایت می‌شود. شیشه درون دستگاه شستشو با فشار آب و چرخش فرچه‌های مخصوص کاملاً شسته و تمیز می‌گردد سپس بعد از عبور از قسمت شستشو به داخل قسمت خشک کن هدایت می‌شود. در قسمت خشک کن شیشه با فشار هوای گرم به تمامی سطوح شیشه مواجه می‌شود و این امر باعث خشک شدن کامل شیشه می‌گردد. پس از قسمت خشک، شیشه مورد نظر به روی قسمت کنترل وارد می‌شود در این قسمت شیشه بر روی صفحه‌ای قرار می‌گیرد که به وسیله تابش چراغ‌های آفتابی و مهتابی هرگونه ایراد و یا مشکل موجود توسط اپراتور کنترل گردد و در صورت عیوب شیشه مورد نظر دوباره به قسمت شستشو عودت می‌گردد تا مجدداً در سیستم شستشو قرار گیرد و در صورت تائید اپراتور شیشه به مرحله بعد ارسال می‌شود.

لایه شیشه دوم همانند شیشه اول ابتدا به درون دستگاه شستشو و سپس به دستگاه خشک کن هدایت شده و پس از تأیید توسط اپراتور بر روی قسمت تراز اسپیسر قرار می‌گیرد تا اسپیسر بر روی جایگاه خود اتصال داده شود.

 

دستگاه خشک کن LiSEC ساخت آمریکا

۴- تزریق رطوبت گیر درون اسپیسر و چسب بوتیل

در حد فاصلی که شیشه دوم مراحل شستشو و تأیید را می‌گذارند اسپیسر تولید شده به دستگاه تزریق رطوبت‌گیر ارسال می‌شود و دانه های رطوبت‌گیر به درون اسپیسر آلومینیومی تزریق می‌گردد. به علت حساسیت بسیار زیاد دانه های رطوبت گیر نسبت به هوای آزاد، این متریال درون دستگاه تزریق رطوبت گیر به صورت پلمپ قرار می‌گیرد و فقط چند دقیقه قبل از تولید شیشه نهایی به درون اسپیسر تزریق می‌شود.

۵- نصب اسپیسر بر روی شیشه
۶-  پرس دولایه شیشه

بعد از اتصال اسپیسر بوتیل خورده به شیشه دوم ، شیشه به درون دستگاه پرس هدایت می‌شود و در آنجا با شیشه لایه اول که قبلاً در آن قرار گرفته است به هم چسبانیده می‌شوند و با اعمال پرس توسط دستگاه، چسبندگی دولایه شیشه به طور بیشتر اعمال می‌شود. سپس دولایه شیشه که در وسط آنها اسپیسر آلومینیومی قرار دارد از قسمت پرس خارج شده و به واحد بعدی ارسال می‌شود.

۷- تزریق گاز آرگون
۸- تزریق چسب ثانویه یا پولی سولفاید

 


بعد از تزریق چسب پولی‌سولفاید شیشه بر روی خرک‌های مخصوص به حالت افقی قرار می‌گیرد تا بعد از گذشت زمان معینی چسب پولی سولفاید کاملاً خشک شود و بعد از آن آماده بارگیری و نصب در کارگاه نصب می‌باشد.


شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب، آمادگی خود را جهت تهیه و تنظیم طرح توجیهی تولید پنجره دوجداره UPVC اعلام می دارد.

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.