بهین صنعت یاب https://behinsanat.com ارائه دهنده انواع طرح توجیهی | مطالعه بازار Thu, 14 Feb 2019 12:44:26 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://behinsanat.com/wp-content/uploads/2018/12/cropped-logo-32x32.jpg بهین صنعت یاب https://behinsanat.com 32 32 طرح توجیهی تولید بستنی https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%86%db%8c/ https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%86%db%8c/#respond Thu, 14 Feb 2019 12:44:26 +0000 https://behinsanat.com/?p=6491 مطالعات و امکان سنجی طرح توجیهی تولید بستنی طرح توجیهی تولید بستنی، سندی است از بررسی‌ و ارزیابی‌های صورت گرفته برای تولید بستنی. جهت داشتن دیدی […]

نوشته طرح توجیهی تولید بستنی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
مطالعات و امکان سنجی طرح توجیهی تولید بستنی

طرح توجیهی تولید بستنی، سندی است از بررسی‌ و ارزیابی‌های صورت گرفته برای تولید بستنی. جهت داشتن دیدی جامع از آینده صنعت بستنی و داشتن استراتژی مناسب برای اتفاقات پیش‌رو نیازمند استفاده از طرح توجیهی بوده که شامل قسمت‌های بازار، فنی و مالی است؛ تا با استفاده از راهبردهای دانسته و بدست آمده بتواند به هدف تولیدی که در طرح در نظر داشته برسد. در ادامه به توضیح درباره هر بخش از طرح توجیهی تولید بستنی می­پردازیم. باید خاطر نشان کرد که این مطالعات در زمستان سال ۱۳۹۷ و توسط “شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” صورت پذیرفته است.

 

معرفی محصولات و مطالعات بازار طرح توجیهی تولید بستنی

بستنی در چند ده سال گذشته وارد ایران شده است و در دو دهه گذشته با پیشرفت زیادی در تنوع چه از لحاظ طمع و چه از لحاظ ظاهری شاهد بوده­ایم. البته باید اعتراف کرد که بستنی که از دیرباز در ایران بسیار محبوب بوده بستنی زعفرانی(بستنی سنتی) است که با توجه به اینکه این طعم با ذائقه مردم ایران بسیار هماهنگ است یکی از محبوب­ترین نوع بستنی در ایران می­باشد، که کمی در تولید آن نیازمند مواد اولیه متفاوتی نسبت به بستنی­های پاستوریزه می­باشد. البته باید گفت که با توجه به کالری بالا شرکت­هایی با استفاده از مواد دیگری به ساخت بستنی­های رژیمی کرده‌اند ولی به دلیل لذیذ نبودن با استقبال زیادی همراه نبوده است.

بستنی با توجه به لذیذ بودن به عنوان دسری محبوب و معروف در سرتاسر دنیا شناخته شده است که مشابه ندارد و گاهی از آن در ژله­ها و یا در کیک­ها نیز استفاده می‌شود.

کد آیسیک طرح توجیهی تولید بستنی

در طرح تولید بستنی که توسط “ شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب”  انجام گردیده است شامل بستنی سنتی ایرانی و بستنی پاستوریزه می‌باشد.

کدهای ISIC صادر شده برای محصولات موجود در جدول زیر آمده است.

کد آیسیک شرح
۱۵۲۰۵۱۲۷۵۵ بستنی سنتی ایرانی
۱۵۲۰۳۱۲۷۴۷ بستنی پاستوریزه

 

شماره تعرفه گمرکی طرح توجیهی تولید بستنی

شماره تعرفه جهت صادرات و واردات در طرح توجیهی بستنی به شرح زیر می­باشد.

نام محصول تعرفه گمرکی
بستنی ۲۱۰۵۰۰۰۰

 

با توجه به شواهد موجود و با توجه به اینکه بستنی انواع مختلفی دارد برای بررسی میزان تولید کشور و پیش‌بینی دقیق از صنعت بستنی در طرح بستنی ما به بررسی کل تولیدات بستنی پرداخته تا بتوان نتیجه دقیق و کامل را برای طرح داشته باشیم تا بتوان برای ۵ سال آینده برنامه‌ریزی جامعی انجام داد. در بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن می‌باشد که واردات بستنی نداشته و فقط صادرات بستنی در سالهای گذشته داشته‌ایم.

بیشترین صادرات بستنی در سال ۱۳۹۶ به کشور عراق و پس از آن پاکستان داشته‌ایم. که در سال گذشته میزان صادرات به کشور عراق ۳۶۸۰۰ تن و صادرات به کشور پاکستان ۳۰۳ تن بوده است.

بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید بستنی

در قسمت مطالعات فنی طرح توجیهی تولید بستنی دارای قسمت‌های مختلفی است که در ادامه خلاصه روش تولید بستنی ارائه می‌گردد.

اختلاط مواد: ابتدا مواد مایع در مخزن به دمای ۲۷ درجه می‌رسد و سپس مواد جامد و بعد پایدارکننده‌ها اضافه می‌گردد.

پاستوریزه و هموژنیزاسیون: در این مرحله دمای مواد را بالا برده می‌شود تا میکروب‌های آن از بین رفته و قابل مصرف باشد. بعد از پاستوریزه کردن مواد عمل هموژنیزه صورت می‌گیرد هموژنیزاسیون در واقع همگن‌سازی مواد می‌باشد تا مواد به صورت یکنواخت در تمام بستنی پخش گردد و مواد چربی داخل آن به مولکول­های کوچکتر تبدیل گردند.

مرحله رسانیدن: بعد از هموژنیزه شدن مواد بستنی دمای آن کاهش یافته و وارد تانک رسانیدن می‌شود و ۴ ساعت در آن می‌ماند.

مرحله انجماد و هوادهی: در این مرحله مواد به یکباره سرد گشته تا داخل بستنی کریستالهای یخ تشکیل گردد این قسمت یکی از مهم‌ترین مراحل بستنی سازی است. پس از آن عمل هوادهی صورت می‌گیرد و در دمای منفی فشار هوا وارد بستنی کرده تا کف کند. کف حاصله توسط چربی و پروتئین موجود پایدار می‌گردد.

بسته بندی و سفت شدن: تمام مراحل بالا که به ترتیب صورت پذیرفت مواد آماده بستنی بندی می‌گردد که بستنی با توجه به نوع چوبی یا قیقی یا لیتری بودن سفت و بسته بندی می‌گردد.

سردخانه­گذاری: در انتها بعد از بسته بندی بستنی­ها در سردخانه با دمای منفی گذاشته می‌شود و اهمیت این مرحله در این است که اگر دمای داخل سردخانه نوسان زیاد داشته باشد کیفیت محصول پایین می‌‌آید.

بخش مطالعات مالی طرح توجیهی تولید بستنی

در بخش مالی با توجه به اطلاعات موجود و کسب شده برای طرح توجیهی تولید بستنی، از نرم افزار کامفار استفاده شده است که در ادامه خلاصه آن ذکر گردیده است.

شرح میزان واحد
مجموع سرمایه‌گذاری ثابت طرح ۱۶۶,۱۱۷ میلیون ریال
سرمایه در گردش ۳۶,۸۲۴ میلیون ریال
ظرفیت سالیانه ۷,۰۰۰ تن
اشتغال‌زایی ۴۱ نفر
نرخ بازده داخلی طرح ۳۷ درصد
دوره بازگشت سرمایه ۴٫۲ سال

 

چطور طرح توجیهی تولید بستنی تهیه کنیم؟

شرکت دانش بنیان “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” عضو رسمی و دارای رتبه از کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی، با انجام پروژه های موفق در زمینه های مختلف و طرح توجیهی تولید بستنی، آماده ارائه خدمت به متقاضیان عزیز می‌باشد.

نوشته طرح توجیهی تولید بستنی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%86%db%8c/feed/ 0
طرح توجیهی تولید آرد گندم https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a2%d8%b1%d8%af-%da%af%d9%86%d8%af%d9%85/ https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a2%d8%b1%d8%af-%da%af%d9%86%d8%af%d9%85/#respond Sun, 27 Jan 2019 23:11:16 +0000 https://behinsanat.com/?p=6304 چگونه یک طرح توجیهی تولید آرد گندم تدوین کنیم ؟ طرح توجیهی تولید آرد گندم ، با  هدف شناخت دقیق ابعاد مختلف طرح تولید آرد در شهرستان […]

نوشته طرح توجیهی تولید آرد گندم اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
چگونه یک طرح توجیهی تولید آرد گندم تدوین کنیم ؟

طرح توجیهی تولید آرد گندم ، با  هدف شناخت دقیق ابعاد مختلف طرح تولید آرد در شهرستان شهریار استان تهران تهیه گردیده است. طرح توجیهی تولید آرد دارای بخش‌های معرفی محصول و شناخت بازار محصول، مطالعات فنی و مطالعات مالی و اقتصادی طرح است.

در بخش مطالعات بازار طرح توجیهی تولید آرد، وضعیت فعلی بازار آرد در ایران و جهان شرح داده شده و به پیش بینی تقاضای آن در ۵ سال آتی پرداخته شده است. همچنین در مطالعات بازار طرح توجیهی تولید آرد، کلیه عوامل تاثیرگذار بر بازار آرد در ایران مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

در بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید آرد، مکان اجرای طرح به لحاظ دسترسی به مواد اولیه و بازارهای فروش محصول، فناوری مناسب و روش تولید، هزینه‌های سرمایه‌گذاری از قبیل ساختمان، ماشین آلات و … مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در بخش مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید آرد، با استفاده از نرم افزار کامفار شاخص‌های مالی و کارایی طرح پیش بینی شده‌اند. در ادامه خلاصه هریک از بخش‌های طرح توجیهی ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است این مطالعات در زمستان ۱۳۹۷ و توسط “شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” صورت پذیرفته است.

معرفی محصولات و مطالعات بازار طرح توجیهی تولید آرد

یکی از مواد اصلی و مورد نیاز در تهیه غذاها آرد است که معمولا از طریق آسیاب گندم به دست می‌آید. گندم یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان زراعی در جهان است که سرشار از پروتئین و ویتامین‌های مختلف از قبیل A، B، C و E است. از جمله خواص گندم، کنترل چاقی، بهبود سوخت و ساز بدن، جلوگیری از دیابت، کاهش التهاب های مزمن و جلوگیری از سنگ صفرا است.

با آسیاب کردن گندم، جوانه و سبوس یا همان پوسته از بخش آردی آن تفکیک می‌گردد و لذا آرد با توجه به میزان سبوس جدا شده از آن به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌گردد. از انواع آرد می‌توان به آرد قنادی، آرد ستاره، آرد سبوس گرفته و آرد کامل اشاره نمود و از این میان آرد کامل به لحاظ میزان سبوس بالای آن، دارای ارزش غذایی قابل توجهی است.

کد آیسیک طرح توجیهی تولید آرد گندم

براساس مجوزهای صادر شده از وزارت صنایع و معادن کد ISIC برای محصولات مورد نظر طرح توجیهی به شرح جدول زیر است:

شرح کد آیسیک
آرد گندم ۱۵۳۱۳۱۲۳۰۱
آرد سمولینا ۱۵۳۱۴۱۲۳۰۲
آرد گندم نرم ۱۵۳۱۴۱۲۳۰۳
آرد نول ۱۵۳۱۵۱۲۳۰۴
آرد ستاره ۱۵۳۱۵۱۲۳۰۵
آرد سبوس گرفته از ۷ درصد تا ۲۵ درصد ۱۵۳۱۵۱۲۳۰۶
آرد غلات گندم ۱۵۳۱۱۱۱۰
آرد گندم نوع والسی ۱۵۳۱۱۱۱۱
آرد گندم نوع سمولینا ۱۵۳۱۱۱۱۲
آرد گندم نوع چکشی ۱۵۳۱۱۱۱۳
آرد گندم نوع سبوس گرفته ۱۵۳۱۱۱۱۵
آرد گندم با سبوس ۱۵۳۱۱۱۱۶
آرد گندم سفید ۱۵۳۱۱۱۱۷

 

شماره تعرفه گمرکی طرح توجیهی تولید آرد گندم

شماره تعرفه گمرکی جهت واردات و صادرات آرد گندم به شرح جدول زیر است:

ردیف کالا کد تعرفه
۱ آرد گندم یا آرد مخلوط گندم و چاودار ۱۱۰۱۰۰۰۰

 

استانداردهای ملی و بین المللی طرح توجیهی تولید آرد گندم

یکی از موارد مهم در عرضه و تولید هر کالایی کیفیت بالای آن است. تولید آرد در بازار دارای رقبای زیادی است که لازم است تا با بالابردن کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصول به فروش حداکثری دست پیدا کرد و می بایست تولیدکنندگان استانداردهای ملی و بین المللی را مدنظر داشته باشند. در جداول ذیل این استانداردها ذکر گردیده‌اند.


شماره استاندارد
موضوع
۱۰۳ ویژگیها و روشهای آزمون آرد گندم
۱۱۵۴۵ آرد گندم – خواص فیزیکی خمیر
۱۲۰۴۳ آرد گندم و آرد چاودار – راهنمای عمومی روش‌های آزمایشی تهیه نان
۱۹۰۶۲ آرد کامل و آرد حاصل از گندم معمولی – تعیین تأثیر اختلاط و افزایش دما
۲۳۳۶ ویژگی‌های افزودنی‌های پروتئین مجاز به آرد
۳۱۰۴ روش اندازه‌گیری فعالیت دیاستاتیک آرد و سمولینا
۳۲۴۶ آرد گندم – خواص فیزیکی خمیر
۳۶۸۱ آرد گندم – تعیین مقدار ته‌نشینی
۳۹۸۸ آیین کار نگهداری آرد گندم
۴۱۷۵ گندم، چاودار و آرد آن‌ها، گندم دورویم و سمولینای گندم دورویم
۴۷۲۵ آیین کار ایمنی و بهداشتی ماشین‌های فرایند در کارخانه‌های آرد
۷۱۲۳ غلات و فراورده‌های آن – گندم دورویم و سمولینای آن
۷۹۹۲ آرد گندم – آیین کار تولید
۹۰۵۱ آرد گندم-راهنمای استقرار سیستم تجزیه‌وتحلیل خطر و نقاط کنترل بحران
۹۶۳۹ گندم و آرد گندم-میزان گلوتن -اندازه‌گیری گلوتن مرطوب به روش دستی

 


ردیف
موضوع مرجع شماره استاندارد
۱  Wheat flour and rye flour — General guidance on the drafting of bread-making tests ISO ۶۸۲۰
۲ Wheat flour and durum wheat semolina — Determination of impurities of animal origin ISO ۱۱۰۵۰

 

 

میزان واردات آرد گندم به کشور طی ۵ سال اخیر صفر بوده است و در مقابل در مدت مشابه هر ساله بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تن آرد گندم از کشور صادر گردیده است و صادرات در سال ۱۳۹۶ با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. مطالعات صورت گرفته، نشان می‌دهد که در ۵ سال آینده میزان تقاضای این محصول قابل توجه بوده و احداث کارخانه تولید آرد دارای توجیه می‌باشد.

طرح توجیهی تولید آرد گندم

بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید آرد گندم

بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید آرد گندم دارای قسمت‌های مختلفی است که در ادامه خلاصه روش تولید آرد گندم ارائه گردیده است.

مراحل تولید گندم شامل ذخیره سازی گندم و بوجاری، تمیز کردن، شستشوی گندم از ناخالصی‌ها و آسیاب کردن آن است.

 • ذخیره سازی گندم: فصل برداشت غلات محدود و دوره مصرف آن‌ها مربوط به کل سال است، لذا لازم است تا گندم در مخازن و انبارهایی به طور صحیح نگهداری شوند. جهت نگهداری گندم انبارهای مختلفی وجود دارند.
 • انبارهای همکف: که به صورت ابتدایی ساخته شده و جهت ذخیره سازی موقت گندم در روستاها بیشتر کاربرد دارد.
 • انبارهایی با اسکلت فلزی: در مناطقی که سیلوها جوابگوی نیاز ذخیره سازی گندم نباشند از انبارهایی با اسکلت فلزی استفاده می‌شود که به وسیله صفحات فلزی ساخته می‌شوند.
 • سیلوها: در این مخازن استوانه‌ای، گندم را برای مدت طولانی‌تری می‌توان ذخیره نمود. در ایران استفاده از سیلوهای بتنی بیشتر کاربرد داشته اما هزینه و زمان نصب سیلوهای فلزی کمتر می باشد.
 • بوجاری، تمیز کردن و شستشوی گندم

در این مرحله ناخالصی‌های گندم از قبیل بذر علف های هرز، باقیمانده گیاهانی همچون کاه و گل و لای از گندم تفکیک می‌گردد و پس از آن گندم‌ها را شستشو می‌دهند.

 • آسیاب کردن گندم

در این مرحله اندوسپرم گندم از پوسته و جوانه جدا شده، نرم و کوچک می‌گردد که این بخش از جهت بالا بردن کیفیت آرد و افزایش مدت نگهداری آن بسیار حائز اهمیت است. آسیاب کردن گندم خود دارای مراحل مختلفی از قبیل خرد کردن و الک کردن می‌باشد.

بخش مطالعات مالی طرح توجیهی تولید آرد گندم

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید آرد گندم، با استفاده از نرم افزار کامفار صورت پذیرفته است که در ادامه خلاصه آن ذکر گردیده است.

شرح میزان واحد
مجموع سرمایه‌گذاری ثابت طرح ۱۶۸٫۰۰۰ میلیون ریال
سرمایه در گردش ۱۲۰٫۳۵۵ میلیون ریال
مجموع هزینه های سالیانه طرح ۶۹۷٫۰۰۰ میلیون ریال
ظرفیت سالیانه ۷۲٫۰۰۰ تن
اشتغال‌زایی ۳۲ نفر
نرخ بازده داخلی طرح ۳۵ درصد
دوره بازگشت سرمایه ۴ سال

 

شرکت دانش بنیان “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” دارای سابقه تهیه طرح توجیهی تولید آرد است و آشنایی کاملی با بازار محصول، فرایندهای تولیدی، ریسک‌های مرتبط با پروژه دارد و لذا جهت مشاوره به سرمایه‌گذاران و تهیه طرح‌های توجیهی به‌روز و کارآمد آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

 

نوشته طرح توجیهی تولید آرد گندم اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%a2%d8%b1%d8%af-%da%af%d9%86%d8%af%d9%85/feed/ 0
مطالعات اقتصادی طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی https://behinsanat.com/%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%aa%d8%a7/ https://behinsanat.com/%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%aa%d8%a7/#respond Fri, 18 Jan 2019 12:28:01 +0000 http://behinsanat.com/?p=907 طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی این روزها برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها در تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها با استقبال بالایی روبه‌رو شده‌است. که یکی از […]

نوشته مطالعات اقتصادی طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی

این روزها برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها در تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها با استقبال بالایی روبه‌رو شده‌است. که یکی از دلایل آن کوچکی متراژ اغلب منازل می‌باشد و دلیل دیگر برخورداری از تشریفات و پذیرایی حرفه‌ای در این مجموعه‌هاست که خود باعث شده احداث تالارهای پذیرایی و رستوران به دلیل تقاضای بالا افزایش یابد که قبل از احداث باید تمام عوامل تاثیرگذار در پروژه  مورد ارزیابی قرار گیرند و آینده‌ی مجموعه از نظر مالی، بازار و فنی پیش‌بینی شود. تمام مولفه‌های موثر در احداث پروژه در قالب طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی قابل پیش‌بینی می‌باشد تا سرمایه‌گذار  با شناختی صحیح از این صنعت وارد آن شود. در زیر به جزئیات بیشتر طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی پرداخته خواهد شد، با بهین صنعت یاب همراه باشید؛

 • بررسی بازار طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی

بررسی بازار طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی بسته به منطقه احداث پروژه بسیار متفاوت می‌باشد. به طور مثال؛ در شهر‌های بزرگ مانند تهران، به دلیل کوچکی متراژ خانه‌ها تمامی مراسم‌ها از جشن‌ها گرفته تا مراسم ترحیم همه در سالن‌ها برگزار می‌شوند و تقاضا به طور نسبی بالا می‌باشد اما در بعضی شهرها و روستاها به دلیل اینکه اغلب خانه‌ها بزرگ و ویلایی هستند، مراسم‌ها در منازل برگزار می‌شود.

در بررسی بازار طرح توجیهی تالار پذیرایی، با توجه به منطقه احداث پروژه بازار سنجی می‌شود و برخلاف خیلی از پروژه‌ها ارزیابی بازار به صورت کلان و کشوری صورت نمی‌گیرد. و شاخص‌های متفاوتی به لحاظ اجتماعی و فرهنگی در اینگونه طرح‌ها مطرح است.

نکته دیگر در بررسی بازار طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی، بحث تقاضای اینگونه تالارها جهت برگزاری همایش‌ها، سمینارها و پذیرایی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نیز می‌باشد. که با در نظر گرفتن تمام مسائل، مطالعات بازار به طور دقیق بررسی شود تا بهترین تصمیم با کمترین میزان ریسک اتخاذ گردد.

 

 • بررسی فنی طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی

بررسی فنی احداث تالار و رستوران در درجه اول مکان‌یابی درست پروژه می‌باشد و درجه دوم نحوه ساخت و طراحی بنا می‌باشد. طراحی تالارها و رستوران‌ها امروزه یکی از مهمترین معیارهای انتخاب از جانب مشتریان می‌باشد و باید به آن توجه ویژه داشت.

بحث دیگر در رعایت الزامات فنی پروژه انتخاب نیروی انسانی است. امروزه صنعت هتلداری و رستوران رشته‌های دانشگاهی دارند و تمام اصول لازم به دانشجویان آموزش داده می‌شود. بنابراین لازم است از پرسنل آموزش دیده استفاده شود زیرا یکی از مهمترین مسائل در این صنعت آداب و نحوه برخورد با مشتریان است، که ضوابط و اصول مشخصی دارد همچنین کیفیت مواد اولیه مصرفی در آشپزخانه مجموعه و از آن مهمتر آشپز ماهر در نتیجه کار تاثیر بسزایی دارد.

در بحث فنی نکته دیگر رعایت قوانین اداره بهداشت در ساخت بنا و استخدام کارمندان، بسیار جدی و ضروری است. دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط از دیگر اصول احداث رستوران و تالار پذیرایی محسوب می‌شود.

 

 • بررسی مالی طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی

سنجش و بررسی مالی طرح احداث رستوران بسته به شرایط سرمایه‌گذاری متفاوت می‌باشد اما حداقل‌هایی دارد که با مطالعات مالی قابل پیش‌بینی و ارزیابی است. ارزیابی مالی طرح توجیهی رستوران و تالار پذیرایی در شرکت بهین صنعت یاب با استفاده از نرم افزار کامفار که مورد تائید سیستم بانکی کشور می‌باشد انجام می‌شود.

برآورد نسبی میزان سرمایه‌گذاری احداث رستوران و تالار پذیرایی با توجه به مکان احداث پروژه بسیار متفاوت است؛ به طور مثال ارزش زمین در شهرها و مناطق مختلف فرق دارد و نمی‌توان مبلغ مشخصی را جهت آگاهی متقاضیان اعلام نمود و یا استفاده از ملزومات رستوران و تالار که می‌تواند لوکس یا معمولی باشد که در نتیجه برآورد مالی پروژه تاثیرگذار است.

با اینحال با توجه به شرایط و ویژگی‌های پروژه، بررسی‌های دقیق توسط متخصصین طرح توجیهی انجام شده و گزارش مالی به سرمایه‌گذار اعلام می‌شود تا طبق آن از  برآورد مالی احداث تالار و رستوران آگاهی یابند. و در پایان توجیه پذیر بودن یا نبودن طرح مشخص می‌شود.

برای نگارش یک طرح توجیهی چگونه اقدام کنم ؟

شرکت دانش بنیان “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین‌صنعت‌یاب” عضو رسمی و دارای رتبه از کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی، با انجام ده‌ها طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی در استان‌های مختلف ایران، به تمامی اصول و نکات الزامی این صنعت آگاه بوده و با دانش و تجربه کسب نموده از انجام پروژه‌های موفق در این زمینه، آمادگی خود را جهت یاری رساندن به سرمایه‌گذاران این حوزه اعلام می‌دارد.

نوشته مطالعات اقتصادی طرح توجیهی احداث رستوران و تالار پذیرایی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%aa%d8%a7/feed/ 0
طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی | امکان‌سنجی مقدماتی احداث واحد تولید پلی اتیلن https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b2%d9%86-%d9%be%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%84%d9%86%db%8c/ https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b2%d9%86-%d9%be%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%84%d9%86%db%8c/#respond Wed, 19 Dec 2018 14:56:17 +0000 http://behinsanat.com/?p=714 طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی با هدف شناخت دقیقی از پروژه و بررسی کلیه ابعاد و ریسک‌های آن برای […]

نوشته طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی | امکان‌سنجی مقدماتی احداث واحد تولید پلی اتیلن اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی با هدف شناخت دقیقی از پروژه و بررسی کلیه ابعاد و ریسک‌های آن برای سرمایه‌گذاری جهت افزایش ظرفیت تولید کارخانه و تولید مخازن پلی اتیلنی در استان قزوین صورت پذیرفته است. این مطالعات در پاییز ۱۳۹۷ و توسط شرکت بهین صنعت یاب ایرانیان صورت پذیرفته است. در ادامه خلاصه‌ای از طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلن ارائه شده است.

معرفی محصولات و مطالعات بازار طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

محصول مورد نظر در طرح مورد بررسی مخازن پلی اتیلنی است که در اشکال مختلفی برحسب نوع استفاده تولید می‌گردند. از ویژگی‌های این نوع مخازن می‌توان به مواردی همچون قابلیت رنگ پذیری، مقاومت بالا در برابر ضربه، انتقال حرارت نسبتا پایین، قابلیت تولید در اشکال و ابعاد مورد نیاز، مقاومت بالا در برابر نشت و ترک خوردگی، انتقال راحت، نصب سریع و آسان و کم هزینه اشاره نمود. اینگونه مخازن دارای کاربردها و موارد استفاده وسیعی هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد:

 • نگهداری کودهای مایع و سم‌ها در صنعت کشاورزی
 • نگهداری مواد شیمیایی خورنده، اسیدها و بازهایی همچون اسیدسولفوریک، سود، هیپوکلریت سدیم به علت مقاومت بالا در برابر اسیدها و بازها
 • انتقال و نگهداری مایعات شیمیایی، رنگ‌ها، پوشش‌ها و چسب‌ها
 • حمل و نگهداری آب شیمیایی و مواد غذایی نظیر سرکه، آبلیمو، ترشیجات و مواد لبنی
 • کد آیسیک مخازن پلی اتیلنی

براساس مجوزهای صادر شده از وزارت صنایع و معادن کد آیسیک برای محصول مورد نظر طرح توجیهی به شرح جدول زیر است:

کد آیسیک ۱۰ رقمی کد آیسیک ۸ رقمی شرح
۲۵۲۰۵۱۲۴۶۳ ۲۵۲۹۱۳۶۲ مخازن پلی‌اتیلن با سیستم چرخی (دورانی)

 

 • شماره تعرفه گمرکی محصول طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

شماره تعرفه گمرکی جهت واردات و صادرات مخازن پلی‌اتیلنی به شرح جدول زیر است:

نام محصول تعرفه گمرکی
مخـزن، انبـاره و خمـره از مواد پلاستیكی ۳۹۲۵۱۰۰۰

 

 • استانداردهای ملی و بین المللی تولید مخازن پلی‌اتیلن

جهت تولید کالایی باکیفیت و مورد قبول مشتریان، تولیدکنندگان ملزم به رعایت استانداردهایی در سطح ملی و بین المللی هستند، که در ادامه برخی از آن‌ها ذکر شده است.

استانداردهای ملی تولید مخازن پلی اتیلن


شماره استاندارد
موضوع سال
۱۶۸۷۳ مخازن پلاستیکی گرمانرم ثابت برای نگهداری آب و مواد شیمیایی بر روی زمین -مخازن پلی اتیلن قالب گیری دمشی یا دورانی ۱۳۹۲

 

استانداردهای بین المللی تولید مخازن پلی اتیلن


ردیف
موضوع شماره استاندارد
۱ ویژگی‌های مخازن پلی اتیلنی ASTM1998 ASTM3299
۲ تست‌ها و روش‌های آزمون مخازن پلاستیكی ASTMWK 14410
۳ ویژگی مخازن آب پلاستیكی ASTMD 409795
۴ مشخصات و ویژگی‌های مخازن پلی اتیلنی BSEN 12573
۵ روش‌های آزمون مخازن پلاستیكی با حجم كم BSI 4494087

 

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ میزان واردات و صادرات این محصول روندی نزولی داشته است و در مقابل مصرف داخلی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دارای روندی صعودی بوده است. همچپنین پیش بینی می‌گردد که این روندها در چند سال آتی نیز ادامه داشته باشد. نتایج بخش مطالعات بازار طرح توجیهی تولید مخزن پلی اتیلنی نشان می‌دهد که طی چند سال آینده کشور با کمبود عرضه این محصول مواجه باشد و چنانچه از طریق بازارها و تولیدکنندگان داخلی تامین نشود، می‌بایست اقدام به واردات آن نمود.

مطالعات فنی طرح توجیهی تولید مخازن

ماده اولیه اصلی در ساخت مخازن پلی اتیلنی، پلی اتیلن است. پلی اتیلن از طریق پلیمریزاسیون اتیلن حاصل می‌گردد و با نماد PE نشان داده می‌شود. در طرح  مورد بررسی روش تولید مخازن پلی اتیلنی، روش روتومولدینگ یا قالب گیری دورانی است. در این روش، مواد اولیه پس از آسیاب به صورت پودر در یک قالب بسته ریخته می‌شوند. قالب‌ها پس از ورود به کوره با حرکت دورانی حول دو محور عمود برهم به گردش در می‌آیند. در این زمان به علت نیروی گریز از مرکز، پودر موجود در قالب به طور یکنواخت به دیواره قالب پاشیده و به علت گرمای موجود درکوره به حالت ذوب در می‌آید. پس از آنکه مواد اولیه به حالت یکنواخت در دیواره قالب شکل گرفتند، خنک سازی آن صورت می‌پذیرد.

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی، با استفاده از نرم افزار کامفار صورت پذیرفته است که در ادامه خلاصه آن ذکر گردیده است.

شرح میزان واحد
مجموع سرمایه‌گذاری ثابت طرح ۱۰۷٫۰۰۰ میلیون ریال
سرمایه در گردش ۳۲٫۰۰۰ میلیون ریال
ظرفیت سالیانه ۶٫۱۰۰ تن
نیروی انسانی مورد نیاز ۲۸ نفر
نرخ بازده داخلی طرح ۵۴ درصد
دوره بازگشت سرمایه ۳ سال

 

شرکت “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” با تخصص در تهیه انواع طرح‌ توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی جهت مشاوره به سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و همچنین تهیه طرح‌های توجیهی آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

نوشته طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی | امکان‌سنجی مقدماتی احداث واحد تولید پلی اتیلن اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b2%d9%86-%d9%be%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%84%d9%86%db%8c/feed/ 0
حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی https://behinsanat.com/%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%db%8c%d9%84%db%8c/ https://behinsanat.com/%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%db%8c%d9%84%db%8c/#respond Thu, 13 Dec 2018 19:20:23 +0000 http://behinsanat.com/?p=1858 حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی به چه صورت می تواند اتقاق بیافتد؟ حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی : اهمیت توسعه حمل‌و‌نقل در جریان توسعه اقتصادی امری […]

نوشته حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی به چه صورت می تواند اتقاق بیافتد؟

حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی : اهمیت توسعه حمل‌و‌نقل در جریان توسعه اقتصادی امری انکارناپذیر است، از این رو هر کشور در مسیر توسعه از سرمایه‌گذاری در سیستم‌های حمل‌و‌نقل به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های زمینه‌ساز رشد اقتصادی حمایت می‌کند. توسعه حمل‌و‌نقل ریلی به‌عنوان یکی از ایمن‌ترین و ارزان‌ترین سیستم های حمل‌و‌نقل در دنیا موجب شده تا دولت به حمل‌و‌نقل همواره توجه ویژه‌ای داشته باشد و سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم در این زمینه طی چند سال گذشته انجام شود، اما این مسیر بدون سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بسیار کند پیش می‌رود در همین راستا وزیر راه و شهرسازی گفت: تا سال ۱۴۰۰ نیازمند ۲‌هزار و ۸۰۰ واگن مسافری جدید هستیم که برای تامین این ناوگان سرمایه‌گذاری ۱۰هزار‌میلیارد تومانی از سوی اقتصاد عمومی لازم است.
به گزارش ایلنا، عباس آخوندی در مراسم بهره‌برداری از ناوگان مسافری جدید با بیان اینکه نتایج سیاست‌گذاری‌ها در بخش حمل‌و‌نقل به تدریج خود را نشان می‌دهد، گفت: باید در ابعاد مختلف از حمل‌و‌نقل ریلی حمایت کنیم تا حمل‌و‌نقل ریلی سهم بیشتری از کل میزان حمل‌ونقل کشور داشته باشد. وی با اشاره به انعقاد قرارداد ساخت ۳۰۰ واگن مسافری جدید که ۱۰۰ واگن توسط شرکت سبا و ۲۰۰ واگن توسط شرکت ریل‌پرداز تامین می‌شود، گفت: به طور قطع این سرمایه‌گذاری‌ها یک اقدام بسیار بزرگ برای صنعت کشور محسوب می‌شود.

حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی

حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی

آخوندی با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید گفت: بنابر این قانون هر کسی که در مصرف سوخت و انرژی صرفه‌جویی داشته باشد، مبلغ صرفه‌جویی در انرژی به کسی برمی‌گردد که موجبات این صرفه‌جویی را فراهم کرده‌است. در حال حاضر در حال مذاکره و رایزنی برای اجرایی شدن این ماده قانونی هستیم و در شورای اقتصاد هم به نتایجی رسیده‌ایم. به طور قطع با اجرایی شدن این قانون سرمایه‌گذاری در صنعت حمل ونقل ریلی برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

آخوندی با تاکید بر اینکه در احداث زیرساخت‌ها باید محیط سرمایه‌گذاری بهبود یابد، گفت: مهم‌ترین نکته برای افزایش سرمایه‌گذاری موضوع آزاد‌سازی بازار است که لقلقه زبان نیست و وقتی از آزادسازی بازار صحبت می‌کنیم باید به این سمت حرکت کنیم و میزان مداخله دولت در نرخ‌گذاری در بازار را کاهش دهیم.

وی با تاکید براینکه باید به سمت علاقه‌مند کردن بخش‌خصوصی قدم برداریم، گفت: راهکار جذب سرمایه‌های بخش‌خصوصی این است که ساختار بازار را اصلاح کنیم. این صحبت‌های آخوندی حاکی از این است که دولت برنامه‌هایی برای تشویق و حمایت بخش خصوصی در حمل‌و‌نقل ریلی دارد. ما هم در این کلاف به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان این بخش توصیه می‌کنیم فرصت را از دست ندهند و تا تنور حمایت دولت داغ است، اقدامی برای سرمایه‌گذاری در این بخش انجام دهند.

بهین صنعت یاب ارائه دهنده انواع طرح توجیهی کارآمد و سودآور

نوشته حمایت دولت از سرمایه‌گذاران ریلی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%db%8c%d9%84%db%8c/feed/ 0
طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af%db%8c/ https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af%db%8c/#comments Thu, 13 Dec 2018 08:59:33 +0000 https://behinsanat.com/?p=4507 مطالعات مقدماتی طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی مقدمه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی در مقاله به بررسی چگونگی نگارش طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی می پردازیم. […]

نوشته طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
مطالعات مقدماتی طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی

مقدمه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی

در مقاله به بررسی چگونگی نگارش طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی می پردازیم. ازدیاد جمعیت، افزایش ساخت‌و‌ساز و بالا رفتن مصرف در همه ابعاد،سوغات زندگی مدرن است و به‌تبع آن باید سازوکارهای مناسبی ایجاد شود تا همپای رشد مصرف، تولید نیز ارتقا یابد. در این میان مصرف بی‌رویه برق یکی از معضلاتی است که امروزه جامعه جهانی نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

لذا امروزه کشورها با تحقیق محققان، حمایت دولت‌ها و البته سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به دنبال راه‌های تازه‌ای هستند تا با هدررفت کمتر منابع پیشین، به بهترین نتایج دست یابند. موضوع نیروگاه خورشیدی یکی از این راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای را به خود جلب کرده است. انرژی خورشیدی وسیع‌ترین منبع انرژی در جهان است. انرژی که از جانب خورشید در هر ساعت به زمین می‌تابد، بیش از کل انرژی است که ساکنان زمین در طول یک سال مصرف می‌کنند.

برای بهره‌گیری از این منبع باید راهی جست تا انرژی پراکنده آن با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل شود. با توجه به محدودیت منابع سوخت فسیلی و زیانبار بودن استفاده غیراصولی اینگونه سوخت‌ها برای سلامت محیط‌زیست، پژوهش‌ها و کاربردهای انرژی‌های تجدیدپذیر در مجامع صنعتی و علمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. در این میان انرژی خورشید با توجه به اینکه کاملا پاک و عاری از هرگونه آلودگی بوده و به عنوان منبع انرژی ارزان شناخته شده، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

معرفی طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی

کاهش منابع آبی در کشور مسئله‌ای جدی است و توجه به آن تنها در صرفه‌جویی مصارف خانگی خلاصه نمی‌شود بلکه برای تامین انرژی از جمله برق نیز باید منابع دیگری جایگزین آب شود که استفاده از «پنل‌های خورشیدی» می‌تواند در تامین برق راهگشا باشد.

نیروگاه خورشیدی عبارت است از مجموعه فرآیندی که با استفاده از پانل ها، انرژی خورشید را دریافت و آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند تا برای مصارف تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد. به سیستمی که با استفاده از پانل ها، انرژی خورشید را به جریان الکتریسیته تبدیل می کند پدیده فتوولتائیک می نامند.

ایران در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرار گرفته و در منطقه‌ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد. میزان تابش انرژی خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین‌زده شده که البته بالاتر از میزان متوسط جهانی است.

در ایران به‌طور متوسط سالانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی گزارش شده که بسیار قابل توجه است. این میزان نور خورشید در شهرهای واقع در مرکز فلات ایران همچون یزد، کرمان، سمنان و اصفهان بیشتر قابل لمس است. از این‌رو همواره بر استفاده از این منبع خدادادی تاکید می‌شود.

هزینه احداث ۱۶۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی و شبکه مورد نیاز آن افزون‌بر ۶۴۵۰میلیارد تومان است که سالانه ۸۵۰میلیارد تومان آن متعلق به هزینه سوخت بدون احتساب هزینه راهبری است در صورتی که هزینه احداث نیروگاه خورشیدی با همان توان ۶۰۰۰میلیارد تومان است. مقایسه دو عدد ۶۰۰۰ و ۶۴۵۰میلیارد تومان حاکی از آن است که از نظر اقتصاد ملی، مولد خورشیدی در همان سال نخست ارزان‌تر از نیروگاه حرارتی متمرکز است.

در زمینه انرژی خورشیدی حدود ۶۰هزار مگاوات ظرفیت اثبات شده در کشور وجود دارد. این در حالی است که حدود ۷۵هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور داریم که حدود ۹۳درصد از آن در نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود. در حالی فقط حدود ۷درصد از انرژی برق کشور از ظرفیت‌های انرژی پاک تامین می‌شود که تنها در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی جزو ۱۰ کشور نخست دنیا هستیم اما به اندازه این بضاعت و ظرفیت از آن استفاده نمی‌شود.

این مقاله را هم مطالعه نمایید : پرورش ماهی خاویار

 انوع نیروگاه خورشید

 • نیروگاههای سهموی خطی
 • نیروگاههای دریافت کننده مرکزی
 • نیروگاههای بشقابک سهموی
 • نیروگاههای دودکش خورشیدی
 • نیروگاه کلکتورهای فرنل
 • نیروگاههای سهموی خطی

معرفی كاربردها و مزایای طرح

بسیار پیش آمده که در زمان پیک مصرف برق یا فصل‌های گرم سال، مصرف انرژی در صنایع با محدودیت مواجه شده است. از این رو اگر با استفاده از انرژی خورشیدی یا انرژی‌های تجدیدپذیر دیگر شبکه برق پربارتر شود، می‌توان جلوی محدودیت‌ها را گرفت.

بررسی مطالعات مقدماتی طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی جهت افزایش ظرفیت تولید برق در شبکه توزیع توسط بخش خصوصی، یکی از مزیت های این طرح توجیهی واگذاری اراضی ملی جهت احداث نیروگاه های خورشیدی و خرید تضمینی برق می باشد نرخ خرید تضمینی انرژی الکتریکی تولیدی بسته به ظرفیت نیروگاه از ۳۲۰۰۰ تا ۴۹۰۰۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت و قرارداد خرید تضمینی بمدت ۲۰ سال می باشد.

 

مطالعه بازار 

در حال حاضر حدود ۳۰۰ مگاوات ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که براساس برنامه وزارت نیرو، قرار است در ۱۰ سال آینده حدود ۸ هزار مگاوات انرژی‌های بادی و خورشیدی به این ظرفیت اضافه شود. البته از آنجایی که مصرف برق کشور در روزهای گرم سال زیاد است پیشنهادات در زمینه بالا بردن گستره استفاده از انرژی خورشیدی نیز زیاد می‌شود. البته کشور از این ظرفیت برخوردار است و گویای این مطلب نیز حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این صنعت است.

بر اساس گفته های مسئولان وزارت نیرو، نتایج بررسی های کارشناسی با توجه به رشد سالانه مصرف برق در کشور و سیاست های توسعه صادرات برق و توسعه صنعتی حاکی از این است که نیاز به افزایش ظرفیت تولید برق به میزان ۵ هزار تا ۵ هزار و ۲۰۰ مگاوات در هر سال داریم.

در طی سالهای گذشته، میزان افزایش ظرفیت های سالانه تولید برق کشور بسیار با این رقم فاصله داشته و مهمترین دلیل سر به سر شدن تولید و مصرف برق در پیک مصرف سال ۹۵ و جلوگیری از بروز خاموشی های گسترده با پیک سایی، همین کمبود پروژه های جدید بهره برداری شده در بخش تولید برق بوده است. طبق گفته «حمید چیات چیان» وزیر نیروی ایران تا پایان برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) باید ظرفیت تولید برق کشور به حدود ۱۰۱ هزار مگاوات برسد؛ با این وجود، باید حدود ۲۵ هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق در ۵ سال اجرای برنامه ششم توسعه محقق شود.

برنامه‌ریزی‌های سازمان‌ها برمبنای برنامه ششم توسعه این است که سالانه حداقل ۵هزار مگاوات برق مصرفی کشور از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود؛ یعنی سالی ۱۰۰۰ مگاوات که رقم قابل توجهی است. این قاعده می‌تواند در شهرک‌های صنعتی نیز اجرایی شود و شامل حال صنایع نیز باشد؛ چراکه براساس دستورالعمل جدید تمامی اداره‌ها و سازمان‌های دولتی باید حداقل تا ۲۰درصد برق خود را از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند. در این زمینه دولت یارانه نیز درنظر گرفته است تا جایی که مازاد برق تولیدی حاصل از خورشید را می‌توان به شبکه برق فروخت. اینها انگیزه‌ای را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا در شهرک‌های صنعتی برای ایجاد نیروگاه‌ها یا پنل‌های خورشیدی اقدام کنند.

سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی ریسک بالایی به همراه ندارد؛ چرا که انرژی برق حاصل از سرمایه‌گذاری را می‌توانند به صورت تضمینی بفروشند.

 

دانش فنی پروژه

فناوری ساخت سلول‌های خورشیدی در دسته فناوری‌های بالا قرار دارد که نیازمند هزینه فراوانی است. به علاوه، با توجه به بازده نه‌چندان بالای سلول‌های رایج در بازار، قیمت تمام‌شده نصب این سلول‌ها به نسبت توان تولیدی آنها افزایش می‌یابد. با این وجود، با توجه به پیشرفت فناوری در طول سال‌های مختلف، هزینه تمام‌شده توان تولید شده توسط سلول‌های خورشیدی به‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

یکی از مشکلات گونه‌های مختلف سلول‌های خورشیدی بازده تبدیل انرژی به نسبت پایین آنهاست به‌طوری که این مقدار در سلول‌های سیلیکونی (که رایج‌ترین نوع سلول‌های خورشیدی هستند) در محدوده ۳۰-۲۰ درصد قرار می‌گیرد. این مقدار در بهترین شرایط ممکن یعنی تابش کامل ۱۰۰۰ W/m۲ و بدون در نظرگیری آلودگی‌های محیطی و شرایط آب و هوایی مخل تابش، اندازه‌گیری شده است و بنابراین در شرایط واقعی بازده کمتری را دارد. این در شرایطی است که عوامل دیگری مانند افزایش دمای سلول، شرایط محیطی نظیر هوای ابری و… می‌تواند اثر منفی در این میزان بازده داشته باشد. بنابراین رویه دنیا به سوی افزایش هرچه بیشتر بازده سلول‌های خورشیدی است.

 

مطالعات مالی و اقتصادی

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی یک واحد تولیدی بسته به وسعت مجموعه به ازای هر کیلووات ساعت ظرفیت حدود ۲ تا ۵هزار دلار تمام می‌شود. می توان گفت هزینه تولید هر مگاوات انرژی خورشیدی بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان است.

طول مدت بازگشت سرمایه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی نیز حدود سه تا پنج سال برآورد می‌شود. علاوه بر این نیروگاه‌های خورشیدی نیازمند زمین وسیعی هستند که خود مستلزم هزینه است. سیستم‌های خورشیدی عموماً دارای مکانیزمی خودکار هستند؛ اماتکنسین‌های برق و الکترونیک و همچنین تعدادی نیرو برای غبارروبی پنل‌ها (چنانچه سیستم موردنظر به‌صورت پیش‌فرض از چنین سیستمی برخوردار نباشد) مورد نیاز است. دیگر موضوعی که شاید دغدغه سرمایه‌گذاران باشد، اخذ مجوزهای لازم است. مجوزهای لازم برای احداث یک نیروگاه خورشیدی شامل محیط‌زیست و پروانه ساخت از وزارت نیرو است.

پیش از صدور مجوز، سازمان مربوطه موظف است مطالعات امکان‌سنجی نظیر پتانسیل مناسب سایت جهت تأمین انرژی، شناسایی تکنولوژی مناسب با شرایط سایت، عدم وجود موانع در جهت ساخت و احداث و… را علاوه بر مطالعات زیست‌محیطی انجام دهد و گاهی تا یک‌سال هم به طول می‌انجامد.

در جدول ذیل حجم سرمایه گذاری مورد نیاز، ظرفیت تولید به همراه اطلاعات جامع دیگری مانند متراژ زمین و برخی از شاخص های اقتصادی آورده شده است. لازم به ذکر است که آمار و ارقام ذکر شده تقریبی می باشد. لذا جهت تهیه مطالعات امکان سنجی مستند، به روز و قابل دفاع با شرکت بهین صنعت یاب جهت تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی تماس حاصل نمایید.

شرح مقدار واحد
حجم کل سرمایه گذاری مورد نیاز ۱۵ میلیون دلار
ظرفیت تولید (در سال) ۱۰ مگاوات
متراژ زمین ۲۰ هکتار
نرخ بازده داخلی ۳۰ الی ۳۵ درصد

مطابق برنامه ششم توسعه، دولت موظف است زمینه تولید تا ۵ هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی در طول برنامه متناسب با تحقق تولید را فراهم سازد و این نوید حمایت از تولیدکنندگان بخش‌خصوصی توسط دولت را می‌دهد، اگرچه ممکن است سازوکارهای برگزیده، گاهی دارای نواقصی هم باشد؛ اما این در حالی است که هم‌اکنون تولید برق خورشیدی حدود ۷ تا ۱۲ سنت به ازای هر کیلووات ساعت هزینه دارد و فروش آن معادل ۱۵ سنت است، این سود آوری ۲۵ تا ۱۱۰ درصدی سرمایه‌گذاری در این عرصه را از توجیه مطلوبی برخوردار می‌کند.

 

نتیجه گیری و ارائه پیشنهاد

هزینه احداث پنل‌های خورشیدی در طول ۱۰ سال اخیر، یک پنجم کاهش یافته است. در حال حاضر هیچ منبع انرژی دیگری را نمی‌توان یافت که چنین توسعه‌ای را تجربه کرده باشد. همچنین پیش‌بینی می‌شود با ورود نسخه‌های تجاری کم‌هزینه جدید، راه‌اندازی این پنل‌ها تا پایان سال ۲۰۱۶ کاهش قیمتی بیش از ۳۰ درصد را تجربه کند. هم‌اکنون بسیاری ازکشورها -از مصر گرفته تا کشورهای اروپایی و ایالات متحده- سرمایه‌گذاری کلانی را در ساخت و توسعه این عرصه انجام داده و می‌دهند و البته ما در ایران کمی در این زمینه عقب‌تر هستیم.

عمر متوسط پنل‌های خورشیدی بیش از ۲۵ سال است و این موضوع بازگشت سرمایه را تا حد زیادی تضمین خواهد کرد. با توجه به رکود حاضر در ساختار اقتصادی کشور، کمتر سرمایه‌گذاری توان سوددهی بلند‌مدت تا این حد را دارد. همچنین قسمت عمده کشورمان از مناطق کویری تشکیل شده که تاکنون در تولید ملی سهمی نداشته‌اند. با اتصال شبکه‌های خورشیدی احداث شده در مناطق کویری می‌توان از گوشه گوشه کشور برای افزایش درآمد و کمک به توسعه و پیشرفت آن بهره برد.

بد نیست بدانیم بنابر استاندارد بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات ساعت) باشد، استفاده از مدل‌های انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سامانه‌های فتوولتاییک اقتصادی و مقرون به‌صرفه است. کارشناسان معتقدند ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال می‌تواند از بهترین کشورهای دنیا در زمینه تولید انرژی خورشیدی باشد که این خود نویدی است برای سرمایه‌گذارانی که در تردید بازگشت سود و سرمایه‌شان هستند.


در صورت نیاز به مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی کاملاً تخصصی، به روز، مستند و قابل دفاع در کلیه بانک ها با شرکت بهین صنعت یاب تماس حاصل نمایید.

نوشته طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af%db%8c/feed/ 5
طرح توجیهی احداث سردخانه https://behinsanat.com/%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87%d8%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7/ https://behinsanat.com/%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87%d8%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7/#respond Sun, 09 Dec 2018 21:51:22 +0000 http://behinsanat.com/?p=2242  گزارشی درخصوص احداث یک کارخانه تولید سردخانه‌های صنعتی طرح توجیهی احداث سردخانه طرح توجیهی احداث سردخانه : بیش از ۲۵۰ سال از ساخت نخستین یخچال‌های به […]

نوشته طرح توجیهی احداث سردخانه اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
 گزارشی درخصوص احداث یک کارخانه تولید سردخانه‌های صنعتی

طرح توجیهی احداث سردخانه

طرح توجیهی احداث سردخانه : بیش از ۲۵۰ سال از ساخت نخستین یخچال‌های به اصطلاح مصنوعی در دنیا می‌گذرد، پیش از آن بشر برای نگهداری مواد‌غذایی از چشمه‌ها، چاه‌ها یا غارهای زیرزمینی که به یخچال‌های طبیعی معروف بودند، استفاده می‌کرد تا آب و مواد‌غذایی را خنک نگه داشته و خود را از مسمومیت‌های غذایی دور نگه دارد، اما امروزه وجود یک یخچال نه‌تنها در منازل بلکه در اکثر کارخانه‌ها و شرکت‌ها مخصوصا کارخانه‌های تولید مواد‌غذایی از ملزومات به شمار می‌آید.

 

احداث سردخانه، سرمایه‌ای در سرما

طرح توجیهی احداث سردخانه

طرح توجیهی احداث سردخانه :

سردخانه‌ها مكان‌ها یا اتاقك‌های ساكن یا سیاری برای نگهداری مواد‌غذایی هستند كه مكانیزم آنها مشابه یخچال است و موجب برودت هوا می‌شوند. در یک نگرش کلی به محدوده وسیعی از دستگاه‌هایی که توانایی ایجاد فضای سرد مناسب جهت نگهداری کالاهای مختلف به‌ویژه مواد غذایی را دارا باشند یخچال یا سردخانه می‌گویند که در دسته بندی‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شوند:

۱- یخچال فریزر خانگی

۲- یخچال فریزرهای ویترینی مخصوص فروشگاه‌ها

۳- سردخانه‌های تجاری قابل کاربرد در فروشگاه‌های بزرگ و رستوران‌ها

۴- سردخانه‌های صنعتی درحجم‌های بزرگ برای فریز کردن و نگهداری مواد.

و اما مهم‌ترین شاخصی که باعث جدایی مجموعه‌های فوق می‌شود، ظرفیت و مصرف انرژی این دستگاه‌ها است.

دسته اول و دوم از لحاظ ظرفیت و میزان مصرف انرژی تقریبا یکسانند. مصرف انرژی این دستگاه‌ها زیر یک کیلووات بوده و تفاوت عمده آنان در شکل ظاهری‌شان است و این نوع محصولات عموما به‌صورت پکیج از کارخانه خارج می‌شوند. اما سردخانه‌های گروه ۳ و ۴ از لحاظ کمپرسور، کندانسور، تبخیر‌کننده و انبساط با دو گروه اول متفاوتند. یخچال‌های ویترینی عموما دارای ابعاد شناخته شده و استاندارد هستند اما دسته ۳ و ۴ هیچ‌گونه استاندارد و ابعادی ندارند و بسته به نوع کاربرد و نیاز مشتری طراحی و تولید می‌شوند. این سردخانه‌ها با حجم‌های چند مترمکعب تا چندین هزار مترمکعب ساخته می‌شوند.

ارائه سودآورترین طرح توجیهی احداث سردخانه توسط مجموعه بهین صنعت یاب

 

طرح توجیهی احداث سردخانه

در این گزارش قصد داریم بخش آخر این دسته‌بندی را بررسی کنیم.

انواع سیستم‌های برودتی و سردخانه‌های صنعتی امروزه در تمام کارخانه‌های مواد‌غذایی برای نگهداری به علاوه برای نقل و انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد که به دو دسته عمده سردخانه‌های زمینی و سردخانه‌های متحرک تقسیم می‌شوند. به آن دسته از سردخانه‌هایی که در محل موردنظر یا غالبا در انبار کارخانه‌ها به‌صورت ثابت تعبیه می‌شوند و بیشتر برای نگهداری مواد‌غذایی و مواد اولیه استفاده می‌شــوند سـردخانه‌های زمینی می‌گویند و دسته دوم سردخانه‌های متحرک یا سیار هستند که برای جابه‌جایی و حمل‌ونقل از آنها بهره گرفته می‌شود و در پشت کامیون‌ها و برخی ماشین‌های مخصوص حمل‌و‌نقل نصب می‌شوند. شرکت‌های تولید‌کننده این سردخانه‌ها از صفر تا ۱۰۰ تولید شامل مشاوره به مشتری، طراحی سردخانه، تولید و نصب و خدمات پس از فروش را ارائه می‌دهند.

 

زندگی بدون یخچال غیرممکن است

اهمیت صنعت یخچال‌سازی در دنیای امروز انکار ناپذیر است و تقریبا در هر جایی که باشید نیاز به این وسیله پرکاربرد احساس می‌شود، درخصوص یخچال‌های صنعتی هم این اهمیت صدق می‌کند. غالبا شرکت‌های تولید‌کننده مواد‌غذایی در بخش تولید و در محیط کارخانه از سردخانه‌های زمینی و در بخش فروش از سردخانه‌های متحرک استفاده می‌کنند که حجم و ظرفیت این سردخانه‌ها با توجه به نیاز شرکت از دو تا ۳۰ تن متفاوت است.

 

طرح توجیهی احداث سردخانه

طرح توجیهی احداث سردخانه

حدود ۵۰ کارخانه تولید‌کننده یخچال‌های زمینی و حدود ۱۲ کارخانه تولیدکننده یخچال‌های متحرک در ایران فعال هستند که بخش اعظمی از تولیدات آنها در داخل کشور استفاده می‌شود و برخی هم براساس سفارش مشتریان خارجی، طراحی، تولید و به خارج از کشور صادر می‌شود.

نقش محیط زیست در تولید سردخانه ها

برای گرفتن مجوز در این صنعت باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه و مجوزهای لازم را اخذ کرد. اما مهم‌تر از وزارت صنعت، نقش سازمان محیط‌زیست در راه‌اندازی کارخانه‌های تولید سردخانه است. در واقع به دلیل اینکه برای عایق کردن یخچال‌ها از ماده‌ای به نام پلی‌یورتان استفاده می‌شود و به علاوه برخی مواد دورریختنی این صنعت به‌شدت به محیط‌زیست آسیب می‌رساند باید مکان کارخانه و شرایط ایمنی آن برای محیط‌زیست مورد تایید سازمان محیط‌زیست باشد تا بتوان در ادامه مجوزها را از وزارت صنعت گرفت.

ماشین‌آلات مربوط به این حوزه در دو بخش ماشین‌آلات دستی و ماشین‌های اتوماتیک دسته‌بندی می‌شود که غالبا کارگاه‌ها یا کارخانه‌هایی که کوچک‌تر هستند از ماشین‌های دستی با هزینه کمتر بهره می‌گیرند، اما نیروی کار مورد نیاز چند برابر بیشتر است. در واقع برای راه‌اندازی خط تولید با ماشین‌آلات دستی به حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه اولیه و حدود ۵۰ نفر نیروی کار نیاز داریم. این مبلغ درخصوص کارخانه‌هایی که از دستگاه‌های اتومات استفاده می‌کنند حدود ۱۰ میلیارد تومان است که بیشتر کارها به‌صورت اتومات انجام می‌شود و تنها نیاز به چهار تا پنج کارگر در بخش خروجی برای مونتاژ است. همچنین در هر دو صورت نیاز به یک طراح و یک مهندس مکانیک دارید به علاوه برای گرفتن ایزوها و نشان‌های استاندارد باید چند مهندس آزمایشگاهی هم داشته باشید.

 

طرح توجیهی احداث سردخانه

طرح توجیهی احداث سردخانه

درخصوص فضای مورد نیاز برای تاسیس کارخانه با توجه به حجم تولید و میزان سفارش‌ها در کمینه متراژ ۱۰هزار متر زمین برای سالن تولید، انبار مواد، دفتر اداری و سفارشات نیاز است. همچنین در کوچک‌ترین حالت یک کارخانه به حدود ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه در گردش نیاز دارد.

 

قیمت دلار، گره کور سردخانه سازان

بخشی از مواد اولیه مورد استفاده این کار از داخل کشور تامین می‌شود اما بخش زیادی از مواد اولیه مانند عایق‌کننده‌ها و گاهی موتورها از کشورهای خارجی تامین می‌شود که با افزایش قیمت دلار آسیب‌های جدی به تولیدکننده‌های این صنعت طی این چند سال وارد شد، البته امیدواریم با اتفاقات سیاسی اخیر و امید به کاهش قیمت دلار بتوان وضعیت این صنعت را سروسامان بخشید، چرا که مصرف این سردخانه‌ها بیشتر جنبه داخلی دارد و بحث صادرات مطرح نیست از این رو ما با دلار بالا مواد اولیه را تهیه می‌کنیم که هزینه تمام شده را به همان نسبت افزایش می‌دهد و سپس با ریال در داخل کشور می‌فروشیم، به هر روی تولید‌کننده‌های این صنعت منتظرند گره کور قیمت دلار هرچه سریع‌تر باز شود.

بخش عمده‌ای از مواد اولیه سردخانه‌های صنعتی مانند عایق‌کننده‌ها و گاهی موتورها از کشورهای خارجی تامین می‌شود که با افزایش قیمت ارز آسیب‌های جدی به فعالان این صنعت وارد می‌شود اما با اتفاقات سیاسی اخیر و امید به کاهش قیمت دلار می‌توان وضعیت خوبی برای این صنعت متصور بود.

معیارهای انتخاب مشاور تهیه طرح توجیهی چیست ؟؟


منبع: واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

نوشته طرح توجیهی احداث سردخانه اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%a7%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%ab-%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87%d8%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7/feed/ 0
تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی https://behinsanat.com/%d8%aa%d8%a8%d8%af%db%8c%d9%84-%d8%ac%d9%84%d8%a8%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c/ https://behinsanat.com/%d8%aa%d8%a8%d8%af%db%8c%d9%84-%d8%ac%d9%84%d8%a8%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c/#respond Sun, 09 Dec 2018 21:37:39 +0000 http://behinsanat.com/?p=2194 جلبک ها قیمت پیدا می کنند… دریا برای مدت‌های مدیدی چه از طریق صید ماهی و چه از طریق اکتشاف و استخراج نفت، منبع اصلی درآمد […]

نوشته تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
جلبک ها قیمت پیدا می کنند…

دریا برای مدت‌های مدیدی چه از طریق صید ماهی و چه از طریق اکتشاف و استخراج نفت، منبع اصلی درآمد و ثروت نروژ بوده است. حالا یک محقق نروژی امیدوار است که با استفاده از جلبک‌ها و گیاهان دریایی سوخت زیستی تولید کند.

تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی

تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی : کان کوآنگ تران، استاد علوم و تکنولوژی در نروژ می‌گوید: ما برای تولید نفت به دنبال الگوبرداری از فرآیندهای طبیعی هستیم. وی افزود: در حالی که منابع نفت به طور طبیعی استخراج و در یک بازه زمانی وابسته به محاسبات زمین‌شناسی تولید می‌شود، ما می‌توانیم آن را در چند دقیقه تولید کنیم.

گفتنی است «تران» برای انجام تحقیقات ابتدایی از گیاهان دریایی که به‌صورت طبیعی در امتداد سواحل نروژ رشد می‌کنند استفاده کرده است. نتایج این تحقیقات در یک ژورنال آکادمیک منتشر شده است.

«تران» برای گرم کردن رآکتورهای لوله کوارتز کوچک، از نوعی دوغاب که از جلبک‌های دریایی و آب ۳۸۰ درجه سانتیگراد و در دوره‌های بالاتر آب ۵۸۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌کند. لازم به ذکر است، این تکنیک که از آن به‌عنوان مایع هیدروترمال یاد می‌شود، نوعی سوخت با خلوص ۷۹ درصد تولید می‌کند. این به آن معناست که ۷۹ درصد جلبک‌ها و گیاهان مورد استفاده در رآکتور به سوخت زیستی تبدیل شده است. در آزمایش مشابهی که در انگلستان صورت گرفت نتیجه قابل توجهی به دست نیامد و در نهایت تنها سوختی با خلوص ۱۹ درصدی تولید شد. به گفته «تران» رمز موفقیت آنها در سرعت حرارت‌دهی به رآکتور است.

تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی

طرح توجیهی

در مدت زمان طولانی به سوخت‌های زیستی برای تغییر سبک زندگی بشر به سوی یک سبک زندگی پایدار و دوستدار محیط زیست به چشم یک راه ایده‌آل نگریسته شده است. منطق این دیدگاه ساده است‌: سوخت‌های فسیلی نظیر نفت و گاز از موادی ساخته شده‌اند که سطح کربن را افزایش می‌دهند و هنگام سوختن نیز این قبیل سوخت‌ها دوباره کربن تولید می‌کنند.

در همین راستا در گزارشی که در مورد میزان تولید و استفاده از انرژی‌های سبز در جهان برای آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شده، میزان سوخت‌های زیستی در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳میلیارد لیتر گزارش شده که این میزان تا سال ۲۰۱۸ به ۱۴۰ میلیارد لیتر افزایش خواهد یافت. شاید این میزان بسیار زیاد به نظر برسد ولی بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی این میزان تا سال ۲۰۵۰ و به منظور کاهش دمای کره زمین باید به میزان ۲۲ برابر افزایش پیدا کند.

 

در این بین مشکل عمده تامین منابع برای سوخت‌های زیستی است. البته این بسیار راحت است که از ذرت یا چغندر قند اتانول تولید کرده و در پمپ‌های بنزین تزریق کنیم اما استفاده از گیاهان خوراکی برای تولید سوخت با توجه به افزایش روزافزون جمعیت کره زمین که تخمین‌زده می‌شود به هشت میلیارد نفر برسد کار چندان عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد و خود می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.

 

برای حل این مشکل و به منظور تولید سوخت زیستی، این سوخت هم‌اکنون از طریق پسماند‌های کشاورزی و گیاهان و درخت‌هایی که رشد سریعی دارند و همچنین گیاهان دریایی نظیر جلبک‌ها و ریز جلبک‌ها تولید می‌شود.

 

با این همه، تمام این منابع در دسترس برای تولید سوخت‌های زیستی خصوصا آنهایی که در زمین یافت می‌شوند نیز مشکلات خود را دارند، از جمله این مشکلات می‌توان به امکان جایگزینی محصولات خوراکی با محصولات مورد استفاده برای تولید سوخت زیستی اشاره کرد. اما جلبک‌ها و ریز جلبک‌ها منابع خوبی برای تولید سوخت‌های زیستی به شمار می‌آیند چرا که در صورت بهره‌برداری از آنها دوباره رشد خواهند کرد.

 

تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی

تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی

البته فراموش نکنیم که تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی آن‌چنان هم بدون دردسر نیست، برخی از محققان برای تسریع یا آسان شدن فرآیند تبدیل این مواد به سوخت زیستی از کاتالیست استفاده که می‌کنند که به واسطه اضافه کردن مواد شیمیایی موجب تسریع فرآیند تبدیل مواد اولیه به سوخت می‌شود. گران بودن کاتالیست و نیاز آن به بازیابی از جمله موانع موجود بر سر راه این فرآیند به شمار می‌آید.

پروفسور تران در این زمینه می‌گوید: نقطه قوت پروسه‌ای که او طی کرده بسیار ساده بوده و نیازی به کاتالیست ندارد بلکه با حرارت‌دهی سریع می‌توان مواد اولیه را به نوعی سوخت خام زیستی تبدیل کرد که محصول تولیدی از این طریق می‌تواند آسان‌تر پالایش شده و به سوخت تبدیل شود. در مورد چشم‌انداز پروژه موفقیت‌آمیز «تران»، وی معتقد است که می‌تواند همچنان نتایج به‌دست آمده را بهبود بخشد. او هم‌اکنون به دنبال شرکایی برای وارد کردن این پروژه به فاز صنعتی و منابع مالی لازم برای ادامه تحقیقات خویش است.

با چالش های تولید گندم آشنا شوید.

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.

 

نوشته تولید سوخت زیستی از جلبک های دریایی اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%aa%d8%a8%d8%af%db%8c%d9%84-%d8%ac%d9%84%d8%a8%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c/feed/ 0
تولید گندم ، فرصت پرچالش برای ایران https://behinsanat.com/%da%af%d9%86%d8%af%d9%85%d8%8c-%d9%81%d8%b1%d8%b5%d8%aa-%d9%be%d8%b1%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/ https://behinsanat.com/%da%af%d9%86%d8%af%d9%85%d8%8c-%d9%81%d8%b1%d8%b5%d8%aa-%d9%be%d8%b1%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/#respond Sun, 09 Dec 2018 20:04:38 +0000 http://behinsanat.com/?p=3788 گندم؛ مهم ترین محصول کشاورزی گندم یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی است که تأمین آن با امنیت غذایی جامعه پیوند حساس و نزدیکی دارد. ایران […]

نوشته تولید گندم ، فرصت پرچالش برای ایران اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
گندم؛ مهم ترین محصول کشاورزی

گندم یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی است که تأمین آن با امنیت غذایی جامعه پیوند حساس و نزدیکی دارد. ایران یکی از خاستگاه های این غله ارزشمند به حساب می آید. سرانه مصرف گندم در ایران  (حدود ۱۷۰ کیلوگرم) بالاتر از میانگین جهانی  (۶۵ کیلوگرم) است و نیازمند واردات.

 اگرچه به نظر می رسد امسال تولید داخل کفاف مصرف را می دهد. برای تولید هر کیلوگرم گندم ۱۵۰۰-۱۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود. کیفیت حداقل بخشی از گندم ایران در سطح استانداردهای جهانی نیست و هزینه های تولید بالاست که سبب کاهش رقابت پذیری گندم و آرد ایرانی می شود.

گندم یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی است که تامین آن با امنیت غذایی جامعه پیوند حساس و نزدیکی دارد. ایران یکی از خاستگاه های این غله ارزشمند به حساب می آید. سرانه مصرف گندم در ایران (حدود ۱۷۰ کیلوگرم) بالاتر از میانگین جهانی (۶۵ کیلوگرم) است و نیازمند واردات. اگرچه به نظر می رسد تولید داخل کفاف مصرف را می دهد. برای تولید هر کیلوگرم گندم ۱۵۰۰- ۱۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود. کیفیت حداقل بخشی از گندم ایران در سطح استانداردهای جهانی نیست و هزینه های تولید بالاست که سبب کاهش رقابت پذیری گندم و آرد ایرانی می شود.

 

تاریخچه تولید گندم

تخمین هایی درباره ی کشت و کار گندم وجود دارد اما به نظر می رسد آغاز تولید این غله پر اهمیت با طلوع شهر نشینی و تمدن گره خورده (در حدود ۱۰ هزار سال پیش) باشد. کشت ارقام امروزی گندم حداقل ۳ هزار سال قدمت دارد. بر اساس پژوهش های مختلف منطقه خاورمیانه (نواحی از جهان که آغازگر تمدن و شهرنشینی بودند) از جمله ایران و به ویژه نواحی حاصلخیز اطراف رودخانه های دجاه و فرات، عراق، مصر و سوریه امروز به عنوان نخستین مکان های کشت گندم اشاره می شود. گندم بر اساس ویژگی های مختلف بذرها طبقه بندی می شوند. کاربرد آن ها بر همین اساس است. گندم های نرم بهاره یا پاییزه برای مصرف در صنایع بیسکویت سازی، شیرینی پزی و کیک پزی و از گندم های سخت پاییزه و بهاره بیشتر در صنایع پخت نان استفاده می شود.

گندم در صنایع غذایی (نان، بیسکویت، کیک، پاستا، ماکارونی) و همچنین در صنعت (برای کاغذ سازی، چسب سازی و در تهیه پودر لباسشویی) و از کاه و سبوس آن به عنوان خوراک دام (از افزودنی های اصلی در دامپروری) استفاده می شود.

تولید گندم

کشت و کار جهانی گندم

گندم بیشتر از هرمحصول دیگری در دنیا و به طور متوسط در هر سال در ۲۱۸ میلیون هکتار در نقاط مختلف (تقریبا تمام کشورها) کشت و کار می شود. در کنار برنج قوت غالب اکثر مردم جهان را تشکیل می دهد. بر اساس آمار فائو، کشورهای چین (۱۲۲میلیون تن)، هند(۹۴ میلیون تن)، ایالت متحد آمریکا (۵۸ میلیون تن)، روسیه (۵۲ میلیون تن)، فرانسه (۳۹ میلیون تن) و کانادا (۲۸ میلیون تن) از تولید کنندگان عمده گندم در جهان هستند.

در سال ۱۹۹۷ مصرف سرانه جهانی گندم ۱۰۱ کیلوگرم بود. کشور دانمارک با مصرف سرانه ۶۲۳ کیلوگرم مقام اول جهانی را داشت. بخش قابل توجهی از این میزان (۸۱ درصد: در حدود ۵۰۰ کیلوگرم این آمار) به مصرف خوراک دامی می رسید. بر اساس آمار فائو، در سال ۲۰۱۱ مصرف سرانه جهانی گندم به ۶۵ کیلوگرم بالغ می شد. کشور آذربایجان با مصرف سرانه ۲۶۰ کیلوگرم گندم در سال رتبه نخست میانگین مصرف جهانی را در سال ۲۰۱۱ میلادی به خود اختصاص داده است. آمار متوسط سرانه مصرف گندم در برخی کشورهای جهان به صورت کیلوگرم در سال به این صورت است: چین ۶۲٫۸، هند ۶۰، عراق ۱۴۳، ژاپن ۴۳٫۳، ترکیه ۲۱۱، مصر ۱۹۸، آمریکا ۸۱۵، روسیه ۱۲۳ و اتحادیه اروپا در حدود ۱۱۱ کلیوگرم می باشد.

طرح توجیهی کشاورزی چیست؟

وضعیت تولید گندم در کشور

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی، عملکرد گندم آبی کشور ۳٫۱۳ تن و عملکرد گندم دیم ۰٫۹۲۰ تن در هکتار است. بیشترین عملکرد گندم آبی به استان کرمانشاه ( ۴٫۶۶ تن) و در کشت دیم استان مازندران (۴٫۶۴ تن) در هکتار تعلق دارد. استان خوزستان با در اختیار داشتن ۱۱٫۹ درصد از کل تولید گندم در کشور در جایگاه نخست قرار دارد.

ایران برای سال های ( اوایل دهه ۸۰) در تولید گندم خودکفایی داشت البته این موقعیت به قیمت مصرف آب های زیر زمینی و کاهش کشت سایر محصولات تمام شد. امسال (۱۳۹۵) هم نیاز کشور با تولید داخلی قابل تامین است. اگر چه واردات مانعی ندارد. امسال دولت با خرید بیش از ۱۱ میلیون تن گندم رکورد خرید تضمینی را شکسته اما همزمان کشاورزان از عدم پرداخت به موقع شاکی هستند. یکی از عواملی که سبب می شود، کشاورزان محصولات خود را به دلالان بفروشند، نقد بودن معامله است. قیمت خرید تضمینی در کشور بالاست که سبب کاهش قدرت رقابت محصولات تولیدی با گندم و آرد ایرانی در برابر رقبای خارجی می شود. همچنین بخشی از محصول تولید شده دارای گلوتن بالا برای تهیه آرد لازم برای پخت نان نیست.

بر مبنای آمار سازمان خواربار جهانی تولید گندم در داخل کشور، امسال (۱۳۹۵) یک میلیون تن افزایش نشان می دهد و به رقم ۱۲٫۵ میلیون تن بالغ می شود. در سال زراعی ۹۳-۹۲ این آمار در حدود ۱۰٫۵ میلیون تن بود. سطح زیر کشت گندم ایران ۶٫۰۶ میلیون هکتار (معادل ۵۱٫۲درصد از کل محصولات زراعی، ۷۰ درصد از کل سطح غلات کشور) است. ۲۷ درصد گندم کاری ها به صورت آبی و در حدود ۶۲ درصد به صورت دیم کشت و کار می شود.

بنا به نتایج پژهش های مختلف برای تولید یک کیلوگرم گندم در ایران حداقل ۱۵۰۰-۱۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان با مصرف ۱۰۰۰ لیتر آب حداقل ۱٫۵ کیلوگرم گندم به دست می آید.

بهترین و کارآمد ترین طرح توجیهی را از ما بخواهید.

امکان صادرات گندم و آرد

دولت گندم را به قیمت ۲۵۰ دلار برای هر تن خرید تضمینی می کند. قیمت جانی گندم حدود ۱۵۰ دلار است. همچنین کیفیت گندم ایرانی و میزان پروتیین آن در مقایسه با محصول سایر کشور های مهم گندم کار چندان مناسب نمی باشد. از طرفی کارخانجات تولید آرد ایران ظرفیت تولید حدود ۲۰ میلیون تن را دارند و نیاز داخلی به آرد حدود ۱۲٫۵ میلیون تن است. آرد ایرانی در حال حاضر قادر نیست با آرد ارزان تر ترکیه در بازارهای مهمی مانند عراق رقابت کند.

کشورهای ایالت متحد آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، روسیه، استرالیا، اوکراین و قزاقستان از بازیگران مهم در صادرات گندم هستند اوکراین تا بیش از آغاز تنش ها و مشکلات داخلی از کشور های پر اهمیت در تامین نیاز داخلی اروپا به حساب می آمد.

 

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.

نوشته تولید گندم ، فرصت پرچالش برای ایران اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%da%af%d9%86%d8%af%d9%85%d8%8c-%d9%81%d8%b1%d8%b5%d8%aa-%d9%be%d8%b1%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/feed/ 0
معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در استان ایلام https://behinsanat.com/%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%84%d8%a7%d9%85/ https://behinsanat.com/%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%84%d8%a7%d9%85/#respond Sun, 09 Dec 2018 19:45:31 +0000 http://behinsanat.com/?p=3851 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام از ظرفیت سرمایه گذاری این استان می گوید. استان ایلام استانی که با عنوان عروس زاگرس شناخته می […]

نوشته معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در استان ایلام اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام از ظرفیت سرمایه گذاری این استان می گوید.

استان ایلام استانی که با عنوان عروس زاگرس شناخته می شود، استانی مملو از سرمایه های طبیعی و خدادادی است. این استان بکر و تا حدی محروم که در غربی ترین گوشه نقشه جغرافیایی ایران جا خوش کرده به جهت سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تا حدی مظلوم واقع شده است.

سرمایه گذاری در استان ایلام

تصویری کلی از استان ایلام

سرمایه گذاری در استان ایلام : استان ایلام با مساحتی كمتر از ۱/۴ مساحت كل كشور و جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفر در گوشه غربی كشور واقع شده است. این استان از جنوب با خوزستان از شرق با لرستان و از شمال با كرمانشاه همسایه بوده و از سمت غرب دارای ۴۲۵ كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق است. وجود مرز بین المللی مهران یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این استان به منظور سرمایه گذاری در بخش های مختلف محسوب می شود.

به گزارش بهین صنعت یاب به نقل از فرصت امروز، نصیری در رابطه با اولویت های سرمایه گذاری استان ایلام در حوزه صنعت و معدن می گوید: وجود بازار بکر عراق و سایر کشورهای منطقه در مجاورت استان ایلام باعث شده که تولیدات صنعتی و بسیاری از طرح های صنعتی این استان برای صادرات به این مناطق، توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه می دهد: استان ایلام ظرفیت های بسیار ارزشمندی در صنایع پایین دست گاز، نفت و پتروشیمی دارد. طرح های بزرگی در این حوزه ها احداث شده و همچنین تعدادی هم در حال احداث است.

این مقام مسئول با بیان این جملات می افزاید: به دلیل وجود مرز بین المللی مهران با استان ایلام و وجود یک جمعیت ۲۰ میلیون نفری در مجاورت این مرز که نیازمند کالاهای تولیدی و صنعتی ایران هستند، سرمایه گذاری در هر زمینه ای در استان ایلام اقتصادی به نظر می رسد. این استان موقعیت ممتازی نسبت به سایر مرزهای ایران دارد که سرمایه گذاری را توجیه پذیر می سازد.

سرمایه گذاری در استان ایلام

 

صادرات بیش از ۶۰۰ میلیون دلاری استان ایلام

نصیری با بیان اینکه شتاب توسعه در استان ایلام با روند سریع تری از سایر نقاط کشور در جریان است، می گوید: این استان به جهت سرمایه گذاری هایی که در حوزه احداث سدها، احداث راه ها و تونل ها، آباد کردن زمین های کشاورزی و احداث صنایع بزرگ مثل نفت، گاز و پتروشیمی انجام داده و همچنین وجود نیروی تحصیلکرده دانشگاهی در کنار پتانسیل های بالقوه ای که استان در زمینه دسترسی به بازار عراق و مسیر مناسب برای عتبات عالیات داشته موجب شده استان ایلام در آستانه یک تحول بزرگ قرار گیرد و توسعه شتابان آن نسبت به سایر استان ها مشخص باشد.

وی در رابطه با حجم صادرات استان ایلام می گوید: خروجی کل صادرات سال گذشته از مرز مهران حدود یک میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار بوده که بیش از ۶۰۰میلیون دلار آن مربوط به صادرات استان ایلام بوده است. این صادرات به ترتیب بیشترین درصد را در حوزه مصالح ساختمانی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و میوه و تره بار داشته است.

پیش بینی می شود سهم صادرات استان ایلام تا پایان سال ۹۵ به ۷۴۰ میلیون دلار برسد. همچنین گفتنی است مجموع خروجی کالای صادراتی از استان تا پایان سال جاری به بیش از ۲میلیارد دلار می رسد.

 

پتانسیل استان ایلام برای سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی نفت و گاز

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام می گوید: من به عنوان کارشناس حوزه صنعت که بیش از ۲۰ سال در این حوزه فعال هستم معتقدم استان ایلام پتانسیل و مزیت های ارزشمندی برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف دارد.

پیشنهاد من به سرمایه گذاران این است که در صنایع پایین دستی نفت و گاز، فرآوری مصالح ساختمانی و کانی های غیرفلزی با توجه به نیاز آتی بازار عراق و وفور گاز استان برای تأمین سوخت این واحدها به سرمایه گذاری در این استان اقدام کنند.

با توجه به اینکه زیرساخت های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بخش صنعت در شرف تکمیل شدن است به عنوان رئیس سازمان صنعت و معدن این استان این نوید را به سرمایه گذاران می دهم که اگر به دنبال مزیت هستند به سرمایه گذاری در استان ایلام روی آورند.

وی در رابطه با مهم ترین برنامه های استان برای سال های آینده می گوید: تکمیل زیرساخت های مورد نیاز صنعت، توسعه انبارها و سردخانه ها همچنین بهبود زیرساخت های تجاری و صادراتی از مهم ترین برنامه های استان است تا بتوانیم پتانسیل های استان را به فعلیت درآوریم.

طرح توجیهی معدنی

قطب سوم نفت و گاز کشور خواهیم شد

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صنعت، معدن و تجارت می تواند محور توسعه استان باشد، می افزاید: توسعه صنعت در استان با پتانسیل های نفت و گاز می تواند رونق و پویایی منطقه را به همراه داشته باشد و نباید فراموش کرد که در بخش نفت و گاز باید ظرفیت را به فعل برسانیم تا زمینه اشتغال فراهم شود.

نصیری همچنین در رابطه با حجم سرمایه گذاری های انجام شده در استان ایلام می گوید: چندین طرح صنعتی بزرگ مثل طرح تأسیس کارخانه فولاد با ظرفیت تولیدی ۲ هزار تن در سال، سیمان دهلران با ظرفیت یک میلیون تن، طرح توسعه پتروشیمی دهلران که بالغ بر یک میلیون تن در سال با سرمایه گذاری ۷ هزار میلیارد تومان برنامه ریزی شده و طرح های دیگری مثل تولید مفتول داخل لاستیک که یک طرح ۱۶۰ میلیارد تومانی است، ساخت سازه های فولادی مدرن، نوشابه های رژیمی از طرح های در دست اجرا در این استان هستند که امیدواریم تا پایان سال جاری عملیاتی شده و به مرحله اجرا و بهره برداری برسند. وی با بیان این جملات ادامه می دهد: در صورت عملیاتی شدن طرح های پتروشیمی، قطب سوم نفت و گاز کشور خواهیم

***

ویژگی های مهم استان ایلام

استان ایلام استانی که با عنوان عروس زاگرس شناخته می شود استانی مملو از سرمایه های طبیعی و خدادادی است. این استان بکر در غربی ترین گوشه نقشه جغرافیایی ایران جا خوش کرده است. ایلام از جنوب با خوزستان، از شرق با لرستان و از شمال با كرمانشاه همسایه است.

وجود مرز بین المللی مهران یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این استان به منظور سرمایه گذاری در بخش های مختلف محسوب می شود. در زمینه صادرات، فرش ایلام جزو یکی از اقلام صادراتی این استان محسوب می شود که زبانزد جهانیان بوده و به آلمان و ایتالیا صادر می شود.

سرمایه گذاری در استان ایلام

استان ایلام همچنین به سبب دارا بودن ۴۲۵كیلومتر مرز مشترك با کشور عراق یكی از مهم ترین كانون های صدور كالای ایرانی به عراق است. نزدیكی به شهرهای عراق، وجود امنیت كامل در مرز و استقبال تجار و بازرگانان از خروجی بین المللی مهران باعث شده این خروجی به مهم ترین معبر مراوده های صادراتی ایران ـ عراق تبدیل شود.

بازار تشنه عراق بیش از هر زمان دیگری نیازمند كالای ایرانی است و بخش خصوصی می تواند در بخش های خدمات، صادرات كالای غیرنفتی در استان ایلام سرمایه گذاری كند. این استان همچنین ظرفیت های بارزی را در حوزه گردشگری به واسطه برخورداری از یک میلیون و ۷۰۰هزار هکتار مرتع و جنگل داراست.

***

اولویت های سرمایه گذاری استان

بازار عراق مهم ترین پتانسیل تجاری غرب كشور است و سرمایه گذاری ایران در این بازار بسیار مهم است، چراكه زمینه ساز حضور پررنگ ایران در بازارهای كشورهای منطقه به ویژه كشورهای عربی است و ایران این توانایی را دارد كه نقش اول را در تجارت با این كشور ایفا كند.

سرمایه گذاری در استان ایلام

داشتن ۱۴۰۰ كیلومتر مرز مشترك ایران با كشور عراق كه ۴۲۵ كیلومتر آن در استان ایلام قرار دارد علاوه بر پیش زمینه های ذهنی مثبت مردم عراق نسبت به كالاهای ایرانی همچنین قرابت فرهنگی و الگوهای مصرفی همسان شرایط بسیار مطلوبی را به وجود آورده تا بسیاری از مایحتاج موردنیاز عراق از مرزهای آبی و زمینی كشور تأمین شود و شركت های پیمانكاری و تجاری بتوانند نقش اول را در فرآیند مبادله ای داشته باشند.

استان ایلام دارای ۱۱ درصد ذخایر گاز و ۴ درصد ذخایر نفت کشور است، سرمایه گذاری روی این بخش ها می تواند منجر به اشتغال و توسعه استان شود. سرمایه گذاری در توسعه گیاهان دارویی با توجه به ارزآوری و ارزش اقتصادی بالا از دیگر اولویت های سرمایه گذاری این استان محسوب می شود. طرح پرورش ماهی در قفس پشت سدهای استان از دیگر طرح های اجرا شده در این استان است که سرمایه گذاران می توانند در این زمینه ورود کنند.

انواع طرح توجیهی با بهترین بازده و کارایی را از ما بخواهید.

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.

نوشته معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در استان ایلام اولین بار در بهین صنعت یاب. پدیدار شد.

]]>
https://behinsanat.com/%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%84%d8%a7%d9%85/feed/ 0