از تاسیس گلخانه تا کشت گلخانه‌ای

کشت محصولات گلخانه ای

با توجه به محدودیت منابع آبی، توسعه کشت گلخانه‌ای در کشور امری اجتناب‌ناپذیر است که به سرمایه‌گذاری کلان و کمک‌های بخش تحقیقات کشاورزی نیاز دارد. براساس آمار موجود، بحران محدودیت منابع آبی تنها به کشور ما مربوط نمی‌شود، بلکه این موضوع در خاورمیانه به شکل جدی مطرح است زیرا عدم توجه به آن مسئله تامین غذا و امنیت غذایی را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد، بنابراین هر کشوری با نگاه ویژه به مساله بحران آب می‌پردازد.

اگر همچنان به کشت برخی محصولات همچون هنداونه، خیار و گوجه فرنگی به شکل غرقابی و در فضای باز ادامه دهیم به طور حتم در آینده نه چندان دور با مشکل بی آبی مواجه می‌شویم، بنابراین در صورتی که تولید محصولات آب‌بر را به سمت کشت گلخانه‌ای سوق دهیم به طور قطع با یک نظام مدیریت شده و بهره‌برداری صحیح در تولید مواجه می‌شویم که در مصرف آب نیز صرفه‌جویی می‌شود.

با وجود منابع آبی محدود، انتظار می‌رود تولید محصولات کشاورزی متناسب با پتانسیل و موقعیت جغرافیایی کشورها انجام شود، در این خصوص خبری از زبان قائم مقام خانه کشاورز در ایرنا منتشر شده که وی با بیان آنکه زیرساخت‌های کشت گلخانه‌ای در کشور فراهم نیست، گفته: درحال‌حاضر توسعه کشت گلخانه‌ای به استراتژی و برنامه‌ریزی منسجم و مشخص نیاز دارد که در همین راستا باید علاوه بر سرمایه‌گذاری، تحقیقات، آموزش و ترویج نیز به کمک این بخش بیاید.

وی معتقد است: به‌طور قطع توسعه کشت گلخانه‌ای در کشور برای صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی نیازمند حمایت دولت در سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات به این بخش است. همچنین به گفته وی، توسعه کشت گلخانه‌ای علاوه بر تولید محصولات کشاورزی در افزایش بهره‌وری نیز موثر است.

بهین صنعت یاب در این کلاف به سرمایه‌گذاران بالقوه این بخش پیشنهاد می‌دهیم با استفاده از محدودیت‌های آبی کنونی از حمایت‌های دولت بهره بگیرند و با تاسیس گلخانه‌های مدرن هم به سرمایه‌گذاری خود کمک کنند و هم وضعیت آبی کشور را از حالت بحرانی خارج کنند در این راستا بهین صنعت یاب آمادگی تهیه مطالعات امکان سنجی یا به عبارتی طرح توجیهی احداث گلخانه جهت کشت و پرورش محصولات گلخانه ای می باشد.

 

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *