طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

مقدمه

اهمیت و ضرورت صنعت بسته بندی، امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست. بسته بندی آخرین مرحله و تکمیل کننده زنجیره تولید بوده و از الزامات ورود کالا های تولیدی به بازار های داخلی و خارجی است  و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از هزینه تمام ‌شده تولید را به خود اختصاص می ‌دهد؛ بنابراین اگر بسته بندی مناسب با نوع کالا و کیفیت آن انجام نشود، ممکن است مانع رونق تولید شود. بسته بندی، آمیزه ای از صنعت و هنر است. شاید به همین دلیل است که یک خریدار ممکن است گاهی اوقات جذب نوع بسته بندی محصول شود تا کیفیت آن. با توجه به این که انواع مواد غذایی از جمله حبوبات، از کالاهای استراتژیک و حیاتی زندگی بشر بوده و دارای تقاضای مطلوبی در داخل از کشور هستند؛ لذا اهمیت بسته بندی مناسب در سهولت عرضه به بازار، به شدت محسوس است. گزارش رو به رو، خلاصه ای از طرح توجیهی بسته بندی حبوبات و پوست گیری جو می باشد که توسط کارشناسان شرکت بهین صنعت یاب، در سال 1399، تهیه و تدوین شده است.

بخوانید: طرح توجیهی چیست؟

خلاصه ای از مطالعات بازار طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

معرفی محصول طرح توجیهی بسته بندی حبوبات، مشخصات و ویژگی های آن

برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و کافی، باید انواع کربوهیدرات ها، پروتئین ها، ویتامین ها و … را در سبد غذایی خود جای دهیم. حبوبات، منابع مهمی از انواع پروتئین ها و ویتامین های ضروری مورد نیاز بدن هستند لذا  نقش کلیدی و مهمی را در سبد غذایی خانوار ایفا می کنند. حبوبات دانه های خشک خوراکی متعلق به خانواده بقولات می باشند. طبق طبقه ­بندي فائو حبوبات شامل: لوبيا، نخود فرنگي، نخود معمولي، ‌لپه هندي، عدس، ماش، لوپن و ساير حبوبات مي­باشد.

طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

برنامه تولید در طرح توجیهی بسته بندی حبوبات، به شرح زیر است:

تولیداتمشخصات فنیظرفیت اسمی
مقدارواحد
حبوباتانواع حبوبات شامل عدس لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا چشم بلبلی، لپه، نخود، ماش1215تن
جوپوست کنده و بسته بندی شده1215تن

بسته بندی حبوبات دارای کد آیسیک 7495412322 در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تعداد واحد های فعال و در دست احداث بسته بندی حبوبات و اطلاعات تکمیلی تر در زمینه عرضه و تقاضای محصول در طرح توجیهی بسته بندی حبوبات، با کارشناسان بهین صنعت یاب در ارتباط باشید.)

خلاصه ای از بررسی های فنی طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

فرآیند تولید در طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

طرح توجیهی بسته بندی حبوبات

طبق فلوچارت ارائه شده، اولین مرحله فرآیند بوجاری است. دستگاه های بوجاری، الک های لرزان و پنوماتیکی می باشند که به صورت موازی بر روی هم تعبیه شده اند و علاوه بر بوجار کردن، کار حذف گرد و خاک را نیز انجام می دهند. این الک ها دارای سه مش متفاوت می باشند؛ به این صورت که در الک اول سیخ وچوب و کلوخه هـای درشت و دانه های بزرگتر از لوبیا درالک دوم نـیم لپـه یا دانه های شکسته ولی هم سایز لوبیا و در الـک سـوم ذرات ریز که از لوبیا ریزتر است مثل شـن، علـف هـرز وغیره جدا می گردد. مرحله ی دوم فرآیند بسته بندی حبوبات، برس زنی می باشد که به وسیله دستگاه استوانه ای شکل حاوی برس هایی در قسمت مرکزی، انجام می شود. به منظور ایجاد شفافیت در حبوبات، می توان در صورت تمایل محفظه کوچکی در بالای دستگاه برس زنی به منظور تزریق اندک پارافین، انجام داد. در مرحله بعدی که سورت کردن است، عملیات درجه بندی و جداسازی و سورت انجام می گیرد. در مرحله سبوس گیری نیز پوست جو از آن جدا خواهد شد و اما مرحله اصلی و نهایی بسته بندی می باشد که برای این منظور، یک دستگاه بسته بندی برای حبوبات و یک دستگاه بسته بندی برای جو در نظر گرفته می شود.

بسته بندی حبوبات

در ادامه، لیست ماشین آلات مورد نیاز برای بسته بندی حبوبات، ذکر می شود:

 

ردیفماشین آلاتمشخصات فنی
1بوجاریسـه طبقـه شــامل الـک هــای ارزان و پنوماتیک
2برس زنی و پارافن زنیبصــورت اســتوانه ای و پــارافین برای ایجاد شفافیت در حبوبات
3الواتورها2 متری
4سیکلون هابرای گرفتن خاک و ضایعات
5سیلوهابرای نگهداری
6بسته بندیبرای بسته بندی حبوبات و جو
7پوست گیریبرای گـرفتن پوسـت اضـافی حبوبات
8برس زنیطول 1/5 و عرض 2/5
9سبوس گیریبرای جداسازی پوست دریک دستگاه با حرکت دورانی
10نوارسورت4 متری عرض 60 سانتی متر برای درجه بندی نمودن
11نوارنقالهعرض 30 سانتی متر

لیست مواد اولیه مورد نیاز در طرح توجیهی بسته بندی حبوبات نیز به این شرح است:

 

مواد اولیه اصلی

مشخصات فنیمصرف سالیانه
مقدارواحد
حبوباتاز انواع عدس و لوبیا1251/5تن
جوهمراه با پوسته1373تن
سلوفانبه منظور بسته بندی22624کیلوگرم
کارتنبراس بسته بندی230500عدد
قرصبرای ضد عفونی1700عدد

جمع بندی و نتیجه گیری

از آن جا که بسته بندی، تکمیل کننده زنجیره تولید محصول است؛ لذا تاثیر مثبتی بر بازاریابی و فروش محصولات و متعاقبا کسب سهم مناسبی در بازار، خواهد داشت. طرح های بسته بندی معمولا شاخص های مالی و اقتصادی مناسب و توجیه پذیری برخوردارند؛ به طوریکه نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری در طرح توجیهی بسته بندی حبوبات مذکور، برابر با 40 درصد می باشد که درصد قابل قبولی است. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره تخصصی در زمینه بسته بندی حبوبات و به طور کلی بسته بندی انواع مواد غذایی، با کارشناسان مجرب شرکت بهین صنعت یاب، در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس