مطالعات طرح توجیهی تولید توپک های هوشمند

کارفرما: شرکت محترم مهندسی سگال پردازش پارت

معرفی طرح

اهمیت استراتژیک لوله‌های نفت و گاز برای یک کشور و همچنین هزینه‌های هنگفت ساخت، نصب و راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری این لوله‌ها، در کنار برخی ملاحظات دیگر از قبیل خسارات زیست محیطی ناشی از خرابی و نشت آنها، زمینه ساز توجه ویژه صنایع نفت و گاز به بازرسی اداوری وضعیت این لوله‌ها و انجام منظم پروسه‌های نگهداری، عیب‌یابی و تمیزکاری جهت ارتقای بازدهی آنها شده است که این امر خود موجب شکل‌گیری صنایع جانبی مانند صنعت بازرسی خط لوله گردید. این صنعت نیز همانند سایر صنایع، طی دو دهه اخیر شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است. ارائه روش‌های نوین بازرسی خطوط لوله از جمله این تغییرات است. بازرسی خطوط لوله با استفاده از تکنولوژی توپک‌های هوشمند یکی از پرکاربردترین و کاراترین روش‌های شناخته شده تا کنون در بازرسی خطوط لوله می‌باشد.

خطوط لوله شریان‌های حیاتی در صنعت نفت و گاز هستند و با توجه به هزینه بسیار زیاد احداث آن‌ها، بعنوان یکی از زیر ساخت‌ها و سرمایه‌های ملی هر کشوری محصوب می‌گردندو و حفاظت از این سرمایه بزرگ ملی و استفاده بهینه و بیشینه از آن امری بسیار حیاتی است. عموماً خطوط لوله انتقال زیر زمین مدفون هستند و تحت عوامل بسیار زیاد طبیعی، اقلیمی و تنش‌های مربوط به شرایط کاری همچون فشار بالا و ترکیبات شیمیائی و خورنده سیال داخل آن‌ها همواره تحت تخریب است. لذا تشخیص عیوب، نواقصات، خوردگی‌ها، ترک‌ها و تغییر شکل‌ها و به تبع آن انجام تعمیرات اصولی بسیار مهم می‌باشد. برای تشخیص و انجام بررسی خطوط لوله تجهیزات ویژه‌ای مورد نیاز است که به آن‌ها توپک‌ هوشمنده گفته می‌شود. تکنولوژی این نوع تجهیزات بسیار پیچیده و در اختیار چند کشور و بصورت محدود می‌باشد.

با توجه به مشکلات عملیاتی و قراردادی ناشی از وابستگی بالای صنعت بازرسی خط لوله در ایران به شرکت‌های خارجی و از طرفی عملکرد نامناسب این شرکت‌ها در ایران و در عین حال مشکلات ناشی از اثرپذیری شرکت‌های بازرسی معتبر خارجی از شرایط سیاسی حاکم بر منطقه، طرح سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت توپک‌های هوشمند امری کاملا ضروری به نظر می‌رسد.

مشخصات سرمایه گذاری
شرح پروژه
موضوع مطالعات امکان سنجی
طراحی و ساخت توپک های هوشمند بازرسی خطوط لوله نفت و گاز
محل اجرا استان تهران
 مجری طرح شرکت مهندسی سگال پردازش پارت
 نتایج نرم افزار کامفار
میزان سرمایه گذاری ۲۳۶٫۹۰۱ میلیون ریال
 نرخ بازده داخلی (IRR) ۸۱٫۶۶ درصد
 بازگشت سرمایه ۲٫۸۳ سال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *