مطالعات  امکان سنجی طرح توسعه و تکمیل واحد گاوداری شیری

کارفرما: جناب آقای احمدی

 

معرفی طرح

طرح توجیهی گاوداری شیری یکی از دیگر پروژه های انجام شده شرکت بهین صنعت یاب در بخش صنایع غذایی بوده است. در این گزارش مطالعات امکان‌سنجی طرح توسعه و تکمیل واحد گاوداری شیری در استان تهران، شهرستان نظرآباد بررسی شده است. این مطالعات در قالب متدلوژی مطالعات امکان‌سنجی تهیه گردیده است و مطابق متدولوژی فوق ابتدا محصول مورد مطالعه به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسی‌های لازم از منظر بازار آن صورت خواهد گرفت و در ادامه مطالعات فنی در خصوص چگونگی تولید و امکانات سخت و نرم افزاری مورد نیاز نیز شناسایی شده و در نهایت ظرفیت‌های اقتصادی و حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح برآورد شده است.

طبق آمار‌های موجود، سرانه مصرف لبنیات در ایران حدود نصف میزان استاندارد جهانی، یک چهارم میزان مصرف در کشورهای پیشرفته و یک ششم میزان مصرف در کشوری مانند هلند است که در این میان، تاثیر قیمت شیر و لبنیات را نمی‌توان نادیده گرفت. همچنین آمارهای رسمی حکایت از آن دارند که ۳۰ درصد مردم ایران از مصرف لبنیات، به‌ویژه شیر بی‌بهره‌اند.

مصارف خانوار در زنجیره تأمین لبنیات در موارد زیر باید اصلاح شود: افزایش مصرف سرانه شیر و فراورده‌های لبنی خانوار (تا ۱۶۰ کیلوگرم معادل شیرخام در سال تا افق ۱۴۰۴)

File:Melkkarussell.jpg

متاسفانه مصرف شیر در ایران پایین است و میزان مصرف محصولات لبنی ما از پاکستان هم کمتر است و این نشان‌دهنده این مسئله است که مصرف لبنیات در ایران نهادینه نشده است. در مجموع می‌توان گفت که ایران به مرز خودکفایی تولید شیرخام رسیده است، اما مصرف این محصول در سبد غذایی مردم جایگاه مناسبی ندارد. به همین دلیل می‌توان با فرهنگ‌سازی مصرف لبنیات هم سلامت جامعه را تامین کرد و هم میزان مصرف محصول شیر را با میزان تولید برابر نمود.

امید است این مطالعات، کمکی هر چند کوچک در راستای توسعه صنعتی کشورمان بعمل بیاورد.

مشخصات سرمایه گذاری
شرح پروژه
موضوعمطالعات امکان سنجی
توسعه و تکمیل واحد گاوداری شیری
محل اجرااستان البرز
 مجری طرحجناب آقای احمدی
 نتایج نرم افزار کامفار
میزان سرمایه گذاری۱۲۲٫۹۸۵ میلیون ریال
 نرخ بازده داخلی (IRR) ۶۸٫۶۴ درصد
 بازگشت سرمایه۳٫۵ سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *