طرح توجیهی گاوداری 500 راسی

مطابق با آمارهاي رسمی آورده شده در طرح توجیهی گاوداری (تهیه شده در بهین صنعت یاب)  ، سهم بخش کشاورزي از تولید ناخالص ملی حدود 25 درصد است که از این میزان، 45 درصد مربوط به دامپروري است. با این تفسیر، حدود 11 درصد از تولید ناخالص ملی از طریق دامپروري تأمین می‌شود؛ علاوه بر این که از سطح اشتغال زایی بسیار بالایی نیز برخوردار است.

دامپروری در بخش کشاورزی ایران، به‌ دلیل برخی ویژگی ‌ها، دارای مرتبه با اهمیت‌تری نسبت به سایر زیر بخش‌ های زراعت، باغبانی و غیره می‌باشد. بررسی جایگاه جهانی ایران در تولیدات دامپروری، بیانگر ارزش و ضرورت توجه روزافزون به ارتقای کیفیت این بخش است. هم‌چنین، این زیر بخش، سهم مهمی در درآمد جمعیت فعال بخش کشاورزی نیز داشته و پشتوانه اقتصادی سایر بخش ‌های اقتصادی کشور نیز به شمار می ‌آید.

طرح توجیهی چیست؟

تاریخچه گاوداری در جهان

گاو، هزاران سال است که جزئی از زندگی روزانه کشاورزی به شمار می ‌آید. انسان در قبال حفاظت, نگهداری و تغذیه این حیوان, از فراورده‌ های گوناگون آن بهره می برد. نزدیک به ۶ هزار سال پیش از میلاد مسیح, بشر با کنار گذاشتن شکار حیوانات، شیوه زندگی خود را تغییر داد, به زراعت پرداخت و به اهلی کردن حیوانات همّت گذاشت. نخست سگ ها را و سپس گوسفندان و بز و بچه گاو ها را اهلی کرد. اگر چه چگونگی اهلی شدن گاو کاملاً مشخص نیست, اما زمان آغاز آن از آثار باستانی و نشانه ‌های باستان شناسی آشکار است. یکی از تمدن های نخستینی که به اهلی کردن گاو پرداخت، درخاور میانه قرار داشت. کتیبه‌ ای از معبدی در عراق موجود است که مربوط به ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می ‌باشد و شخصی را در حال دوشیدن شیر گاو نشان می ‌دهد.

باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که اهلی شدن گاو در آسیا خاورمیانه بین ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شده است. شواهد دیگری نیز نشان می‌دهد که در همین زمان, اهلی شدن گاو در اروپا نیز، به طور جداگانه ‌ای انجام شده است.

تا پیش از ورود اسپانیایی ها به آمریکا, هیچ گاو اهلی در این قاره وجود نداشت. نخستین گاو های اهلی, در آغاز سده شانزدهم, به وسیله مهاجران اسپانیایی به قاره آمریکا آورده شدند. البته در آمریکای شمالی نوعی گاومیش بنام باسیون وجود داشت که سرخ ‌پوستان ، موفق به اهلی کردن آن نشده بودند. در آمریکای جنوبی و استرالیا نیز اصولا هیچ گاوی، خواه اهلی یا وحشی، وجود نداشت و نخستین گاو ها، در ۱۸ ژانویه۱۷۸۸  به وسیله مهاجران انگلیسی به کشور استرالیا وارد شدند.

 

طرح توجیهی گاوداری صنعتی

تاریخچه گاو داری صنعتی در ایران

پرورش صنعتی گاو، در سال 1333 هجري شمسی، به منظورتأمین شیر براي شهر نشینان، به دنبال افزایش جمعیت کشور و همینطور نسبت درصد جمعیت شهري، با ورود نژاد هاي گاو شیري پر تولید اروپایی و آمریکایی آغاز شد.

در پی ادامه روند افزایش جمعیت و بالا رفتن توان خرید، تقاضا براي تولید شیر افزایش یافت. این نیاز با بهره گیري از گاو هاي پرتولید وارداتی، اسپرم و نتاج آنها در گاوداري هاي صنعتی  برطرف شد و این روند همچنان در حال گسترش است. افزایش تولید سالانه سرانه از 5.6 کیلوگرم در سال 1355 به 112 کیلوگرم در سال 92 خود گویای این واقعیت است.

تقسیم بندی انواع گاوداری صنعتی از لحاظ جمعیت گله بدین شرح می باشد:

گاوداری‌ هایی با ۲۵-۵۰ راس گاو شیری ( شیردوشی ۴ واحدی یکطرفه)

گاوداری‌ هایی با ۱۰۰ راس گاو شیری ( شیردوشی ۴ واحدی دو طرفه)

گاوداری‌ هایی با ۲۰۰-۳۰۰ راس گاو شیری ( شیردوشی ۴۶ واحدی یکطرفه)

گاوداری‌ هایی با ۵۰۰ راس گاو شیری ( شیردوشی ۱۲ واحدی)

گاوداری‌ هایی با ۵۰۰ راس گاو شیری و بالا تر

 

آشنایی با ساختمان گاوداری صنعتی

با توجه به نوع آب و هوای یک منطقه گاوداری‌ها بر سه اساس ساخته می شوند:

  • جایگاه های نگهداری سنتی با اصطبل های بسته روستایی
  • گاوداری ‌هایی با اصطبل های باز
  • گاوداری‌ هایی با جایگاه های انفرادی

سیلوی جایگاه گاوداری

از دیگر بخش‌های ضروری در یک جایگاه گاوداری، بخش سیلو است. ظرفیت سیلو باید به اندازه نگهداری علوفه سیلویی مورد نیاز گاوها برای مدت زمان ۶ ماه باشد. در یک متر مکعب از یک سیلو حدودا ۶۰۰ کیلو علوفه سیلویی نگه داری می شود. یک گاو شیری روزانه ۱۱به کیلوگرم علوفه سیلویی نیاز دارد.

بخوانید طرح توجیهی چیست؟

 

معرفی محصولات طرح توجیهی گاوداری و کاربرد های آنان

معرفی کلیه کد های ISIC متعلق به محصول

نام محصولکد ISICواحد
شیر مایع عمل‌آوری شده15201110لیتر
شیر پاستوریزه15201111لیتر

بررسی اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

نقش شیر در بهبود سلامت جامعه و اهمیت گاوداري صنعتی در تولید شیر و نیز ایجاد اشتغال و کشاورزي پایدار انکارناپذیر است.

امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده های آن در هر جامعه یکی از مهم ترین شاخص های توسعه فرهنگی به شمار می آید. سازمان بهداشت جهانی (WHO)  مصرف سالانه 200 لیتر شیر و فرآورده‌ های آن را موجب افزایش رشد و سلامت جسم، افزایش هوش و قدرت فراگیری و افزایش توان کار و دیر از‌ کارافتادگی و طول عمر می‌داند در شرایطی که مصرف شیر در کشور ما با استاندارد های جهانی فاصله بسیاری دارد.

طرح توجیهی گاو داری

در حال حاضر جمعیت کشور بالغ بر 83.000.000 نفر برآورد می گردد. بررسی های انجام شده در طرح توجیهی گاوداری حاکی از آن است که سرانه مصرف شیر در کشور به ازای هر نفر معادل 75 کیلوگرم است. این عدد صرفا مصرف شیر به صورت مصرف خانوار ها می باشد. با احتساب شیر مصرفی در صنایع غذایی و تولید انواع محصولات شامل بستنی و شیر خشک و … میزان مصرف داخلی به ازای هر نفر تا 90 کیلو گرم در سال نیز می رسد.

ماشين ‌آلات و تجهيزات طرح توجیهی گاوداری

ردیفشرح
1فیدر
2آسیاب
3بالابر
4بیل برقی
5شیردوش 14 واحدی
6پلیت پودر (2 تن در ساعت)
7یخچال 5 تن
8سیلو تراش

عملکرد و شاخص های طرح توجیهی گاو داری

نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری ( IRR ) در 15 سال عمر مفید%38/29
خالص ارزش فعلي سرمايه NPV در 15 سال عمر مفيد و با نرخ تنزیل 12درصد176.415 میلیون ریال
نرخ بازده داخلی حقوق صاحبان سهام ( IRRE ) در 15 سال عمر مفید%60/46
خالص ارزش فعلي سرمايه NPV در 15 سال عمر مفيد و با نرخ تنزیل 12 درصد190.867 میلیون ریال
نسبت سود خالص به فروش در سال اول بهره‌برداری23
نسبت سود خالص به فروش در آخرین سال بررسی شده28
نسبت سود خالص به حقوق صاحبان سهام در سال اول بهره ‌برداری69
نسبت سود خالص به حقوق صاحبان سهام در آخرین سال بررسی شده83
دوره بازگشت سرمایه عادی3.90سال (1402)
دوره بازگشت سرمایه متحرک5.10 سال (1403)

 

در صورت تحقق مفروضات و پیش‌ بینی های انجام شده در اجرای طرح، طرح توسعه مورد بررسی از سود آوری مطلوبی برخوردار خواهد بود.

شرکت دانش بنیان مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب، عضو کانون مشاوران بانکی، آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره تخصصی در رابطه با احداث و توسعه گاو داری و متعاقبا طرح توجیهی احداث واحد گاوداری، اعلام می دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس