سرمایه گذاری در تولید سوسیس کالباس گیاهی

 ایران ظرفیت‌های بسیاری برای افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه تولید سوسیس کالباس گیاهی داشته و میزان سرانه مصرف ما با سرانه استاندارد جهانی اختلاف بسیاری دارد. هم اکنون که تب رونمایی از محصولات گیاهی و ارگانیک در بازار صنایع غذایی کشور گسترده شده، با تولید سوسیس و کالباس گیاهی مرغوب می توان در پاسخ به نیاز جدید به بازار پا به میدان رقابت گذاشت.

تولید سوسیس کالباس گیاهی ، سوسیس و کالباس یکی از محصولاتی است که با وجود اینکه بسیاری طرفدار آن هستند، اما خانواده ها سعی می کنند که به دلیل ناسالم بودن این ماده آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. تصاویری که از کارخانجات مجاز و غیر بهداشتی تولید کننده این محصول در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، نیز مزید بر علت می شود تا مشتریانی هم که این محصول را استفاده می کردند، دید منفی نسبت به آن پیدا کنند.

 

معرفی طرح تولید سوسیس کالباس گیاهی

اصولا محصولات گیاهی به ویژه محصولاتی مانند سوسیس و کالباس گیاهی به عنوان یک محصول جدید و در واقع پدیده ای جدید در سبد مصرفی خانوار ایرانی محسوب می شود و به نظر می رسد که اگر بخواهیم محصولات را از نظر چرخه عمر محصول مورد ارزیابی قرار دهیم، سوسیس و کالباس گیاهی در ابتدایی ترین مرحله یعنی مرحله معرفی قرار دارد.

اگر از نظر ذائقه مخاطب نیز به این قضیه بنگریم، باید تاکید کنیم که بخش عمده ای از مصرف کنندگان ایرانی نه تنها با محصولات گیاهی و ارگانیک بیگانه اند، بلکه سوسیس و کالباس را محصولی کاملا گوشتی می دانند و محصول گیاهی آن برای شان بیگانه و حتی عجیب خواهد بود. از سوی دیگر از زاویه دید افراد حساس به سلامتی نیز محصولات سوسیس و کالباس در ردیف محصولات مضر محسوب می شود. از این رو برای معرفی محصول و حرکت به سمت مرحله رشد محصول با دو مخاطب کاملا متفاوت و بعضا در تضاد مواجهیم که پاسخ به نیاز و اقناع ذهنی مخاطب و تبدیل آن به مشتری یا خریدار را دچار چالش جدی می کند.

در دنیای امروز که انواع آلودگی ها و مواد افزودنی مضر، سلامت غذایی شهروندان را به خطر انداخته است، تب رونمایی از انواع مواد به اصطلاح گیاهی و ارگانیک، بازار صنایع غذایی کشور را فراگرفته است و به نظر می رسد محصولات گیاهی بتواند از جایگاهی خوبی در بازار برخوردار باشد. هرچند از آنجا که هنوز از جنبه اعتماد و نیاز مصرف این گونه محصولات در جامعه ایرانی در اولویت قرار ندارد، راه دشواری برای این طرح متصور هستیم. از نظر مزیت رقابتی، در مرحله معرفی محصول امکان قضاوت قطعی وجود ندارد ولی می توان قرار گرفتن محصولات گیاهی در دسته بندی محصولات سالم و البته ارزان قیمت تر نسبت به محصولات پروتیینی گوشتی را از جمله مزایای رقابتی اولیه دانست که درصورت قرارگرفتن این مزیت ها در کنار یک برنامه ترفیع و ترویج مناسب، زمینه حرکت به سمت مرحله رشد فراهم خواهد آمد.

 

مواد اولیه مصرفی و ماشین‌آلات در دسترس برای تولید سوسیس کالباس گیاهی

یکی از مزیت‌هایی که این صنعت برای صاحبان آن در کشور ما دارد سهولت دسترسی به مواد اولیه به علاوه ماشین‌آلات مورد نیاز این صنعت است، در واقع اصلی‌ترین مواد اولیه سوسیس‌ها و کالباس‌های گیاهی بیشتر غلات و سویا است که در آن علاوه بر این مواد، از طعم دهنده ها و چاشنی‌ها نیز استفاده شده است. این محصول در واقع ترکیبی از خمیرپایه گیاهی، پاپریکای رنگی، قارچ، هویج، کلم بروکلی، گل کلم، زیتون و ذرت و… است. طعم آن شبیه به محصولات گوشتی می باشد. با اینکه محتوا سبزیجات است، اما خمیر پایه طعمی مشابه با فرآورده های گوشتی دارد و در کنار آن می توانند طعم سبزیجات را نیز حس کنند.

درخصوص مراحل تولید سوسیس و کالباس هم باید بدانید که در کارخانه ابتدا گوشت را چرخ کرده، سپس دیگر مواد تشکیل‌دهنده را به گوشت اضافه می‌کنند و توسط همزن آن را یکنواخت کرده و سپس خمیر حاصل را توسط دستگاه‌های پرکن روکش کرده و به فرم دلخواه در می‌آورند. در نهایت مواد توسط هوا خشک، پخته یا دودی می‌شوند و به مرحله بسته‌بندی می‌روند که در تمام این مراحل دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد استفاده در انواع داخلی و خارجی آن در دسترس است.

 

فرهنگ‌سازی مصرف، قبل از سرمایه‌گذاری تولید سوسیس کالباس گیاهی

کارشناسان این حوزه به علاوه تولیدکنندگان در این صنعت معتقدند ایران ظرفیت‌های بسیاری برای افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه را داشته و میزان سرانه مصرف ما با سرانه استاندارد جهانی اختلاف بسیاری دارد و همین مسئله یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های ورود به این حوزه است اما نخستین کاری که باید انجام شود فرهنگ‌سازی در این حوزه توسط رسانه‌ها و دولت به علاوه تولیدکنندگان است، به‌گونه‌ای که بی‌اعتمادی به این محصولات از بین رفته و مردم به سمت این محصولات رو بیاورند. البته پیش از این کار باید نظارت بیشتر و سخت‌گیری‌های لازم صورت گرفته و از تولیدات زیرزمینی و غیر‌استاندارد جلوگیری شود، در صورت اجرایی شدن موارد فوق ورود به این حوزه می‌تواند بسیار درآمدزا باشد.

 

سرمایه‌های مورد نیاز تولید سوسیس کالباس گیاهی

درخصوص سرمایه‌های مورد نیاز در این صنعت ارقام متفاوتی ارائه می‌شود. دو بخش اصلی سرمایه در گردش به علاوه سرمایه ثابت مدنظر است که درخصوص مبلغ سرمایه در گردش، دو فاکتور اصلی «میزان تولید» به علاوه «نوع و کیفیت محصول» در محصول است که سرمایه در گردش را متغیر می‌کند. در مجموع با در نظر گرفتن میزان یک هزار تن تولید در سال، شما به حدود دو میلیارد تومان سرمایه ثابت برای خرید ماشین‌آلات، تجهیز و راه اندازی کارخانه نیاز دارید. به علاوه حدود 500میلیون تومان هم سرمایه در گردش برای این میزان تولید نیاز است.

دوره بازگشت سرمایه برای این کار حدود سه سال در نظر گرفته می‌شود و تعداد افرادی که در این مجموعه مشغول به کار می‌شوند حدود 20 نفر برآورد می‌شود. به علاوه شما برای راه‌اندازی این مجموعه به حدود 2هزار مترمربع فضا نیاز دارید. راه‌اندازی این مجموعه زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما وزارت بهداشت و سازمان استاندارد هم از ارگان‌هایی هستند که با کار شما در ارتباطند و نظارت‌هایی را به عمل می‌آورند.

در صورت نیاز به مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی کاملاً تخصصی، به روز، مستند و قابل دفاع در کلیه بانک ها با شرکت بهین صنعت یاب تماس حاصل نمایید.


منبع: واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صحبت با کارشناس