تولید لوله های GRP

در ایران مصرف لوله‌های GRP از سال ۱۳۸۵ عمومیت پیدا کرده است و در طول این دوره کوتاه جایگاه قابل توجهی را در پروژه‌های عمرانی کشور کسب نموده است. بازار خوبی پیش روی این صنعت است. شما نیز می توانید یکی از تولیدکنندگان این محصول باشید.


معرفی محصول

یکی از مهمتری مسائل در طراحی سیستم‌های انتقال و توزیع آب با استفاده از لوله انتخاب جنس لوله مورد استفاده است کارخانجات مختلف صنعتی بسته به نیاز و تقاضا به تولید لوله‌ها با جنس‌های مختلفی از جمله فولادی، چدنی، بتنی، پلی‌اتیلن و پلاستیکی پرداخته‌اند در سال‌های اخیر لوله‌های پلاستیکی و بخصوص لوله‌های فایبر گلاس در طرح‌های مهندسی آب جایگاه تازه اختیار نموده‌اند. واژه GRP مخفف کلمات Glassfiber Reinforced Plastic Pipe به معنای لوله‌های پلاستیکی مسلح شده با الیاف فایبر گلاس و شیشه است، لوله‌های فایبرگلاس، لوله‌هایی سبک و مقاوم در برابر خورندگی می‌باشند که تحت استانداردهای پیشرفته کیفی تولید می‌شوند. لوله GRP دارای یک ساختار کامپوزیتی از رزین، الیاف شیشه و مواد دیگر است.


تاریخچه

تاریخچه تولید و مصرف لوله‌های GRP به بعد از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. لوله‌های فایبرگلاس اولین بار در سال ۱۹۴۸ میلادی تولید گردیدند. در کشور ایران مصرف این لوله‌ها از سال ۱۳۸۵ عمومیت پیدا کرده و در طول این دوره کوتاه، جایگاه قابل تـوجهی را در پـروژه‌های عمرانی کشور کسب نموده است و لذا می‌توان گفت که هر چند صنعت GRP در ایران یـک صـنعت بسیار جوان می‌باشد ولی رشد مصرف بسیار بالایی را در این مدت کوتاه تجربه نموده است.


مشخصات و ویژگی های محصول

از جمله مشخصه‌های اصلی لوله‌های GRP که سبب ایجاد مطلوبیت برای آن در بازارهای داخلی و حتی بازارهای جهانی شده و این مطلوبیت سبب ایجاد سرعت در جـایگزینی آن برای بخش عمده لوله‌های معمول مورد اشاره شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

– عدم مشکل زیست محیطی

تولید و بکارگیری لوله‌های GRP در حوزه‌های مختلف صنعت، پروژه‌های عمرانـی و غیـره، هیچگونـه مخاطره زیست‌محیطی ندارد. علت این امر از آنجا نشات می‌گیرد که کلیه مواد اولیه مـورد اسـتفاده در ساخت این لوله‌ها، پس از انجام واکنش شیمیائی و تبدیل به محصول (لوله) از حالـت خنثـی برخـوردار بوده و به همان شکل نیز در محیط باقی مانده و هیچگونه واکنشی با آن ندارد.

 

– قابلیت تولید در اقطار مختلف

لوله‌های GRP عمدتاً با دو مشخصه فشار اسمی PN و سختی  SN طبقه‌بندی می‌گردند (طبقه‌بندی DIN) این لوله‌ها معمولا در اقطار ۱۰۰ تا ۲۴۰۰ میلیمتر و برای فشار کار ۶ تا ۳۲ بار و سختی ۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پاسکال تولید می‌شوند. لذا این تنوع بالای قطرهای قابـل تولید، قابلیت پاسخگویی به کلیه نیازهای صنعت آب و فاضلاب را دارا می‌باشد.

 

– وزن کم

جرم حجمی لوله‌های فایبر گلاس حدود ۷/۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب است که این وزن معادل یک پنجم جرم حجمی فولاد و چدن و حدود یک دوم جرم حجمی لوله‌های سیمان آزبست است. وزن کم سبب افزایش قدرت عمل پیمانکاران در مرحله نصب لوله، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، عـدم نیاز به جرثقیل و تجهیزات بزرگ نصب و غیره می‌گردد.

 

– عدم اکسیداسیون در مقابل رطوبت و هوا (زنگ نزدن لوله)

یکی از معضلات اساسی لوله‌های فولادی و چدنی که به وفور در شبکه‌هـای آبرسـانی و انتقـال فاضـلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند، موضوع زنگ زدن است. زنگ زدگی سبب فرسودگی لولـه، ترکیـدن آن و نشت آب یا فاضلاب می‌گردد که در این حالت ضرورت تعویض لوله یا اتصالات آن بوجـود مـی‌آیـد و کاملا مشخص است که انجام تعویض با توجه بر مدفون بودن لوله‌ها در عمق زمین از یک طرف و اتصال آن به شبکه آبرسانی یا فاضلاب، از چه مشکلات فنی و هزینه‌های اجرایی برخوردار می‌باشد. لوله‌های فایبر گلاس به دلیل پلیمر بودن آنها از کوچکترین خطر زنگ زدگی برخوردار نبوده و بطور متوسط از عمر بهره‌برداری پنجاه ساله برخوردار می‌باشند.

 


– امکان تولید انواع اتصالات

در یک شبکه آبرسانی و یا انتقال فاضلاب، بر حسب نیاز از اتصالات مختلف ماننـد سـه‌راهـی، زانـویی، تبدیل و غیره استفاده می‌گردد. لذا باید گفت که در لوله‌های GRP امکـان تولیـد اتـصالات بـه اشـکال مختلف وجود دارد که این امر علاوه بر افزایش قابلیت نصب آنها، امکان کـاهش تعـداد اتـصالات مـورد استفاده و همچنین تولید اتصالات بطوریکه کمترین افت فشار و اصطکاک در مقابل عبور سیال را داشته باشد، وجود دارد.

 

– سطح داخلی بسیار صاف و صیغلی

به لحاظ پایین بودن ضریب اصطکاک جداره داخلی لوله‌های GRP عملا هزینه‌های پمپاژ و نهایتـا هزینـه‌های بهره‌برداری به طور قابل ملاحظه‌ای به لحاظ کاهش رسوب در سطح لوله کاهش می‌یابد.

 

– مقاومت بالا در مقابل تغییرات اقلیمی

لوله‌های GRP مقاومت بسیار بالایی از خود در مقابل یخ زدگی و حرارت بالا نشان می‌دهند و این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا برای شرایط آب و هوایی مختلف بخصوص مناطق سردسیر به کار گرفته شوند.

 


بررسی دانش فنی تولید

لوله‌های GRP از نظر روش تولید به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

۱- روش الیاف پیچی که الیاف شیشه توسط ماشین مخصوص با زاویه مناسب بر روی قالب پیچیده می‌شود و دارای دو نوع پیوسته و ناپیوسته است.

۲- روش ریخته‌گری گریز از مرکز که معمولا قالب لوله‌ها با سرعت زیاد می‌چرخند و یک تغذیه کننده متحرک، رزین و الیاف شیشه را روی قالب می‌ریزد که در اثر نیروی گریز از مرکز، رزین، الیاف شیشه و سپس ماسه و کربنات کلسیم، دیواره لوله را به تدریج شکل می‌دهد.

 

کاربردهای لوله های فایبرگلاس

لوله‌های فایبرگلاس در مواردی مانند لوله انتقال آب، جمع‌آوری فاضلاب، جمع‌آوری آب‌های سطحی، انتقال آب دریا، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، فاضلاب‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع شیمیایی و … کاربرد دارند. این لوله‌ها امروزه در صنایع و بخصوص در صنایع شیمیایی و همچنین انتقال سیالات، کاربرد بسیاری در موارد زیر دارند:

۱- انتقال آب

۲- سیستم‌های فاضلاب

۳- انتقال مایعات خورنده شیمیایی مانند اسیدها و بازها

۴- سیستم‌های مکش آب دریا برای پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها

۵- شبکه‌های آتش نشانی

۶- خطوط زیر دریا

۷- تقویت لوله‌های پلاستیکی مانند: پلی‌اتیلن و پی‌وی‌سی

 

بررسی بازار

با توجه به طیف وسیع کاربرد این لوله‌ها، قابلیت تولید در اقطار مختلف و ویژگی‌های مطلوب این محصول از جمله سازگاری با محیط زیست و مقاومت مکانیکی بسیار زیاد، اخیرا مورد توجه صنایع و شرکت‌های خطوط لوله قرار گرفته‌اند و بنابراین بازار مصرف مناسبی برای این محصول پیش‌بینی می‌شود.

 

مزایای اجرای طرح

اهمیت صنعت لوله برای همگان روشن است. این صنعت دارای مشخـصه‌هـای ویـژه‌ای اسـت کـه سبب ایجاد جذابیت در امور صنعتی می‌گردد که برخی از این مزیت‌ها به شرح زیر است:

– ظرفیت بالای انتقال سیالات

– قیمت مناسب حمل در مقایسه با دیگر لوله‌ها

– امنیت بالای لوله‌های GRP

-کاهش آلودگی های زیست محیطی

از اینرو با توجه بر مزیت‌های فوق، امروزه در کشورهای پیشرفته این صنعت بـسیار گـسترش پیـدا کرده است. در کشور ما نیز کامپوزیت‌ها همانند سایر کشورها، نقش اساسـی در توسـعه صـنعتی و اقتصادی کشور بر عهده دارد و روی همین امر وزارت صنعت، معدن و تجارت، طرح‌های زیـادی بـرای توسـعه ایـن صنعت در دستور کار خود قرار داده است و لذا چشم انداز صنعت کامپوزیت کشور بسیار پـر رونـق ارزیابی می‌گردد. لوله‌ها به عنوان یکی از تجهیزات اساسی سیـستم انتقـال مایعـات محـسوب مـی‌گردند. بنابر این توسعه این تجهیزات اثر بسیار قابل توجهی در حفظ توان عملیاتی سیـستم ایفـا مـی‌نماید. تولید این تجهیزات هر چند در سال‌های اخیر در کشور امکان پذیر شـده اسـت، لـیکن هنـوز سالانه دولت با صرف مبلغ هنگفت ارز، اقدام به وارد سازی آنها از خارج کـشور مـی‌نمـود ولـی در سال‌های گذشته تولید آن در کشور آغاز گردیده است که به نظر می‌رسد با توسعه تولیـد داخـل، نیازمندی کشور به این قطعات کاملا مرتفع گردد. با توجه به مزایای این لوله‌ها و لزوم نوسازی شبکه آب و فاضلاب و همچنین مصارف بالای این لوله‌ها در صنعت و ساختمان‌سازی پیش‌بینی می‌شود بازار خوبی پیش روی این صنعت باشد. از این رو طرح تولید لوله‌های فایبرگلاس باتوجه به بازار بزرگی که پیش رو دارد بسیار سودآور خواهد بود.

 


منبع: واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

1 دیدگاه

 1. حسن جباری گفت:

  با سلام
  احتراما این شرکت قصد خرید حدود ۵ کیلومتر لوله جی آرپی با قشار کاری ۲۵ بار و سختی ۱۰۰۰۰ و سایز ۱۲۰۰ میلیمتر برای انتقال آب نمک را دارد
  لطفا قیمت پیشنهادی در هر متر را اعلام نمایید
  با تشکر
  حسن جباری
  مدیر فروش شرکت هم محوران
  همراه : ۰۹۰٫۱۹۲۷۱۲۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *