طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی | امکان‌سنجی مقدماتی احداث واحد تولید پلی اتیلن

طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی با هدف شناخت دقیقی از پروژه و بررسی کلیه ابعاد و ریسک‌های آن برای سرمایه‌گذاری جهت افزایش ظرفیت تولید کارخانه و تولید مخازن پلی اتیلنی در استان قزوین صورت پذیرفته است. این مطالعات در پاییز 1397 و توسط شرکت بهین صنعت یاب ایرانیان صورت پذیرفته است. در ادامه خلاصه‌ای از طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلن ارائه شده است.

معرفی محصولات و مطالعات بازار طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

محصول مورد نظر در طرح مورد بررسی مخازن پلی اتیلنی است که در اشکال مختلفی برحسب نوع استفاده تولید می‌گردند. از ویژگی‌های این نوع مخازن می‌توان به مواردی همچون قابلیت رنگ پذیری، مقاومت بالا در برابر ضربه، انتقال حرارت نسبتا پایین، قابلیت تولید در اشکال و ابعاد مورد نیاز، مقاومت بالا در برابر نشت و ترک خوردگی، انتقال راحت، نصب سریع و آسان و کم هزینه اشاره نمود. اینگونه مخازن دارای کاربردها و موارد استفاده وسیعی هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد:

  • نگهداری کودهای مایع و سم‌ها در صنعت کشاورزی
  • نگهداری مواد شیمیایی خورنده، اسیدها و بازهایی همچون اسیدسولفوریک، سود، هیپوکلریت سدیم به علت مقاومت بالا در برابر اسیدها و بازها
  • انتقال و نگهداری مایعات شیمیایی، رنگ‌ها، پوشش‌ها و چسب‌ها
  • حمل و نگهداری آب شیمیایی و مواد غذایی نظیر سرکه، آبلیمو، ترشیجات و مواد لبنی
  • کد آیسیک مخازن پلی اتیلنی

براساس مجوزهای صادر شده از وزارت صنایع و معادن کد آیسیک برای محصول مورد نظر طرح توجیهی به شرح جدول زیر است:

کد آیسیک 10 رقمیکد آیسیک 8 رقمیشرح
252051246325291362مخازن پلی‌اتیلن با سیستم چرخی (دورانی)

 

  • شماره تعرفه گمرکی محصول طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

شماره تعرفه گمرکی جهت واردات و صادرات مخازن پلی‌اتیلنی به شرح جدول زیر است:

نام محصولتعرفه گمرکی
مخـزن، انبـاره و خمـره از مواد پلاستیكی39251000

 

  • استانداردهای ملی و بین المللی تولید مخازن پلی‌اتیلن

جهت تولید کالایی باکیفیت و مورد قبول مشتریان، تولیدکنندگان ملزم به رعایت استانداردهایی در سطح ملی و بین المللی هستند، که در ادامه برخی از آن‌ها ذکر شده است.

استانداردهای ملی تولید مخازن پلی اتیلن


شماره استاندارد
موضوعسال
16873مخازن پلاستیکی گرمانرم ثابت برای نگهداری آب و مواد شیمیایی بر روی زمین -مخازن پلی اتیلن قالب گیری دمشی یا دورانی1392

 

استانداردهای بین المللی تولید مخازن پلی اتیلن


ردیف
موضوعشماره استاندارد
1ویژگی‌های مخازن پلی اتیلنیASTM1998 ASTM3299
2تست‌ها و روش‌های آزمون مخازن پلاستیكیASTMWK 14410
3ویژگی مخازن آب پلاستیكیASTMD 409795
4مشخصات و ویژگی‌های مخازن پلی اتیلنیBSEN 12573
5روش‌های آزمون مخازن پلاستیكی با حجم كمBSI 4494087

 

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از سال 1391 تا 1396 میزان واردات و صادرات این محصول روندی نزولی داشته است و در مقابل مصرف داخلی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دارای روندی صعودی بوده است. همچپنین پیش بینی می‌گردد که این روندها در چند سال آتی نیز ادامه داشته باشد. نتایج بخش مطالعات بازار طرح توجیهی تولید مخزن پلی اتیلنی نشان می‌دهد که طی چند سال آینده کشور با کمبود عرضه این محصول مواجه باشد و چنانچه از طریق بازارها و تولیدکنندگان داخلی تامین نشود، می‌بایست اقدام به واردات آن نمود.

مطالعات فنی طرح توجیهی تولید مخازن

ماده اولیه اصلی در ساخت مخازن پلی اتیلنی، پلی اتیلن است. پلی اتیلن از طریق پلیمریزاسیون اتیلن حاصل می‌گردد و با نماد PE نشان داده می‌شود. در طرح  مورد بررسی روش تولید مخازن پلی اتیلنی، روش روتومولدینگ یا قالب گیری دورانی است. در این روش، مواد اولیه پس از آسیاب به صورت پودر در یک قالب بسته ریخته می‌شوند. قالب‌ها پس از ورود به کوره با حرکت دورانی حول دو محور عمود برهم به گردش در می‌آیند. در این زمان به علت نیروی گریز از مرکز، پودر موجود در قالب به طور یکنواخت به دیواره قالب پاشیده و به علت گرمای موجود درکوره به حالت ذوب در می‌آید. پس از آنکه مواد اولیه به حالت یکنواخت در دیواره قالب شکل گرفتند، خنک سازی آن صورت می‌پذیرد.

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی، با استفاده از نرم افزار کامفار صورت پذیرفته است که در ادامه خلاصه آن ذکر گردیده است.

شرحمیزانواحد
مجموع سرمایه‌گذاری ثابت طرح107.000میلیون ریال
سرمایه در گردش32.000میلیون ریال
ظرفیت سالیانه6.100تن
نیروی انسانی مورد نیاز28نفر
نرخ بازده داخلی طرح54درصد
دوره بازگشت سرمایه3سال

 

شرکت “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” با تخصص در تهیه انواع طرح‌ توجیهی تولید مخازن پلی اتیلنی جهت مشاوره به سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و همچنین تهیه طرح‌های توجیهی آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس