طرح توجیهی تولید کاشی و سرامیک

طرح توجیهی تولید کاشی و سرامیک را می توان در دسته سود آورترین طرح های توجیهی قرار داد . صنعت کاشی و سرامیک با قدمت دیرینه ای که در استان یزد دارد از زمره صنایع بزرگ کشور محسوب می شود؛ تولید کاشی و سرامیک به دلیل در اختیار داشتن منابع غنی خاک، انرژی ارزان و به لحاظ دسترسی به نیروی کار و همچنین موقعیت استراتژیکی کشور از ظرفیت بالایی جهت تولید در کشور برخوردار است و یکی از مناسب‌ترین کشور‌ها برای تولید کاشی و سرامیک در دنیا به شمار می‌رود.

سودآور بودن طرح تولید کاشی و سرامیک

جذابیت و سودآوری صنعت کاشی و سرامیک از یک سو، و از سویی دیگر فراهم بودن امکانات، منابع و مواد اولیه لازم، موجب شده است که طی چند سال اخیر شمار تولیدکنندگان این محصول در استان یزد بصورت خیره کننده­ ای افزایش یابد. تولید حدود پنجاه درصد از محصولات کاشی و سرامیک ایران در استان یزد، این استان را به قطب تولید این محصول در ایران تبدیل کرده است.

شرایط صادراتی در طرح توجیهی تولید کاشی و سرامیک

با توجه به صادرات محور بودن صنعت کاشی و سرامیک، از لحاظ تکنولوژی فاصله‌ای با بهترین‌های دنیا این محصولات ندارد، این صنعت به خطر وارداتی بودن تکنولوژی هم در کیفیت و هم در قیمت با بهترین‌های کاشی و سرامیک در دنیا فاصله چندانی ندارد و حتی وضعیت صادرات آن به گونه‌ای است که نقش عمده‌ای از تولیدات آن صادر می‌شود. بازگشت آرامش و برقراری صلح و به طبع آن رونق ساخت و ساز در کشورهای همسایه خصوصا عراق، جذابیت تولید و صادرات انواع کاشی و سرامیک را دو چندان کرده است.

پتانسیل رشد تولید کاشی و سرامیک

خوشبختانه با توسعه صنعت کاشی و سرامیک، علاوه بر فعال شدن بسیاری از معادن خاک، صنایع جانبی از قبیل صنایع بسته بندی، لعاب سازی، گلوله‌های سرامیکی و بویژه صنعت حمل و نقل از رونق قابل توجهی برخوردار می شوند و پتانسیل موجود در صنعت کاشی و سرامیک با راه‌اندازی واحدهای در حال ساخت، امکان توسعه بیشتر این صنایع جانبی را به دنبال خواهد داشت. در افق سال ۱۴۰۴ رتبه ایران در تولید کاشی و سرامیک به رتبه چهارم جهان ارتقا یافته و صادرات کشور به مرز دو میلیارد دلار در این بخش خواهد رسید. طرح توجیهی تولید کاشی و سرامیک ، جهت تحقق اهداف چشم­ انداز ۲۰ساله کشور توسط کارشناسان تایید صلاحیت شده شرکت بهین صنعت یاب تهیه و تدوین شد.

طرح توجیهی تولید کاشی و سرامیک

کارفرما: مجتمع کاشی یکتا سرام ایرانیان

مشخصات سرمایه گذاری
شرح پروژه
موضوعمطالعات امکان سنجی طرح توسعه
واحد تولید انواع کاشی و سرامیک
محل اجرااستان یزد، شهرستان اردکان
 مجری طرحمجتمع کاشی یکتا سرام ایرانیان
 نتایج نرم افزار کامفار
 نرخ بازده داخلی (IRR) ۵۹٫۵۳ درصد
 بازگشت سرمایه۳ سال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس
شرکت بهین صنعت یاب جهت تکمیل کادر کارشناسی از افراد واحد شرایط دعوت به همکاری می نمایدشرایط / ارسال رزومه
+