طرح توجیهی تولید ریل آسانسور

طرح توجیهی تولید ریل آسانسور، گزارشی جهت ارزیابی و بررسی تولید ریل آسانسور است. در کشور ما بسیاری از سرمایه‌گذاران هم اکنون علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولید ریل آسانسور هستند که طرح توجیهی به آن‌ها شناخت دقیقی از محصول، بازار آن، روش تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری خواهد داد و لذا می‌توانند با شناختی دقیق از پروژه و ریسک‌های مرتبط با آن به شروع فعالیت و تولید ریل آسانسور بپردازند. همانگونه که بیان شد طرح توجیهی تولید ریل آسانسور شامل بخش‌های معرفی محصول و مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی طرح است، که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته می‌شود. لازم به ذکر است این مطالعات در پاییز ۱۳۹۷ و توسط “شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” صورت پذیرفته است.

معرفی محصولات و مطالعات بازار طرح توجیهی ریل آسانسور

با توجه به ساخت و احداث ساختمان‌های بلند در بیشتر استان‌های پرجمعیت کشور از قبیل تهران بهره‌گیری از آسانسور نیز رواج یافته است به طوری که امروزه آسانسور یکی از اجزای اصلی ساختمان‌های بلند است. همزمان با افزایش استفاده از آسانسور در کشور و بالا رفتن حوادث ناشی از آن، ایمنی آسانسور و کیفیت اجزای آن مورد توجه بسیار قرار گرفته است به گونه‌ای که عدم رعایت کیفیت و استانداردهای ایمنی در تولید هر یک از اجزای آسانسور، خسارات جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد.

یکی از اجزای مهم در آسانسورها ریل آن است که به عنوان راهنمای کابین آسانسور و هدایت آن عملی می‌کند و چنانچه ریل آسانسور دچار مشکل شود، کل عملکرد آسانسور مختل می‌گردد.

به طور کلی کاربردهای ریل آسانسور شامل موارد زیر است:

 • هدایت کابین و وزنه تعادل جهت حرکت عمودی
 • جلوگیری از نوسانات کابین در جهت افقی
 • توقف و نگه داشتن کابین آسانسور در زمان عملکرد مکانیزم ایمنی

در طرح مورد بررسی شرکت بهین صنعت یاب، محصولات طرح شامل ریل آسانسور T50 و T70  است.

 

کد آیسیک ریل آسانسور

براساس مجوزهای صادر شده از وزارت صنایع و معادن کد ISIC برای محصول مورد نظر طرح توجیهی به شرح جدول زیر است:

ISIC کدشرح
۲۹۱۵۵۱۲۳۷۰ریل آسانسور

 

شماره تعرفه گمرکی ریل آسانسور

شماره تعرفه گمرکی جهت واردات و صادرات ریل آسانسور به شرح جدول زیر است:

نام محصولتعرفه گمرکی
انوا ع ریل از آهن یا فولاد غیر ممزوج مورد مصرف در صنعت آسانسور۷۲۱۶۹۹۱۰

 

در کشور ما میزان تولید داخلی این محصول اندک بوده و جوابگوی نیاز کشور نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۵ سال اخیر ۱۸۴ هزار تن ریل آسانسور به کشور وارد شده است که بیشتر نیز از کشور چین بوده است. در مدت مشابه صادرات ریل آسانسور کمتر از ۵ تن بوده است، لذا با توجه به نیاز داخلی کشور به این محصول، نوسانات نرخ ارز و اشتغال‌زایی اینگونه صنایع که هم راستای سیاست‌های کلان کشور نیز می‌باشد، نیاز به احداث واحدهای تولید ریل آسانسور بیش از پیش احساس می‌شود.

همچنین با بررسی پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سال ۱۳۹۶ پیش بینی می‌گردد که در میان استان‌های کشور، تهران با ۱۰٫۹۸۰ پروانه ساختمانی اخذ شده جهت احداث ساختمان‌های ۴ طبقه و بالاتر و پس از آن خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی و مازندران به ترتیب بیشترین متقاضیان ریل آسانسور خواهند بود.

بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید ریل آسانسور

بخش مطالعات فنی طرح توجیهی تولید ریل آسانسور دارای قسمتهای مختلفی است که در ادامه خلاصه روش تولید ریل آسانسور ارائه گردیده است.

تولید ریل آسانسور به دو روش کشش سرد و ماشین کاری انجام می‌شود. ریل‌های حاصل از روش ماشین کاری دارای پسوند B و ریل‌های حاصل از روش کشش سرد دارای پسوند A هستند. در هردو روش ابتدا عملیات نورد صورت می‌پذیرد. نورد فرایندی جهت شکل دهی به مواد اولیه فلزی است، که طی آن مواد از میان غلتک‌ها عبور داده شده و به شکل مورد نظر خواهند رسید. در روش ماشین کاری، صافکاری و صیقلی نمودن ریل آسانسورها به وسیله ماشین کاری صورت می‌پذیرد و این امر موجب، حرکت نرم کابین در سرعت‌های بالا می‌شود. در فرایند نورد سرد ورق‌ها تحت فشار بسیار بالایی قرار گرفته و شکل مورد نظر را پیدا خواهند نمود. در روش کشش سرد مقاومت فشاری و کشش محصول نهایی بالاتر است.

 

بخش مطالعات مالی طرح توجیهی تولید ریل آسانسور

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید ریل آسانسور، با استفاده از نرم افزار کامفار صورت پذیرفته است که در ادامه خلاصه آن ذکر گردیده است.

شرحمیزانواحد
مجموع سرمایه‌گذاری ثابت طرح۲۴۰٫۰۰۰میلیون ریال
سرمایه در گردش۱۵۰٫۰۰۰میلیون ریال
مجموع هزینه های سالیانه طرح۷۸۰٫۰۰۰میلیون ریال
ظرفیت سالیانه۱۸٫۰۰۰تن
اشتغال‌زایی۱۳۰نفر
نرخ بازده داخلی طرح۷۵درصد
دوره بازگشت سرمایه۳سال

 

شرکت دانش بنیان “مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب” دارای سابقه تهیه چندین طرح توجیهی تولید ریل آسانسور در نقاط مختلف کشور بوده است و آشنایی کاملی با بازار محصول، فرایندهای تولیدی، ریسک‌های مرتبط با پروژه دارد و لذا جهت مشاوره به سرمایه‌گذاران و تهیه طرح‌های توجیهی به‌روز و کارآمد آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

1 دیدگاه

 1. کوتن گفت:

  سلام
  تبریک می گم
  تو این زمینه بهترین هستین

  سایتتون هم زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *