سرمایه‌گذاری در تولید الیاف شیشه

 مصرف کامپوزیت در کشور روزبه‌روز بیشتر می‌شود و بیشترین مصرف الیاف برای تولید الیاف شیشه است که متاسفانه تاکنون بخش اعظمی از این الیاف از طریق واردات تامین می‌شود. طرحی که امروز بررسی خواهیم کرد بسیار ارزشمند است و نیازهای بسیاری از صنایع کشور را از جمله مصالح ساختمانی، قطعات و بدنه اتومبیل و شناورها را برطرف خواهد کرد. با بهین صنعت یاب همراه باشید.

 

معرفی طرح تولید الیاف شیشه

ما در این مطلب به بررسی و امکان سنجی طرح توجیهی تولید الیاف شیشه  میپردازیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. الیاف شیشه یکی از مهم ترین الیاف مورد استفاده در ساخت سازه های مختلف کامپوزیتی است که ویژگی های مکانیکی و قیمت مناسب آن، باعث شده است تا در مقایسه با الیاف گوناگون کربن، آرامید و بازالت که کاربری آنها محدود به کاربردهای بسیار ویژه است، بیشترین میزان مصرف را داشته باشد. بخش اعظمی از صنایع مختلف، از صنایع رده بالایی همچون تولید پره های توربین بادی و وسایل نقلیه هوافضایی تا صنایع رده پایینی همچون تولید وان و سینک ظرفشویی از رده های گوناگون این الیاف مشتمل بر مت، رووینگ، پارچه های تک یا چند جهته و… در تولید محصولات خود بهره می جویند.

روش تولید الیاف شیشه

الیاف شیشه رشته‌های ظریف و انعطاف‌پذیری هستند که از طریق ذوب شیشه یا ترکیبات تشکیل دهنده شیشه با ترکیبات مشخصی از مواد تهیه می‌شوند. برای تولید این الیاف مخلوط مذاب حاصل از مواد اولیه تشکیل دهنده الیاف تحت فشار بالا از سوراخ‌هایی با قطر بسیار کم خارج شده و پس از آغشته شدن به مواد روان کننده، بر روی قرقره چرخان پیچیده می‌شوند تا در مراحل بعدی برای تولید محصولات متنوع الیاف شیشه مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به تنوع ترکیب و میزان مواد اولیه تشکیل دهنده الیاف شیشه، این محصول دارای انواع مختلفی با کاربردهای متنوع می‌باشد.

الیـاف شیـشـه در انــواع مختلفی تـولید می‌شـوند. عمده‌تـرین انــواع الیاف تولیدی شامل انواع E، C، A، R(S)، ARG و D(M) می‌باشند که در میان آن‌ها الیاف نوع E بیشترین کاربرد را دارد و حدود ۹۰ درصد الیاف شیشه جهان را شامل می‌شود.

 

کاربردهای الیاف شیشه در صنایع

الیاف شیشه به دلیل ویژگی‌های خاص فیزیکی و شیمیایی و یا عدم جذب رطوبت و عایق بودن در برابر حرارت، الکتریسیته و صوت از کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف نظیر شیمیایی، نظامی، هوایی، کشتی‌سازی، خودروسازی و الکترونیک برخوردار است. بیشترین کاربرد الیاف شیشه در ساخت لوله‌های GRP و قطعات فایبرگلاس (کامپوزیت‌ها بر پایه انواع رزین با تقویت کننده الیاف شیشه)، شناورهای دریایی و عایق‌های حرارتی ـ رطوبتی است. این محصولات از اختلاط الیاف شیشه با انواع رزین به کمک کاتالیزورهای شیمیایی در دمای اتاق یا تحت شرایط حرارتی و فشارهای خاص تولید شده که پلاستیک‌های تقویت شده نیز نامیده می‌شوند. رزین‌های مصرفی در این محصولات شامل انواع رزین‌های ترموست، پلی استر، اپوکسی، فنولیک، وینیل استر و … می‌باشند.

از دیدگاه صنعتی، الیاف شیشه معمولا به عنوان تقویت کننده پلاستیک‌ها مطرح می‌باشد و همراه با این مواد پلاستیکی به صورت انواع کامپوزیت‌ها و در قالب محصولات مختلف و متنوع در صنایع گوناگون به کاربرده می‌شود. در این بخش مصارف صنعتی الیاف شیشه در قالب گروه‌های کاربردی زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

کاربردهای محصول
تولید لوله‌های GRP، GRE و GRVوسایل حمل و نقل و خودروسازیساختمان
 وسایل خانگی و بهداشتی صنایع شیمیایی مقاوم به خوردگی انرژی‌های نو (انرژی باد)
 تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شناورها و صنایع دریایی صنایع هوافضا
 وسایل ورزشی عایق‌های حرارتی، رطوبتی و صوتی اعضاء مصنوعی بدن
 صنایع بسته‌بندی فیبرهای نوری تجهیزات و قطعات متفرقه

 

مواد اولیه مصرفی و روش تولید الیاف شیشه

مواد اولیه برای تولید الیاف شیشه شامل ماسه سیلیسی، سنگ آهک، کائولن، کلمانیت و برخی اجزاء ترکیبی دیگر به مقدار کم (نظیر منیزیت، دولومیت، فلدسپار، فلوئورین و سولفات سدیم) می‌باشند. الیاف شیشه از ذوب مواد اولیه شیشه در دمای بالا، حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد توسط کوره‌های مخصوص ذوب شیشه با توجه به نوع و ترکیب مواد اولیه به دو روش ذوب مستقیم و ذوب غیرمستقیم انجام می‌شود.

الیاف شیشه پس از عبور از مرحله کشش، دسته بندی، جمع شدن و پیچش بر روی دوک ها به محصولاتی تبدیل می شوند که قابل عرضه به بازار باشند. محصولات حاصل از الیاف شیشه تولیدی اولیه شامل رووینگ، الیاف تابیده، الیاف سوزنی، انواع مت، انواع پارچه و بافته هستند. برای تولید پارچه، رووینگ به واحد بافت منتقل شده و در آنجا با استفاده از ماشین الات مخصوص این امر، پارچه موردنظر برای مصارف خاص صنعتی تولید می شود.

 

بررسی بازار و واحدهای فعال در تولید الیاف شیشه

در گذشته ای نه چندان دور الیاف شیشه و محصولات آن یک محصول نوظهور بود و اهمیت آن بری همه مشخص نشده بود. رفته رفته با تبلیغات و با شناخت بیشتر مردم نسبت به این محصول جدید و با آغاز به کار کارخانجات و واحدهای صنعتی تقاضای این محصول به تدریج بالا رفته و باعث ازدیاد تقاضا برای این فرآورده صنعتی شد.

امروزه مردم برای عایق کاری واحدهای مسکونی خود از محصولات الیاف شیشه استفاده می کنند. با عنایت به صرفه جویی در مصرف انرژی و اشاعه فرهنگ مصرف درست انرژی های موجود در کشور و اهمیتی جامعه به این مساله از خود نشان می دهد و همچنین رشد ساختمان سازی و توسعه صنعتی کشور نیاز روز افزون و روبه رشد این محصول در کشور احساس می‌شود. به نقل از دو ماهنامه صنعت کامپوزیت، پیش بینی می شود که بازار جهانی الیاف شیشه از ۸٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۱۷٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ برسد.

 لازم به ذکر است که در حال حاضر تقریبا تمام نیاز داخلی به الیاف شیشه در حدود ۴۰ تا ۵۰هزارتن توسط الیاف وارداتی (اکثراً چینی) تأمین می‌گردد. می‌توان گفت واحد تولید الیاف شیشه واقع در شهرستان مرند در آذربایجان‌شرقی با مشارکت شرکت «سی‌ان‌بی‌ام» چین با ظرفیت ۳۰هزار تن مطرح ترین واحد فعال تولید کننده محصول مذکور در کشور می‌باشد. البته شرکتی که دانش فنی این واحد را تامین کرده، متعهد شده تا ۵۰درصد محصولات تولیدی این کارخانه را خریده و به کشورهای دیگر صادر کند.

محصولات این کارخانه در ۳نوع شامل الیاف منفصله، محصولات به صورت بافته و مقداری هم به صورت پارچه‌های بافته شده تولید می‌شود. این طرح با سرمایه‌گذاری ۳۵۰میلیارد تومانی در سال گذشته به اجرا رسیده است و زمینه ایجاد اشتغال ۴۵۰ نفر را به‌طور مستقیم و در قالب ۳ شیفت کاری فراهم کرده است. با این حال باتوجه به تقاضای بالای این محصول در داخل کشور لزوم احداث واحدهای تولید کننده الیاف شیشه و محصولات آن به وضوح احساس می‌شود.

 

نیازمندی های اجرای طرح توجیهی تولید الیاف شیشه

مطابق تحقیقات بهین صنعت یاب کل حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز تولید الیاف شیشه با ظرفیت حدود ۵هزار تن در سال در حدود  ۱۵میلیارد تومان برآورد می‌گردد. برای احداث این مجموعه بیش از ۴۰نفر نیروی انسانی مورد نیاز است.

 

جمع بندی

تأمین الیاف شیشه موردنیاز صنعت کامپوزیت ایران تنها متکی بر واردات از کشورهای ترکیه، چین، تایوان و… است در حالی که منابع غنی معدنی سیلیس به عنوان عنصر پایه تشکیل دهنده این الیاف، در داخل کشور به وفور یافت میشوند. بدون شک، تولید الیاف شیشه در داخل کشور علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب و استفاده از ذخایر کشور، نتایج دیگری همچون کارآفرینی، قطع وابستگی در تامین مواد در این حوزه و همچنین تحقق صادرات به عنوان یک آرمان بلند مدت را در پی خواهد داشت.

محصولات الیاف شیشه و زیرمجموعه آن به‌دلیل ویژگی‌هایی ازجمله استحکام، دوام، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت استفاده در شرایط گوناگون جایگزین مناسبی برای سایر مواد مشابه سنتی قلمداد می‌شوند و اهمیت این محصول تا آنجاست که می‌توان گفت اگر تا چند دهه پیش سرمایه‌گذاری در صنایع سنگین و زیربنایی مزیت رقابتی بود در شرایط فعلی سرمایه‌گذاری در مواد کامپوزیت و مواد تقویت‌کننده آن استراتژی پیشرفت به شمار می‌آید.

 


منبع: واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

4 دیدگاه

 1. افرادی گفت:

  بسیار عالی، ممنون از سایت خوب شما. موفق و پیروز باشید.

 2. امیرحسین گفت:

  باسرمایه دویست میلیون تومان برای خرید ماشین الات وداشتن زمین درشهرک صنعتی به مساحت ۳۰۰۰متر و۸۰۰مترسوله دراستان یزد چه واحدصنعتی توصیه میکنیدکه راه اندازی کنم وباسرمایه درگرذش حدود ۱۰۰میلیون @

 3. محمد جواد گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر
  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتید.
  لازم به ذکر است که هنوز کارخانه گسترش الیاف شیشه مرند، بعد از گذشت ۳ سال شروع به کار نکرده است و هیچ محصولی را تولید نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *