* Widget Muffin Menu * * @package Betheme * @author Muffin group * @link http://muffingroup.com */ طرح توجیهی تولید در و پنجره های UPVC
مطالعه بازار
مطالعه بازار چیست؟
مرداد ۲۵, ۱۳۹۶
طرح توجیهی تولید نخ فرش ماشینی
طرح توجیهی تولید نخ فرش ماشینی از الیاف آکریلیک
شهریور ۲۰, ۱۳۹۶

طرح توجیهی تولید درب و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی

طرح توجیهی تولید در و پنجره UPVC

مطالعات مقدماتی طرح توجیهی درب و پنجره های UPVC

معرفی طرح

با بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی از یک طرف و محدود بودن برخی از منابع تامین انرژی، امروزه بحث جلوگیری از هدررفت انرژی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت‌ها و مردم است، با در نظر گرفتن این مسئله تولیدکنندگان محصولات جدیدی را در جهت صرفه‌جویی در انرژی به مردم معرفی کرده اند. باتوجه به اینکه بخش اعظمی از انرژی در داخل ساختمان‌ها چه از نوع مسکونی و چه سایر کاربری‌ها مصرف می شود، یکی از بخش های تاثیرگذار در جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بهینه آن در این بخش، استفاده از درب ها و پنجره های استاندارد هستند؛ این محصولات باتوجه به خصوصیاتی که دارند علاوه بر عایق بودن در برابر گرما و سرما، راهکاری خوبی هستند برای خلاص شدن آلودگی‌های صوتی و محیطی.

ساخت درب و پنجره یو‌‌پی‌وی‌سی به سال ۱۹۶۰ در کشورهای اروپا بازمی‌گردد؛ در گذشته استفاده از درب و پنجره ها اغلب چوبی بوده و سپس به انواع درب و پنجره‌های فلزی تغییر پیدا کرد. با گسترش تکنولوژی در سال‌های اخیر محصول مذکور به شکل امروزی خود که به نام درب و پنجره های UPVC معروف هستند درآمد. طرح توجیهی تولید درب و پنجره های یو‌‌پی‌وی‌سی به علت اقتصادی بودن تولید و سهولت به‌کارگیری آن نسبت به پنجره‌های چوبی و فلزی جای خود را در بازار به‌طور کامل در بازار باز کرد و تبدیل به متریال غالب در صنعت ساختمان شد، اما کمتر از ۱۵ سال است که در ایران هم از این نوع درب و پنجره‌ها، مخصوصا در آپارتمان‌ها بیشترین بهره گرفته می‌شود. نسل جدید درب و پنجره های UPVC اکنون آمده‌اند تا در خدمت صرفه‌جویی مصرف انرژی باشند تا نه تنها از نظر ارتباط بصری با خارج ساختمان نقش خوبی ایفا کنند، بلکه درمانی برای مشکلات عدیده‌ای باشند که در فصول گرم و سرد مردم با آنها دست به گریبانند. موضوع طرح توجیهی امروز را تولید درب و پنجره های یو پی وی سی را انتخاب کردیم تا از این رهگذر، هم با تولید و چگونگی سرمایه‌گذاری در تولید درب و پنجره UPVC آشنا شویم، هم اینکه در حد و توان خودمان تاثیری بر نهادینه شدن فرهنگ استفاده از این محصول در جامعه گذاشته باشیم.

 

مزایا و کاربردهای محصول

سالها است که درب و پنجره های U.P.V.C به عنوان محصولی پرطرفدار برای کاربردهای ساختمانی در دنیا و میان انبوه‌سازان و برج‌سازان، مطرح می باشد. ویژگیهای خاص این ماده از جمله عایق بودن در برابر گرما و سرما ، صدا، عدم پوسیدگی، پایداری و استحکام در کنار ارزانی و امکان تولید در تیراژ بالا، انعطاف پذیری در طراحی، تنوع رنگ و مدل، عدم نیاز به تعمیرات بعدی و مقاومت در برابر آتش از جمله ویژگی های خاص U.P.V.C است که باعث توسعه استفاده از این ماده شده است و به جزئی اساسی در صنعت ساختمان تبدیل شده است.

 

بررسی بازار 

در حال حاضر قریب به ۱۰واحد صنعتی بزرگ تولید کننده محصول در کشور وجود دارد. در این صنف به دلیل ویژگی های که محصول مذکور دارد مانند رنگ، مدل، اندازه و… تولید کاملا وابسته به رونق بازار است؛ و براساس نیاز و سفارش مشتری، طراحی و ساخته می شوند. واحدهای صنعتی در ایران در حال نرمال و زمانی که ساخت و ساز رونق داشته باشد در یک روز کاری هشت ساعته در حدود ۸۰عدد در روز تولید درب و پنجره دارند.

 به دلیل وارداتی بودن صنعت درب و پنجره‌های یو‌پی‌وی‌سی و آلومینیومی، نوسانات قیمت ارز، تاثیر مستقیم و بسزایی روی این صنعت می‌گذارد. یراق‌آلات مورد استفاده که کاملا از کشورهای همجوار و اروپایی وارد می‌شود و پروفیل مرغوب هم عموما آلمانی است البته نوع ایرانی آن هم در بازار استفاده می‌شود، از این رو در خصوص طرح توجیهی محصول مورد مطالعه، صادرات این در و پنجره‌ها توجیه اقتصادی ندارد، چرا که مواد اولیه با قیمت بالا وارد کشور شده، تولیدات با هزینه‌های بسیار همراه است و در نهایت هزینه حمل و بارگیری و… را به این پروسه اضافه کنیم هزینه تمام شده محصول بسیار بالا می‌رود و مشتری خارجی حاضر نیست این مبلغ بالا را پرداخت کند.

به استناد آمار منشتر شده از سوی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، میزان جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها با کاربری مختلف به واسطه استفاده از درب و پنجره‌های UPVC در حدود ۷۰ تا ۸۰درصد است. نهادینه شدن فرهنگ استفاده از درب و پنجره‌های دوجداره UPVC در ساخت‌وسازها در سال‌های اخیر در ایران روند روبه رشدی را داشته است به طوری که با توجه به تبلیغات وسیعی که در این زمینه انجام شده میزان استفاده از پنجره‌های معمولی در حدود ۹۵درصد کاهش یافته است.

 

فرآیند تولید محصول

تولید درب و پنجره های UPVC شامل مراحل اندازه گیری، طراحی و ساخت می باشد. مواد اولیه به کار رفته در این محصول را یرق آلات، زهواره UPVC،  لاستیک درزبندی، پروفیل گالوانیزه و شیشه یا پنل تشکیل می دهند. رسیدن به کیفیت مطلوب در روند تولید درب و پنجره یو پی وی سی مستلزم استفاده از پروفیل UPVC استانداردی است که نقش بسزایی در کیفیت این محصول دارد.

 

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید درب و پنجره های UPVC

مطابق تحقیقات کارشناسان بهین صنعت یاب سرمایه گذاری مورد نیاز جهت ورود به تولید درب و پنجره های UPVC به دو بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تقسیم می‌شود. حداقل مساحت برای راه‌اندازی کارخانه حدود ۱۵۰۰متر زمین و حدود ۲۵ نفر نیروی انسانی فنی برای اپراتوری دستگاه‌ها مورد نیاز است. در جدول ذیل حجم سرمایه گذاری مورد نیاز، ظرفیت تولید به همراه اطلاعات جامع دیگری مانند متراژ زمین و برخی از شاخص های اقتصادی آورده شده است. لازم به ذکر است که آمار و ارقام ذکر شده تقریبی می‌باشد؛ لذا جهت تهیه مطالعات امکان سنجی مستند، به روز و قابل دفاع با شرکت بهین صنعت یاب جهت تهیه طرح توجیهی تولید در و پنجره UPVC تماس حاصل نمایید.

 
شرح مقدار واحد
حجم کل سرمایه گذاری مورد نیاز  ۲۵ میلیارد ریال
ظرفیت تولید (در سال)  ۳۰۰ تن
متراژ زمین  ۲۵۰۰ مترمربع
نرخ بازده داخلی  ۴۰ درصد

 

نتیجه گیری و ارائه پیشنهاد

بخش عظیمی از انرژی در ایران از طریق درب و پنجره‌های غیراستاندارد و غیر دوجداره ساختمان‌ها تلف می‌شود، از سوی دیگر تبلیغات زیادی در مورد صرفه‌جویی در مصرف انرژی انجام می‌شود درحالی‌که درب و پنجره‌های دو جداره به‌صورت اتوماتیک از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. اصلی‌ترین مجوز مورد نیاز جهت احداث کارخانه و بهره برداری از آن را وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می کند که براساس موازین خاص خود و در نظر گرفتن برخی مسائل محیط‌زیستی در شهرک های صنعتی مجاز صادر می شود.


در صورت نیاز به مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی کاملاً تخصصی، به روز، مستند و قابل دفاع در کلیه بانک ها با شرکت بهین صنعت یاب تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *