طرح توجیهی خدماتی (Feasibility Study for Services)

 بعد از بررسی طرح توجیهی گرشگری و کشاورزی در مقالات قبلی، در این نوشتار قصد داریم به نوعی دیگر از طرح‌های توجیهی بپردازیم به نام طرح توجیهی خدماتی ، که نحوه تدوین مطالعات آن با دیگر بخش ها متفاوت است؛ برای آگاهی بیشتر با بهین صنعت یاب همراه باشید…

چگونه باید یک طرح توجیهی خدماتی تدوین کنیم پس در این مقاله همراه ما باشید بخش خدمات، پیشران رشد و تحول اقتصادی در ایران است، سهم بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی کشور اگرچه در طول سال‌های گذشته، روندی پاندولی داشته است اما گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران نشان می‌دهد که ارزش افزوده این بخش در سال ۱۳۹۵ حدود ۳۳۱ هزار میلیارد تومان بوده که با قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، نسبت به سال ۱۳۹۴ از رشد ۳٫۶ درصدی برخوردار بوده است. بخش خدمات در طول سال‌های اخیر سهم بسزایی در افزایش میزان اشتغال در کشور داشته است به طوری که سهم این بخش در اشتغال کشور طی سال ۱۳۹۵ در حدود ۴۷٫۴ درصد بوده که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۵۰٫۱ درصد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۴۶۲ هزار نفر از ۶۱۵ هزار نفر افزوده شده به اشتغال کشور از محل بخش خدمات بوده است.

بسیاری از سرمایه‌گذارانی که با شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب تماس می‌گیرند، جویای این مطلب هستند که سرمایه خود را در کدام حوزه سرمایه‌گذاری کنند که از طرفی هم سود سرشاری عایدشان گردد و هم بتوانند برای رشد اقتصادی کشور مفید واقع شوند. سوای این مطلب که جهت اطمینان از میزان موفقیت ایده و ورود به یک پروژه و احداث آن باید مطالعات جامع امکان سنجی طرح توجیهی تهیه شود، می‌توان گفت فعالیت در طرح‌های خدماتی و ارائه یک خدمت خاص به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی مانند: دارا بودن نرخ سود بالاتر، بهره‌وری بیشتر، دسترسی به نیروی کار ارزان، اشتغالزایی بالای طرح، تعداد سال  های بهره‌برداری بیشتر از پروژه و موارد از این دست، همواره یکی از بخش‌های جذابی است که به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود. ناگفته نماند که اغلب طرح‌های توجیهی خدماتی از مدت ساخت بالایی برخوردار هستند.

یک مطالعه امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) بهترین راه برای تعیین اندازه‌گیری ریسک یک پروژه است؛ ایجاد یک مطالعه جامع و مستند نیاز به مجموعه‌ای از مهارت‌ها، نظیر دانش اقتصاد مهندسی، بازارسنجی، اندازه گیری کشش بازار، و همچنین دانش خاصی از وضعیت صنعت است. در طرح توجیهی خدماتی همانند طرح‌های توجیهی در بخش های مختف عوامل درونی و برونی کسب و کار که بر سود آوری طرح توجیهی تاثیر می‌گذارند، بررسی می‌شوند.

از آنجایی که میزان درآمد پروژه در یک طرح توجیهی خدماتی ناشی از ارائه یک خدمت خاص است نه فروش یک محصول، روش تهیه مطالعات طرح توجیهی در بخش خدمات با دیگر بخش‌ها کمی متفاوت است.

طرح توجیهی خدماتی به تحلیل و بررسی خدمتی که قرار است توسط سرمایه‌گذار ارائه شود می‌پردازد. خدمتی که ممکن است طیف وسیعی از خدمات را شامل شود؛ خدمات صنعتی، خدمات آموزشی، خدمات گردشگری ( طرح توجیهی گردشگری )، رفاهی و سایر خدمات مشابه. جهت درک بهتر این موضوع در ادامه چند نمونه از طرح های توجیهی خدماتی که توسط کارشناسان این شرکت با موفقیت به پایان رسیده، آورده شده است.

انواع مختلف طرح ها  توجیهی خدماتی

:: طرح توجیهی احداث سردخانه

:: طرح توجیهی خرید ماشین آلات ساختمانی

:: طرح توجیه فنی، مالی و اقتصادي احداث واحد خدمات صنعتی واترجت

:: طرح توجیه فنی، مالی و اقتصادي احداث هتل؛ هتل آپارتمان و مجتمع خدماتی- رفاهی

:: طرح توجیه فنی، مالی و اقتصادي خرید و بهره برداري از شناور مسافربري تفریحی

:: طرح توجیه فنی، مالی و اقتصادي احداث مجتمع گردشگري و شهربازي

پیکره و اجزای تشکیل دهنده یک طرح توجیهی خدماتی، شامل ارزیابی وضعیت بازار، بررسی مشخصات فنی طرح و برآورد مالی و اقتصادی پروژه و یا ایده سرمایه‌گذاری می‌باشد. هر یک از موارد اشاره شده باید به صورت مجزا و زیر نظر متخصصین امر که ذینفع پروژه نیستند انجام شود تا در انتهای این مطالعات به این نتیجه برسیم که آیا این فعالیت اقتصادی توجیه پذیر است یا خیر! در ادامه ویژگی های هر یک از بخش های تشکیل دهنده طرح توجیهی خدماتی به اختصار توضیح داده خواهد شد.

 

  • بخش مطالعه بازار طرح توجیهی خدماتی

در بخش بازار، یکی از موضوعاتی که طرح توجیهی خدماتی را از دیگر طرح‌های توجیهی متمایز می‌سازد منبع تامین درآمد پروژه است. به عبارتی خروجی فعالیت در این طرح توجیهی ارائه یک خدمت خاص به مشتری است نه تولید یک محصول. در طرح‌ توجیهی تولیدی، کالایی که تولید می شود، به بازار عرضه شده و مصرف می گردد. لذا بحث عرضه و تقاضای محصول در اینگونه طرح‌ها قابل اندازه گیری و تحلیل می باشد. درحالیکه در طرح‌های توجیهی خدماتی، به دلیل ویژگی هایی که دارد، ارزیابی عرضه و تقاضای خدمت در بازار، ذکاوت و دقت بیشتری را از سوی مشاور می‌طلبد. بررسی وضعیت بازار در اینگونه طرح‌ها به یک تحلیل جامع، از وضعیت کنونی و آینده خدمت نیاز دارد.

 

  • بخش مطالعه مالی طرح توجیهی خدماتی

نیازمندی های اجرای طرح از نظر مالی در این بخش برآورد خواهد شد و در آخر باتوجه به هزینه ها و درآمد حاصل از طرح، میزان سودآوری طرح مشخص می شود. در بخش مالی طرح، برخی مزیت‌های طرح توجیهی خدماتی پررنگ است و به عنوان عوامل شاخص تاثیرگذار در میزان موفقیت این طرح‌ها می‌توان نام برد.

:: از ریسک کمتری نسبت به دیگر فعالیت‌های اقتصادی برخوردارند.

:: میزان بازگشت سرمایه در زمان کوتاه

:: نبود هزینه انبارداری و هزینه های مشابه

:: وجود بازار بالقوه

  • بخش فنی طرح توجیهی خدماتی

در طرح‌های توجیهی تولیدی به دلیل بهره‌گیری از یک دانش فنی خاص ممکن در صورت منعطف نبودن خط تولید، دانش فنی تولید محصول در چند سال بعد از شروع پروژه منسوخ شود؛ اما در طرح توجیهی خدماتی از آنجایی که هدف ارائه یک خدمت است از دانش فنی خاصی استفاده نمی‌شود مگر در طرح های خاصی مانند طرح توجیهی خرید و بهره برداری از شناورهای تفریحی و امثالهم.

 

جمع بندی

شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب، با دانش و تجربیات خود این توانایی را دارد که هر موضوع از فعالیت‌های اقتصادی را به رشته تحلیل درآورده تا سرمایه‌گذار با استفاده از طرح توجیهی که در اختیار دارد، فعالیت اقتصادی را با اطمینان بیشتر آغاز نماید و به موفقیت دست یابد. جهت بررسی و اطمینان از میزان سود و درصد موفقیت طرح توجیهی خدماتی، نیاز به نگارش طرح توجیهی آن می‌باشد. در این راستا می‌توانید با یاری گرفتن از شرکت‌های معتبر طرح نویس، از تخصص مشاوران کارآزموده آنان بهره‌مند شوید.


تهیه شده توسط واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *