طرح توجیهی
مطالعات امکان‌سنجی طرح تبدیل شبکه‌های فشار متوسط شهر شیراز
خرداد ۱۱, ۱۳۹۵
تیرچه بتنی پیش تنیده
تولید تیرچه‌های بتنی پیش تنیده
خرداد ۱۹, ۱۳۹۵
طرح توجیهی احداث گلخانه

احداث گلخانه

 

ايران به دليل شرايط خاص آب و هوايي و محدوديت هاي منابع آبي از جمله كشور هایي است كه نياز به تجديد نظر اساسي در ساختار نظام كشت بوده و در اين راستا توسعه كشت گلخانه‌اي مي تواند به عنوان يك راهكار مناسب مطرح باشد كه هم اكنون مورد توجه قرار گرفته است.

آنچه در اين ارتباط مي تواند مهم باشد تغيير نگرشي است كه نسبت به اين نوع سيستم كاشت مطرح بوده و بايد اين باور ايجاد شود كه سيستم كشت گلخانه‌اي تفاوت اساسي با سيستم كشت سنتي داشته و علاوه بر تجربه نيازمند داشتن دانش گلخانه داري مي باشد. در اين راستا، “بهین صنعت یاب” خلاصه ای از اطلاعات مورد نیاز را در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهد، امید است مفید واقع شود:

برای تولید و پرورش تجاری گیاهان با کیفیت بالا و در تمام طول سال، نیازمند شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت زا نظیر باد، طوفان‌های ویرانگر، سرما و… از طریق ساختمانی بنام گلخانه هستیم که به عنوان محیط کنترل شده مطرح می‌گردد و با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید امروزه به یکی از سود آورترین بخشهای کشاورزی تبدیل شده‌است که البته سرمایه گذاری اولیه فراوانی را نیز طلب می‌کند. با توجه به سرمایه گذاری زیادی که در این زمینه صورت می‌گیرد فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره‌وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد.

 

دلایل اهمیت کشت در گلخانه عبارتند از:

۱- با ایجاد گلخانه و بهره‌برداری فشرده و استفاده از تکنیک های جدید حتی کشاورزانی که اراضی کوچک و مقدار محدودی آب در اختیار دارند، قادر به کسب درآمد کافی خواهند شد، یعنی با افزایش عملکرد در واحد سطح منافع مکفی عاید آن‌ها خواهد شد.

۲- زود رسی در بازار سبزی و صیفی عامل مهمی در مسب درآمد است که پرورش دهنده با تجهیزات به وجود آورده قادر شد حداقل یک ماه در اکثر مناطق تولید زود رسی به وجود آورده و در پاره‌ای نواحی در هر زمان از سال که مایل باشد تولید را عرضه نماید.

۳- کیفیت محصولات گلخانه‌ای به دلیل استفاده بذور خالص بسیار بالا بوده و در بساط فروشندگان بمثابه نگین درخشش دارد که خود به اهمیت اقتصادی این تولید کمک می‌کند.

۴- صرفه جوبی در آب به دلیل سیستمهای تحت فشار نیز از جمله امکانات مساعد تولید در گلخانه است.

۵- نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید ۲۰ تن محصول در گلخانه نسبت به تولید در هوای آزاد یک سوم کاهش می‌یابد.

 مزایای کشت گلخانه ای:

۱- افزایش تولید در واحد سطح (به عبارت دیگر ۱۰ برابر هوای آزاد)

۲- تولید بیش از یک محصول در سال

۳- افزایش کیفیت محصول تولیدی (که با کنترل دقیق و بهتر آفات و بیماری‌ها با روش‌های کنترل بیولوژیکی و کاهش مصرف سموم که باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست می‌شود).

۴-صرفه جویی در مصرف آب (با روش آبیاری تحت فشار)

۵- استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدرو پونیک

۶- عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازار یابی مناسب و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار.

۷- تداوم کار و تولید محصول در تمام فصل‌های سال با توجه با امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه.شرایط لازم برای احداث گلخانه

برای احداث هر گلخانه باید موارد ذیل مد نظر قرار گیرد.

۱) محل مناسب احداث گلخانه

خاک محل احداث گلخانه باید دارای بافتی متوسط، زهکشی مناسب، فاقد شوری و قلیائیت، آهک و گچ باشد. محل گلخانه حتی الامکان نزدیک خط اصلی گاز و جاده های اصلی یا دارای جاده های مناسب باشد. شیب های تند، محل‌های بادگیر، مکان مناسبی برای احداث گلخانه نیستند. ابعاد زمین باید طوری انتخاب شود که بتوان گلخانه ها را در جهت شمال – جنوب در آن احداث نمود.

۲) وجود آب کافی با کیفیت مناسب

حداقل آب مورد نیاز برای ۱۰۰۰مترمربع گلخانه در هر شبانه روز در فصل تابستان(پیک مصرف)۱۰-۸ مترمکعب است که با توجه به میزان آب موجود، سطح گلخانه قابل احداث را میتوان مشخص کرد. علاوه بر مقدار آب، کیفیت آب از عوامل مهم در تولید محصولات گلخانه ای است. تحمّل گیاه نسبت به املاح موجود در آب آبیاری متفاوت است. مهمترین عامل محدود کننده برای کشت های گلخانه ای شوری یا EC آب است. تأمین رطوبت یکی از پارامترهای مهم برای رشد و نمو گیاهان است.

۳) جهت گلخانه

اسکلت گلخانه سایه ایجاد می‌کند و با توجه به زاویه تابش این سایه‌ها متفاوت است لزوم توجه به این امر به‌ویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی در درصد نور رسیده به گیاهان می‌تواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد. موقعیت گلخانه باید به صورتی باشد که بیشترین مقدار نور را دریافت نماید.

۴) جریان هوا در گلخانه

گردش هوا در گلخانه ضروری است. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می‌نماید.

۵) درجه حرارت در گلخانه‌ها

تنظیم درجه حرارت در گلخانهها شرط اولیه برای رشد و نمو بسیاری از گیاهان است. نیاز گیاهان به درجه حرارت، دامنه‌های مختلفی دارد. بعضی از گیاهان درجه حرارتهای بالاتری نیاز دارند مثل گیاهان مناطق گرمسیری. بعضی دیگر در درجه حرارتهای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد هم بخوبی رشد و نمو میکنند، اما چگونگی تنظیم درجه حرارت در گلخانهها بستگی به سیستم گرمایی دارد. سیستم‌های حرارتی باید توان توزیع یکنواخت دما را داشته باشند و فاقد اثرات زیست محیطی باشند.

۶) زهکشی گلخانه

یکی از موارد مهم در احداث یک گلخانه توجه به زهکشی گلخانه‌است. در مناطقی با زمینهای دارای بافت سخت و با لایه تحت الارض غیر قابل نفوذ با قرار دادن لوله‌های سفالی منفذ دار زیربسترها و یا به طرق ابتکاری دیگر تمهیدات لازم را در جهت بهبود زهکشی می‌اندیشند.

۷) بادشکن

در مناطق باد خیز ردیفی از درختان و یا یک مانع طبیعی مثل تپه برای کاهش خسارت باد استفاده می‌شود.

انواع گلخانه:

گلخانه دو طرفه

گلخانه کوآنست

در گلخانه‌های دو طرفه دیوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آن‌ها حالت مثلثی دارد.

در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله‌ای یا چوبی (بیشتر لوله‌های فولادی) استفاده می‌شود در این روش کمان‌ها را که دارای قوسی حدود ۱۸۰° هستند به موازات هم و به فواصل مشخص در زمین فرو می‌کنند و کمان‌ها بوسیله تیرهای افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند به هم اتصال می‌یابند و مستحکم می‌شوند. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستیک استفاده می‌کنند

تجهیزات و ادوات مورد نیاز در گلخانه ها:

از تجهیزات و ادوات مورد نیاز گلخانه میتوان به سیستم گرمایشی، سرمایشی، ژنراتور و……. اشاره نمود.

 

انواع سیستم گرمایشی:

۱- سیستم مرکزی: سیستم شوفاژ (برای گلخانه های بالای ۴/۰ هکتار)

۲- سیستم موضعی: بخاری شامل سه دسته؛ بخاریهای منفرد یا تراکمی، بخاریهای کنوکسیونی یا همرفتی، بخاریهای تابشی با انرژی پایین.

انواع سیستم سرمایشی:

۱- سیستم خنک کننده تابستانه:

 سیستم خنک کننده فن و پد

سیستم خنک کننده تبخیری (مه پاش)

۲- سیستم خنک کننده زمستانه:

سیستم تیوب ، پنکه

سایر تجهیزات مورد نیاز گلخانه:

ژنراتور(برق اِضطراری) ، ترموستات و سیستم آبیاری تحت فشار.

شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب، آمادگی خود را جهت تهیه و تنظیم طرح توجیهی احداث گلخانه اعلام می دارد.

به کانال بهین صنعت یاب در تلگرام بپیوندید.