تولید گوشت
سرمایه گذاری در تولید گوشت بدون دام
بهمن ۱۶, ۱۳۹۶
طرح توجیهی فنی- اقتصادی تولید نانو ذرات اکسید روی
اسفند ۱۴, ۱۳۹۶

ضرورت جذب سرمایه‌گذار خارجی در اقتصاد ایران

سرمایه گذاری خارجی

وجود ظرفیت‌های بالقوه در اقتصاد ایران مساله‌ایست که همواره بر سر آن بحث‌های زیادی شده‌است و بر هیچ‌کس پوشیده نیست. حال سوال این است با وجود پتانسیل بالا در اقتصاد ایران چرا هنوز نتواسته‌ایم جایگاه مناسب در اقتصاد را کسب کنیم و هنوز اقتصادی بیمار در ایران حاکم است. به طوریکه شاخص‌های عینی گویای شکاف بالایی بین ظرفیت‌های بالقوه و عملکردها در ایران می‌باشد.

یکی از شاخص‌های مقایسه‌ای بین عملکردها و ظرفیت بالقوه، بررسی شکاف شاخص‌های اصلی اقتصاد بر اساس جمعیت و وسعت سرزمین می‌باشد. که متاسفانه در ایران شکاف قابل توجهی بین سهم تولید ناخالص داخلی، صادرات و مجموع تجارت جهانی با شاخص وسعت سرزمین وجود دارد. در حالیکه در سایر کشورهای رقیب و نوظهور این چنین نمی‌باشد.

 
ردیف شاخص سهم از جهان
(درصد)
شکاف از منظر
وسعت سرزمینی
عدد مطلق
(جهانی)
عدد مطلق
(ایران)
 ۱  جمعیت (میلیون نفر) ۱ ۷۸۰۰ ۷۸
۲ وسعت سرزمین
(میلیون کیلومتر مربع)
 ۱٫۱ ۱۴۹ ۱٫۶۵
۳ GDP به قیمت اسمی
(میلیارد دلار)
۰٫۵۴ ۰٫۵۶- ۷۸۰۰۰  ۴۱۵
۴ GDP به قیمت برابری خرید
(میلیارد دلار)
 ۱٫۱۸  ۰٫۰۸  ۱۰۸۰۰۰  ۱۲۸۰
۵ صادرات (با نفت)
(میلیارد دلار)
 ۰٫۳۶  ۰٫۷۴- ۲۳۷۰۰۰ ۸۶٫۵
۶ صادرات (بدون نفت)
(میلیارد دلار)
 ۰٫۱۳ ۰٫۹۷-  ۲۳۷۰۰۰  ۳۲
۷ تجارت خارجی
(میلیارد دلار)
 ۰٫۶۵  ۰٫۴۵-  ۴۵۰۰  ۱۵۰

 

برای رفع شکاف‌ها و فاصله‌ها با سایر کشورهای نوظهور و رقیب باید در صدد فعلیت بخشیدن به ظرفیت‌های بالقوه کشور بود. اما برای فعلیت بخشیدن آن، سیاست‌ها و خط‌مشی‌های مناسب نیاز است.

یکی از راهکارهای عمده جهت پوشش شکاف‌ها و افزایش تولید ملی و سرانه صادرات، مشارکت بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی است که یکی از ضرورت‌های رشد و توسعه اقتصاد ملی، جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌باشد. از آثار عمده و اساسی آن در اقتصاد می‌توان به: توسعه صنایع نوین، انتقال تکنولوژی، انتقال توانمندی‌های سازمانی، حضور در زنجیره ارزش جهانی و… اشاره کرد.

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در بین ۱۴۱ کشور که توسط آنکتاد انجام شده، شکاف ۶۰ طبقه‌ای بین ظرفیت‌های بالقوه و عملکرد در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایران، دیده می‌شود. طبق آمار، رتبه ظرفیت بالقوه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران ۵۱ و ۵۴ در حالیکه رتبه عملکرد ایران ۱۱۰ می‌باشد و شکاف قابل ملاحظه‌ای دیده می‌شود. همچنین بانک جهانی محور اصلی جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در حوزه‌های؛ نفت، انرژی، خودروسازی و دارویی قرار داده است.

در هر کشوری اصلی‌ترین عامل جذب سرمایه‌ها امنیت و ثبات اقتصادی و این موضوع می‌تواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد. امید است با رفع تحریم‌ها و برداشتن موانع برسر اقتصاد ایران، شاهد تعامل اقتصادی بیشتر بین ایران و بین‌الملل باشیم چرا که در عصر جدید رشد اقتصادی صورت نمی‌گیرد مگر در تعامل بین‌الملی و برون‌گرایی.


تهیه شده توسط واحد تحقیقات سرمایه گذاری بهین صنعت یاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *