مطالعات مقدماتی طرح توجیهی احداث هتل

مقدمه طرح توجیهی احداث هتل
گردشگری امروزه یکی از اقتصادی‌ترین فعالیت‌ها در چرخه ملی کشورها، به خصوص از جهـت اشـتغال و ارزآوری و رونـق منـاطق مختلف تلقی می‌شود که علاوه بر آن دارای مزایای ارتباطی، سیاسی، فرهنگی و تأثیرات بین‌الملل خاصـی اسـت.

بـه همـین دلیـل اغلب کشورهای جهان که دارای میراث فرهنگی غنی و نیز مناطق طبیعی هستند، از ایـن فعالیـت بـه منزلـه ابـزاری راهبـردی در توسعه اقتصادی استفاده می‌کنند. این عامل شرایط مساعدی را برای بهره‌برداری و توسعه زیرساخت‌های گردشگری فراهم می‌سازد. با توجه به اهداف و سیاست‌های دولت در سند چشم‌انداز کشور، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری از واقعیـت‌هـای اجتنـاب ناپـذیر اسـت. یکـی از راه‌هـای تحقـق توسـعه گردشـگری، ایجـاد مجتمع‌های گردشگری، اقامتگاه، هتل، هتل آپارتمان ، تالار و رستوران در مناطق توریستی کشور می‌باشد؛ این امر از طریق جذب گردشگر و افزایش اشتغال بر رشـد اقتصـادی و توسعه این مناطق و در نهایت توسعه کشور تاثیر می‌گذارد.

طرح توجیهی احداث هتل درصدد امکان‌سنجی طرح احداث هتل می‌باشد؛ برای تحقق این امر ضمن بررسی شرایط بـازار، فواید و اثـرات احـداث پـروژه‌هـای گردشگری مورد بررسی قرار گرفته است. در این راستا داده‌های لازم از طریق بررسی اطلاعات مرتبط با سطح و سطوح پروژه و اطلاعات مرتبط با بازار جمع‌آوری و نـرخ بـازده داخلی (IRR) طرح توجیهی احداث هتل محاسبه شده است.

معرفی طرح توجیهی احداث هتل

امروزه صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و اتومبیل سازی و ساختمان به چهارمین صنعت درآمدزا تبدیل شده و نقش بسیار مهمی در اشتغال زایی و درآمدزایی کشورها ایفا می کند. از آنجا که این صنعت به سرمایه گذاری سنگین اولیه نیاز ندارد، بنابراین با توجه بیشتر به آن می توان چرخ اقتصادی کشورها را به خوبی به گردش درآورد.

 در صورت تمایل میتوانید طرح توجیهی گردشگری را هم مطالعه نمایید.

برخورداری از میراث غنی فرهنگی، باستانی و تاریخی مهم ترین مزیت ایران نسبت به کشورهای منطقه در جذب گردشگر داخلی و خارجی محسوب می شود. افسانه ها و تاریخ تمدن اسلامی، بناهای ثبت شده در فهرست یونسکو مانند تخت جمشید، نقش رستم، معبد چغازنبیل، ایلات متعدد، اصفهان، شیراز و همدان، به همراه تاریخ ۱۰هزارساله، ایران را به محل وقوع رخدادهای مهم تاریخی تبدیل کرده و با توجه به فراوانی آثار تاریخی و تنوع آداب و سنن این کشور همواره موردتوجه گردشگران، تجار و بازرگانان بوده است.

به لحاظ ژئوپلیتیک، قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم و دسترسی آن به آب های بین المللی، ارتباط مستقیم ایران با کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از یک سو و کشورهای حوزه خلیج فارس، از سوی دیگر مزیت مهمی در توسعه گردشگری محسوب می شود.

گسترش حمایت های دولت به منظور کمک به ایجاد زیرساخت های اولیه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ازجمله گسترش شبکه های برق، آب، گاز، تلفن و راه دسترسی بوده است. همچنین باید توجه کرد که رشد زیاد سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد تأسیسات گردشگری ازجمله هتل ها، مجتمع های اقامتی و بین راهی و اردوگاه (کمپینگ) ایران را به کشوری با امکانات و ظرفیت های بالای پذیرش گردشگران تبدیل کرده است.

بر اساس بند ۵۰ سیاست کلی در سر فصل امور اجتماعی برنامه ششم توسعه (۱۳۹۹ – ۱۳۹۵) که از سوی مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ شد، بر این موضوع مهم در گردشگری تاکید شده که توسعه پایدار صنعت ایرانگردی باید به‌گونه‌ای باشد که تعداد ایرانگردهای خارجی تا پایان برنامه ششم به حداقل پنج برابر افزایش یابد.

بر همین اساس، بیش از ۲۵ میلیون نفر گردشگر نیز تا پایان این تاریخ باید وارد ایران شوند که مهم‌ترین زیرساخت مورد نیاز برای آنها، اماکن اقامتی است. برآوردها نشان می‌دهد برای رسیدن به هدف پنج برابر شدن تاسیسات اقامتی طی سال‌های برنامه ششم نیاز به ۵۷۶هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال (۶/ ۵۷ هزار میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری است که دولت به تنهایی از عهده این هزینه‌ها بر نخواهد آمد. از این رو کارشناسان معتقدند لازم است راهکارهای جدی از هم‌اکنون به‌کار گرفته شود تا با به‌کار انداختن سرمایه‌‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور تا حد زیادی بتوان این کاستی را جبران کرد.

 

مطالعه بازار – طرح توجیهی احداث هتل

همان‌گونه که ذکر شد، با ورود ۲۵ میلیون گردشگر خارجی به کشور و همچنین با در نظر گرفتن رشد گردشگران داخلی، نخستین و مهمترین زیرساخت‌های مورد نیاز، اماکن اقامتی در سطح کشور است. رسیدن به هدف ۲/ ۲۵ میلیون نفر، هرچند به نظر می‌رسد بسیار آرمانی باشد اما الزامات و منابع مالی موردنیازی دارد که در صورت تامین آن، دستیابی به هدف برنامه تسهیل خواهد شد.

در سال ۹۳، درآمد حاصل از گردشگران ورودی بوده که ۶درصد از GDP کشور را شامل می‌شود و در سال ۹۹ باید به ۵/ ۴۳ میلیارد دلار برسد. اشتغال کشور در این بخش نیز باید از ۴۱۵ هزار نفر در سال ۹۳ به حدود یک میلیون نفر برسد.

در این راستا و با فرض ثابت بودن سایر شرایط، در ساده‌ترین حالت، اماکن اقامتی نیز باید حداقل به پنج‌برابر افزایش یابد تا جوابگوی پذیرش مسافران باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که هر چند گردشگران خارجی غالبا در هتل‌های ۴ و ۵ ستاره و مجتمع‌های اقامتی درجه یک اقامت می‌کنند اما ایجاد سایر هتل‌ها و اماکن اقامتی با درجات پایین‌تر برای پوشش سفر داخلی و در راستای همگانی کردن و ارزان‌سازی سفر ضروری خواهد بود. بنابراین در این گزارش برآوردها برای همه نوع تاسیسات گردشگری انجام شده است.
در سال ۹۳ تعداد هتل‌های موجود در کشور ۱۰۳۲ واحد بوده که در سال ۹۹ باید به ۵۱۶۰ واحد برسد. هتل آپارتمان‌ها از ۵۵۷ واحد به ۲۷۸۵، مجتمع‌های اقامتی از ۹۳ به ۴۶۵ واحد و مهمانپذیرها باید از ۱۴۳۶ واحد به ۷۱۸۰ واحد در سال پایان برنامه افزایش یابد. در مجموع، تعداد اماکن اقامتی از ۳۱۱۸ واحد باید به ۱۵هزار و ۵۹۰ واحد افزایش یابد.

 

مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی احداث هتل

ایجاد این حجم مراکز اقامتی نیازمند هزینه و سرمایه‌گذاری عظیمی خواهد بود. برای برآورد منابع موردنیاز ایجاد اماکن اقامتی، ابتدا نیاز به اطلاعات آمار پایه بر مبنای تجربیات گذشته و متوسط هزینه‌کرد ایجاد تأسیسات گردشگری است که  براساس ضوابط فنی و معماری ساخت هتل‌ها و همچنین مقایسه مقدار هزینه‌ای که در سال‌های اخیر برای ساخت تاسیسات و همچنین بازسازی و تجهیز هتل‌های موجود کشور مورد نیاز بوده، محاسبه شده است.

به عنوان نمونه، متوسط هزینه ساخت هتل پنج ستاره مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود؛ برآوردی که به قیمت سال ۹۳ صورت گرفته است لذا برای ایجاد ۱۱۲ هتل ۵ ستاره طی سال‌های برنامه ششم نیاز به حداقل ۵۶هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری است که با کسر ۲۰درصد سهم آورده سرمایه‌گذار، حجم تسهیلات مورد نیاز برابر ۸/ ۴۴ هزار میلیارد ریال خواهد بود. برای سایر اماکن با درجات مختلف نیز به همین صورت برآورد شده است.
همان‌طور که در جداول مشاهده می‌شود برای رسیدن به هدف پنج‌برابر شدن تاسیسات اقامتی طی سال‌های برنامه ششم نیاز به ۵۷۶هزار و۳۸۰ میلیارد ریال برابر با ۶/ ۵۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است.
چنین مبلغی بسیار بیشتر از توان دولت و تامین این منابع از عهده بانک و دولت خارج است، بنابراین از هم‌اکنون باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی به‌منظور نحوه تامین این منابع صورت پذیرد. این رقم صرفا اماکن اقامتی را شامل می‌شود و با لحاظ سایر تاسیسات گردشگری و زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله ساخت مجتمع‌های خدماتی بین‌راهی، سرویس‌های بهداشتی، اماکن تفریحی، جاده، فرودگاه و… حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز بسیار بیشتر از این ارقام خواهد شد.

باید توجه داشت که این برآوردها بدون درنظر گرفتن تورم و رشد گردشگران داخلی و با حداقل هزینه صورت گرفته است. همچنین هزینه خرید زمین و هزینه‌های قبل از اجرا (اخذ مجوزها، تهیه نقشه، طرح توجیهی و…) لحاظ نشده است.

متوسط هزینه ساخت (حداقل) اماکن اقامتی به تقکیک درجه
عنوانمتوسط زیربنا
(مترمربع)
هزینه ساخت مترمربع
(میلیون ریال)
جمع هزینه ساخت
(میلیون ریال)
هتل ۵ستاره۲۰٫۰۰۰۲۵۵۰۰٫۰۰۰
هتل ۴ستاره۱۰٫۰۰۰۲۰۲۰۰٫۰۰۰
هتل ۱تا ۳ستاره۵٫۰۰۰۱۵۷۵٫۰۰۰
هتل آپارتمان ۳ستاره۵٫۰۰۰۲۰۱۰۰٫۰۰۰
هتل آپارتمان ۱ و ۲ ستاره۲٫۰۰۰۱۲۲۴٫۰۰۰

 

 

در جدول ذیل حجم سرمایه گذاری مورد نیاز، ظرفیت تولید به همراه اطلاعات جامع دیگری مانند متراژ زمین و برخی از شاخص های اقتصادی آورده شده است. لازم به ذکر است که آمار و ارقام ذکر شده تقریبی میباشد. لذا جهت تهیه مطالعات امکان سنجی مستند، به روز و قابل دفاع با شرکت بهین صنعت یاب جهت تهیه طرح توجیهی احداث هتل تماس حاصل نمایید.

 
شرحمقدارواحد
حجم کل سرمایه گذاری مورد نیاز ۳۰۰میلیارد ریال
متراژ زمین ۱۰٫۰۰۰مترمربع
نرخ بازده داخلی ۳۵درصد

 

نتیجه گیری و ارائه پیشنهاد درباره طرح توجیهی احداث هتل

صنعت گردشگری پس از صنعت نفت و خودرو به عنوان سومین صنعت از لحاظ درآمدزایی و گردش مالی در دنیا شناخته می‌شود. از این‌رو گردشگری با رشدی خیره‌کننده در سراسر جهان روبه‌رو شده و کشورهای مختلف را بر آن داشته تا برای کسب درآمد از طریق این صنعت به اجرای برنامه‌هایی ازجمله گسترش و ایجاد تورهای متنوع برای جذب گردشگر بپردازند. طبق آمار اخیر سازمان جهانی گردشگری، صنعت گردشگری در جهان تا سال ۲۰۲۰م با رشد و رونق چشمگیری روبه‌رو خواهد شد تا جایی که شاید این صنعت بتواند به لحاظ درآمدزایی در رقابت با صنعت نفت قرار گیرد.

توجه کشورها به صنعت گردشگری و درک آنها از اهمیت این صنعت برای درآمدزایی، اینک بسیاری از کشورها را به ایجاد پایه‌ها و الزام‌های این صنعت سوق داده است؛ به گونه‌ای که بسیاری از دولت‌ها ایجاد و رونق جاذبه‌های گردشگری و فراهم آوردن امکانات رفاهی برای گردشگران را در دستورکار خود قرار داده‌اند.

در این میان هتلداری یکی از صنایعی است که رشدیافتگی آن به موجب فراهم‌سازی آسایش و رفاه برای گردشگران می‌تواند به رونق صنعت گردشگری کمک کند. امروزه صنعتی شدن، زندگی شهری و شرایط سخت‌کاری بیش از پیش بر اهمیت سفرهای تفریحی برای مردم در سراسر جهان افزوده است؛ بی‌شک در این شرایط، گردشگران به دنبال به‌دست آوردن حداکثر آسایش، امکانات رفاهی و بهترین وضعیت اسکان در سفر خود هستند.


در صورت نیاز به مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی کاملاً تخصصی، به روز، مستند و قابل دفاع در کلیه بانک ها با شرکت بهین صنعت یاب تماس حاصل نمایید.

می خواهید هزینه و میزان سوددهی که پروژه شما دارد را بدست آورید ؟

اگر در مورد محل و  نوع بهره برداری تصمیمات اولیه تان را گرفته اید ٬ پس حتما احتیاج دارید که یک مرور کلی بروی حداقل سرمایه لازم و پیش بینی موارد مهم داشته باشید . کارشناسان بهین صنعت یاب آماده هستند تا طرح شما را بررسی کرده و جزئیات دقیق را در اختیار شما بگذارند . یک تماس تلفنی کافیست تا طرح اختصاصی خودتان را بررسی نمایید.

چه چیز های دیگری قبل از شروع لازم است بدانید ؟ 

در یایان مقالات زیر را برای شما آماده کرده ایم تا جزئیات بیشتری در مورد اجرای طرح های گردشگری را با شما در میان بگذاریم در این مقالات مراحل دقیق تر بررسی شده و ویژگی های هر طرح ( هتل ٬ سفره خانه و …) بیان شده .

مشاوره کسب و کار در جزیره کیش

جزیـره کیـش بـا مسـاحتی حـدود ۹۱ کیلومترمربـع در ۱۸ کیلومتـری کرانـه جنوبـی ایـران، در محـدوده شـمالی خلیج فـارس واقـع اسـت.

راهنمای جامع سامانه سیفام | ثبت نام – مزایا – مقررات – خدمات

مقدمه ای درباره علت وجود سامانه سیفام ضرورت توسعه مستمر و افزایش سهم اقتصاد ملی از اقتصاد جهانی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز ایران […]

طرح توجیهی احداث مرکز جراحی زیبایی

ظرفیـت سالانه  ایـن مرکـز درمانـی بـر اسـاس امکانات و ظرفیـت پذیرش و امکانــات ایــن مرکــز تعیین شــده اســت. تعــداد مراجعیــن ایــن مرکــز جراحـی اعمـال زیبایـی، ۲۱۰۰ عمـل جراحـی در سـال مرجـع بـرآورد شـده اسـت….

طرح توجیهی احداث مرکز حراج آثار هنری

هـدف از اجـرای ایـن طـرح، تخصیـص سـاختمان مـوزه و نمـاد کیـش بـه مرکـز حـراج آثـار هنـری اسـت. در ایـن مرکـز ۴ سـالن گالـری، یـک سـالن آمفـی تئاتـر، کارگاه آموزشـی و کافی­ شـاپ قـرار دارد کـه بـه منظـور عرضه نمایشـگاهی آثـار هنـری بـه متقاضیـان اجـاره داده می ­شـود.

فرآیند تهیه طرح توجیهی در بهین صنعت یاب

فرآیند تهیه طرح توجیهی در بهین صنعت یاب ابتدا با آشنایی و تماس مشتری با ما شروع میشود .پله پله نیز به هدف اصلی یعنی تهیه طرح توجیهی …

طرح توجیهی احداث کافی شاپ

هـدف از اجـرای کافـی شـاپ در مجموعـه پیسـت اتومبیل رانـی و کارتینگ، تکمیل زنجیره خدمات مشـتریان می­باشـد. امروزه بسـیاری از گردشـگران علاقـه منـد هسـتندکه  بـا مراجعـه بـه یـک مرکـز ورزشـی و تفریحـی تمامـی نیازهـای آنـان پاسـخ داده شـده و بـا خیال آسـوده اوقات فراغت خوشـان را پـر نمایند.

2 دیدگاه

  1. محسن فروزانپور گفت:

    سلام
    در موردتهیه طرح توجیهی هتل راهنمایی بفرمایید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *