طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس

در این مطلب قصد داریم با ارائه طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس اطلاعات مفیدی را در اختیار سرمایه گذاران علاقه مند به این عرصه قرار دهیم.

کارگاه تولید قطعات فایبر گلاس در واقع یک تولیدی مهم در جامعه امروزی است که افراد بسیاری با ورود به این عرصه به طور قابل توجهی کسب درآمد می کنند. سرمایه گذارانی که به قطعات فایبر گلاس علاقه مند هستند و قصد فعالیت در عرصه تولید این قطعات را دارند با مطالعه طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس می توانند اطلاعات مهم از قبیل میزان سرمایه، هزینه و درآمدها آگاهی پیدا کنند.

بخوانید : طرح توجیهی چیست ؟

بنابراین طرح توجیهی به افراد سرمایه گذار کمک شایانی خواهد نمود. اگر به تولید قطعات فایبر گلاس علاقه دارید این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در این مطلب به یکی از روش های تولید قطعات فایبر گلاس پرداخته شده است.

طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس

 

قطعات فایبر گلاس چیست؟

قطعات فایبر گلاس مجموعه قطعاتی است که از تقویت کننده های الیاف شیشه ای و رزین پلی استر تولید و به بازار عرضه می شوند. الیاف های موجود در قطعات فایبر گلاس متفاوت است . مقاومت هر یک از قطعات فایبر گلاس به عوامل مختلفی اعم از تعداد لایه و الیاف بستگی دارد. در کل قطعات فایبر گلاس  دارای وزن سبک، انعطاف پذیری بالا، مقاومت بالا و قیمت مناسب می باشد به همین دلیل کاربرد قطعات فایبر گلاس در مکان های مختلف فراوان است.

فایبر گلاس یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است و با هدف عایق بندی و محافظت از مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اجزای تشکیل دهنده قطعات فایبر گلاس

فایبر گلاس یک کامپوزیت پرکاربرد در صنایع مختلف است که از ترکیب مواد پلیمری و الیاف شیشه ای ساخته می شود. پشم شیشه نقش یک ماده تقویت کننده را در تولید فایبر گلاس ایفا می کند.

کد آیسیک مرتبط با تولید قطعات فایبر گلاس

کد آیسیک، یک سیستم بین المللی برای طبقه بندی استاندارد صنایع است که به کمک آن می توان هویت کالاها، قطعات، مدارک و اموال را به سادگی تعیین کرد. با استفاده از این سیستم کدگذاری، صحت کلیه اطلاعات مربوط به محصولات در تمامی واحدها و شرکت ها، تأیید می شود.

شرح کالا کد آیسیک
لوله از الیاف شیشه و رزین پلی استر ۲۵۲۰۵۱۲۶۵۲
انواع مخازن از کامپوزیت زمینه پلیمری ۲۵۲۰۵۱۲۴۶۴
لوله از الیاف شیشه و رزین وینیل استر ۲۵۲۰۵۱۲۶۵۷

 

کد تعرفه مرتبط با تولید قطعات فایبر گلاس

تعرفه گمرکی، یک کد هشت رقمی است که از چهار بخش دوگانه تشکیل شده و برای شناسایی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص، مورد استفاده قرار می گیرد. تعیین این عدد در هر کشوری معیارهای خاص خود را دارد و به شکلی متفاوت ارائه می گردد.

در ایران، میزان تولید داخلی کالا، یکی از معیارها برای تعیین این رقم می باشد.

شرح تعرفه کد تعرفه
 لوله فایبر گلاس از رزین‌پلی‌استر تقویت شده با الیاف شیشه ۳۹۱۷۳۹۱۰
باندهای متشکل از فایبر گلاس ۳۰۰۵۹۰۲۰

 

وضعیت واردات و صادرات قطعات فایبر گلاس

نمودار و جدول میزان واردات و صادرات قطعات فایبر گلاس به شرح زیر می باشد:

نمودار وضعیت واردات و صادرات قطعات فایبر گلاس به تفکیک سال

جدول وضعیت واردات و صادرات تولید قطعات فایبر گلاس  به تفکیک سال

فرایند تولید

روش های گوناگونی برای تولید قطعات فایبر گلاس وجود دارد. قالب گیری یکی از انواع روش های موجود است که به صورت دستی انجام می شود. یک قالب منفرد برای این کار طراحی شده و لامینات به صورت مناسب با سطح صاف روی قالب قرار می گیرد. قطعات تولید شده باید کاملاً صاف و یک دست ایجاد شوند. ضخامت قطعات تولید شده حدود ۳ الی ۱۰ میلی متر است.

افراد برای تولید قطعات فایبر گلاس ابتدا قالب را به وسیله روغن سیلیکونی چرب می کنند سپس با مالیدن پوشش ژلی کار آماده اضافه کردن رزین می شود. در این مرحله لایه تقویت کننده را قرار می دهند و هوای محبوس شده را خارج می سازند. رزین را به زیر لایه می مالند تا کاملاً به آن آغشته شود. با تکرار این روند می توان به قطعات فایبر گلاس با ضخامت  و کیفیت مورد نظر دسترسی یافت.  اولین لایه تقویت کننده را از نوع نمدی قرار می دهند و لایه های بعدی را از انواع دیگر استفاده می کنند.

در این روش نحوه قرار گیری لایه های تقویت کننده متناسب با ویژگی های قطعه مورد نظر مشخص می شود. افراد در خط تولید سعی می کنند در صورت بهره برداری از تقویت کننده های حصیری و نمدی به صورت یک در میان قرار داده شود.

قطعاتی که به وسیله قالب دستی تولید شده اند، ۳۰ تا ۳۵ درصد از وزنشان را تقویت کننده شیشه تشکیل داده است.  البته این عدد با توجه به نوع تقویت کننده متغیر است.

طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس

اهمیت استراتژیک طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس

قطعات فایبر گلاس در صنایع مختلف کاربردهای فراوان دارند. ویژگی های این قطعات با ویژگی های قطعات فلزی کاملاً متفاوت است. مزایای بهره گیری از قطعات فایبر گلاس بسیار زیاد است. امروزه روز به روز صنایع مختلف در حال توسعه و گسترش هستند و همزمان با آن بهره گیری از قطعات فایبر گلاس نیز افزایش می یابد.

از آنجایی که امکان صادرات قطعات فایبر گلاس برای بازرگانان مهیا است، تولید این قطعات در جایگاه بالایی قرار گرفته است به همین دلیل سرمایه گذاران بسیاری به فعالیت در عرصه تولید قطعات فایبر گلاس علاقه مند هستند.

کاربرد قطعات فایبر گلاس در صنایع

فایبر گلاس یک قطعه صنعتی سبک وزن با مقاومت بالا است به همین دلیل محکم تر از فولاد  عمل می کند. این قطعات با توانایی عایق بودن می توانند از پوسیدگی مخازن آب و اسید جلوگیری نمایند.

بسیاری از قطعات خودرو را با بهره گیری از فایبرگلاس تولید می کنند.

قطعات فایبر گلاس در تولید ایرانیت، سیلوهای سیمانی، کاور تجهیزاتی صنعتی و پزشکی، صنایع هوایی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای بهره گیری از قطعات فایبر گلاس در صنایع

فایبرگلاس و کامپوزیت در برابر مواد شیمیایی و اشعه یو وی از خود مقاومت نشان می دهند. بهره گیری و استفاده از فایبرگلاس در صنایع، نسبت به دیگر قطعات به صرفه و اقتصادی تر است. شکل و طرح های متنوعی از فایبرگلاس تولید و به بازار عرضه می شود به همین دلیل در صنایع کاربردهای بسیار زیادی دارد .

ورق های تولید شده بر حسب رزین به کار گرفته در دسته های گوناگونی قرار گرفته اند. پلی استر، وینیل استر و اپوکسی انواع ورق فایبر گلاس است .

الیاف سوزنی، الیاف حصیری و ترکیبی از هر دو الیاف سه نوع الیاف پشم شیشه است که در تولید انواع فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت بهین صنعت یاب، با بیش از یک دهه تجربه و تخصص در زمینه ارائه طرح های توجیهی، آمادگی خود را جهت ارائه و تدوین طرح توجیهی تولید قطعات فایبر گلاس اعلام می دارد.

 

 

مطالب مرتبط :

طرح توجیهی تولید قطعات فلزی hss

طرح توجیهی تولید الیاف شیشه 

طرح توجیهی تولید چراغ خودرو 

طرح توجیهی تولید بطری پت 

طرح توجیهی تولید سرنگ

طرح توجیهی تولید استیل 

طرح توجیهی داکت پلاستیک 

طرح توجیهی تولید پلی استر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonصحبت با کارشناس