* Widget Muffin Menu * * @package Betheme * @author Muffin group * @link http://muffingroup.com */ طرح توجیهی گردشگری - تهیه طرح توجیهی گردشگری - بهین صنعت یاب
اولویت‌های تامین مالی سال ۹۶ به بانک‌ها ابلاغ شد
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
دریافت تسهیلات بهین یاب
طرح رونق تولید از سر گرفته شد/ سامانه بهین یاب بطور مجدد فعال شد
خرداد ۳۱, ۱۳۹۶
طرح توجیهی گردشگری

طرح توجیهی گردشگری (tourism feasibility study)

 طرح توجیهی گردشگری به عنوان یکی از انواع طرح‌های توجیهی، به پروژه‌هایی اطلاق می‌شود که اساس آن بر پایه‌ ارائه خدمت به گردشگران قرار دارد؛ در طرح‌ توجیهی گردشگری ابعاد مختلفی از طرح مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار می گیرد که در ادامه می‌خوانید. با بهین صنعت یاب همراه باشید.

صنعت گردشگری از جمله صنایع اقتصادی تاثیرگذار در اقتصاد کشورهای جهان می‌باشد؛ فعالیت در بخش گردشگری کشور به دلیل وجود مراکز بی شمار تفریحی، سیاحتی، زیارتی در کشور از یک سو، و کسب درآمد مناسب و همینطور به دلیل نرخ بازگشت سرمایه مناسبی که دارد، باعث شده طرح توجیهی گردشگری یکی از طرح‌های قابل اعتماد اقتصادی همواره به سرمایه گذاران معرفی شود. از آنجایی که ورود به این عرصه اشتغالزایی خوبی را  برای طرح و کشور ایجاد خواهد کرد، در مناطق محروم مساعدت‌های بیشتری را می توان از مراجع ذیربط دریافت نمود، در ادامه برخی از جذابیت های صنعت گردشگری ایران برای سرمایه گذاران آورده شده است.

:: جاذبه‌های بکر؛ بکر بودن و دست‌ نخوردگی بسیاری از جاذبه‌ها

:: مهمان‌نوازی؛ فرهنگ مهمان‌نوازی و روحیه گردشگرپذیری ایرانیان

:: تنوع و تعداد جاذبه‌ها؛ تنوع و تعداد جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی و تاریخی

:: فرهنگ ایرانی- اسلامی؛ فرهنگ آیین، موسیقی و معماری ایرانی- اسلامی

:: کشوری متفاوت؛ کشوری متفاوت با کشورهای شرق آسیا و کشورهای غربی خاورمیانه

:: میراث جهانی؛ ۱۹ اثر ثبت جهانی در یونسکو

:: امنیت؛ امنیت گردشگری و امنیت سرمایه‌گذاری

:: صنعت بکر و ناشناخته؛ بکر و ناشناخته بودن گردشگری ایران به عنوان یک صنعت

:: مشتریان داخلی و خارجی؛ تنها صنعت در ایران که هم مشتری داخلی دارد و هم مشتری خارجی

:: تغییر سریع دارایی؛ امکان تغییر سریع کاربری دارایی‌ها در صورت عدم تمایل به ادامه فعالیت

:: حمایت دولت و سیستم بانکی؛ جزو معدود صنایع مورد حمایت دولت و سیستم بانکی کشور

:: هدررفت کم سرمایه؛ هدر رفت سرمایه در گردشگری ایران اندک است

:: سرمایه کم، سود بالا؛ گردشگری ایران، سرمایه کمی می‌خواهد و در ازای آن سودآوری بالایی دارد

:: مزیت نسبی سرمایه‌گذاری؛ مزیت نسبی سرمایه‌گذاری در گردشگری نسبت به سایر صنایع در ایران

:: تقاضای بالا؛ بالاتر بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه خدمات و سرمایه‌گذاری

:: خدمات ارزان؛ ارزان بودن برخی خدمات نسبت به شاخص‌های جهانی

:: طبیعت چهارفصل؛ چهار فصل بودن کشور ایران با تنوع پدیده‌های طبیعی

:: طبیعت زیبا؛ طبیعت زیبا با آب وهوای مطبوع و متنوع

:: اجرای انواع گردشگری؛ پتانسیل اجرای طیف گسترده‌ای از انواع فعالیت‌های گردشگری

یک ایده اولیه سرمایه‌گذاری (چه در بخش تولید یک محصول و یا ارائه یک خدمت)، تا زمانی که مطالعات جامع امکان‌سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) بر روی آن توسط کارشناسان تایید صلاحیت شده صورت نپذیرد نمی‌توان ایده مطرح شده را به عنوان یک ایده موفق و مطلوب شناخت. در واقع طرح توجیهی درصدد بررسی موفق بودن یا نبودن طرح است، طرح توجیهی گردشگری نیز از این امر مستثنی نیست. لذا جهت رسیدن به موفقیت در طرح توجیهی گردشگری، می‌بایستی مطالعات جامع، به روز و مستند انجام گیرد.

طرح توجیهی گردشگری به معنای مطالعه بر روی جاذبه‌های طبیعی (دریاچه طبیعی، رودخانه، چشمه، آبشار، جنگل، مرتع، قله ها، صخره دره ها، کویر و …) و جاذبه‌های انسان ساخت (ورزشی، تفریحگاه، سد، مراکز آب درمانی و…) در منطقه اجرای طرح (شهر و یا روستا) می باشد. شناخت فرصت‌ها و تهدیدها و در نهایت تهیه مدل مالی- اقتصادی طرح توجیهی، دو رکن اساسی تصمیم گیری و معیاری جهت احداث یک مکان تفریحی- گردشگری (هتل، رستوران، مجتمع خدماتی- رفاهی بین‌راهی، سینما و…) در منطقه مورد نظر می باشد. در فرمت طرح توجیهی گردشگری ، ارزیابی وضعیت بازار و شناخت منطقه به همراه مطالعات مالی طرح توجیهی، دو بخش اصلی مطالعات طرح توجیهی گردشگری را تشکیل می‌دهند، که در ادامه برخی از سرفصل‌های این دو بخش به اختصار توضیح داده شده است.

 

ارزیابی وضعیت بازار و منطقه اجرای طرح توجیهی گردشگری

بر اساس فرمت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در راستای تهیه طرح توجیهی گردشگری، پیشینه تاریخی منطقه، بررسی های کلیات زمین شناسی و توپوگرافی، بررسی‌های زیست محیطی، وضعیت اقلیمی، نحوه دسترسی به منطقه، بررسی امکانات زیربنایی و زیرساختی موجود، ویژگی‌های اجتماعی و جمعیتی در محدوده مطالعاتی، ویژگی‌های فرهنگی محدوده مطالعاتی، ویژگی‌های اقتصادی محدوده مطالعاتی و در آخر بررسی اقتصاد گردشگری منطقه در وضعیت موجود و آینده از جمله موارد مطالعاتی هستند که می بایست در طرح توجیهی گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرند.

در بررسی اقتصاد گردشگری منطقه در وضعیت موجود و آینده، مطالعاتی در بخش های ذیل صورت می‌گیرد.

:: بررسی دوره‌های زمانی یا فصول گردشگری

:: خصوصیات و ویژگی‌های ساختار اقتصادی گردشگران و منطقه

:: بررسی نیازها و کمبودهای گردشگران

:: نظر نهادها و وارگان‌های ذیربط (در مورد ارائه خدمات، نحوه واگذاری زمین، مسائل زیست محیطی و غیره)

:: نحوه همکاری و مشارکت مردم محلی در ارتباط با منطقه نمونه گردشگری

:: بررسی وضعیت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و یا در دست انجام

 

مطالعه مالی و اقتصادی طرح توجیهی گردشگری

ارزیابی همه جانبه طرح توجیهی از نظر مالی از موارد پایه و اصلی طرح‌های توجیهی است. برای ارائه یک طرح توجیهی گردشگری مناسب نیاز است که تمامی جوانب سرمایه گذاری احداث و یا توسعه طرح مورد ارزیابی و تجزیه تحلیل قرار گیرد که معمولا مدل مالی و اقتصادی طرح توجیهی با نرم افزار کامفار انجام می‌شود. در مطالعات مالی، ریز حجم سرمایه‌گذاری ثابت و درگردش طرح آورده می‌شود.

 

مشاور تهیه طرح توجیهی گردشگری

در کنار ارائه مشاوره تخصصی سرمایه گذاری صفر تا صد و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری،تهیه طرح توجیهی گردشگرییکی از اهم فعالیت‌های شرکت مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب می‌باشد. این شرکت با در اختیار داشتن کادری مجرب و کارآزموده در زمینه تهیه طرح توجیهی تاکنون پروژه‌های متعددی را  در بخش صنعت گردشگری با هدف ارتقاء سطح رفاه عمومی و وضعیت توریسم کشور با موفقیت به پایان رسانده است. طرح توجیهی احداث هتل، طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی، طرح توجیهی احداث تالار و رستوران، طرح توجیهی مجتمع خدماتی- رفاهی بین راهی از جمله طرح‌هایی هستند که زیر نظر کارشناسان تایید صلاحیت شده این شرکت انجام شده اند. از این رو این شرکت خود را متعهد به فراهم نمودن حرفه‌ای‌‌ترین خدمات مشاوره مدیریت و مهندسی با رویکردی دلپذیر و صمیمانه می‌داند و آماده ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران می‌باشد.

تهیه شده توسط واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

1 دیدگاه

  1. سیاوش رحمانی گفت:

    با تشکر از مطالب مفید شما در مورد طرح توجیهی گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *