نظارت بر مصرف تسهیلات با نرم افزار پریماورا

کاربرد نرم افزار پریماورا در نظارت بر پیشرفت پروژه

 یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در نظارت بر منابع بانکی و پروژه‌ها، نرم‌افزار پریماورا است. استفاده از این نرم افزار به مدیریت بهتر پرتفوی پروژه‌ها و اتخاذ تصمیمات درست در مقاطع مختلف برای پروژه‌های تحت سرمایه‌گذاری بانک‌ها كمك شایان توجهی می‌کند. 

کاربرد نرم افزار پریماورا

کاربرد نرم افزار پریماورا در کنترل پروژه می باشد. نرم افزار پریماورا ضمن كنترل فعالیت‌های هر پروژه، قادرخواهد بود كه در افزایش هزینه‌ها و از زمانی، هر مقطع میزان بودجه مصرفی، باقیمانده و احیانا سوی دیگر زمان صرف شده یا زمان باقیمانده برای هرفعالیت یا هرپروژه را محاسبه کند. در كنار مزایای قابل توجه و گزارش‌های كنترلی خوب، سادگی كار با این نرم‌افزار موجب شده تا سازمان‌های پروژه‌ای به منظور اعمال مراقبت‌های لازم، حفظ وحدت رویه، سرعت و دقت در فرآیندهای مربوطه همچنین پیگیری انجام هزینه‌ها در پروژه‌ها درمقاطع مختلف زمانی از پریماورا  استفاده کنند.

در اجرای هر پروژه، سه عنصر مهم و اساسی؛ زمان، هزینه و منابع وجود دارد كه تغییر روی هر یك نه تنها بر سایر عوامل اثر می‌گذارد بلكه نتیجه پروژه را نیز با تغییر مواجه می‌سازد. هرچه یك پروژه بزرگتر و شامل فعالیت‌های بیشتری باشد نیاز به ابزاری كه قادر باشد به راحتی كلیه فعالیت‌ها را كنترل کند، محسوس‌تر خواهد بـود.

بیشترین کاربرد نرم افزار پریماورا

کاربرد نرم افزار پریماورا

غالبا پروژه‌ها، سؤالاتی مانند؛ فعالیت”الف” چه زمانی خاتمه می‌یابد؟ فعالیت”ب” چه زمانی آغازمی‌شود؟ اگرفعالیت “ج” حذف شود و انجام نشود، چه تغییری دركل پروژه به وجود می‌آید؟ اگر فعالیت”د” بـه پروژه اضافه شود، چه تأثیری در زمان و هزینه پروژه خواهد گذاشت؟ و…

پریماورا نرم‌افزار قدرتمندی است كه به راحتی بـه كلیه این سؤالات پاسخ خواهد داد. همچنین در مقاطع مختلف زمانی، می‌توان گزارش‌های عملكرد مورد نظر را تهیه و با برنامه از پیش تعیین شده، مقایسه کرد. از دیگر کاربرد نرم افزار پریماورا می توان به سازمان‌هایی كه با انبوه پروژه‌های اجرایی سر وکار دارند،اشاره کرد.این سازمان ها تمایل دارند ضمن کنترل یكپارچه كلیه پروژه‌ها، بودجه‌ای پروژه‌ها بتوانند نیازمندی‌های را در مقاطع مختلف زمانی محاسبه کنند و خصوصا بدانند كه بودجه‌های مصرف شده نیز بابت چه پروژه‌هایی یا حتی در چه سرفصل‌هایی هزینه شده است. نرم‌افزار پریماورا به سادگی و بسیار سریع به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

روش کار با نرم افزار پریماورا

نحوه كار با این نرم‌افزار بدین گونه است كه بـرای هر پروژه، نخست فعالیت‌های مربوطه تعریف می‌شود و ضمن اختصاص بودجه و مدت زمان لازم برای انجام هر یك از فعالیت‌ها، رابطه بین فعالیت‌ها تعریف می‌شود. سپس نرم‌افزار از روی فعالیت‌های تعریف شده و ارتباطات بین آن‌ها همچنین میزان دسترسی به منابع در مقاطع مختلف زمانی، زمان‌بندی پروژه را به نحوی که در کوتاهترین زمان ممكن طر ح بـه بهره‌برداری برسد، تعیین می‌كند.

به عبارت دیگر نرم‌افزار مشخص می‌کند كه تک تک فعالیت‌ها در چه زمانی شروع و در چه زمانی خاتمه می‌یابند و با چه هزینه‌ای كدام فعالیت‌ها در پروژه از اهمیت بالاتری برخوردارند و تأخیر در انجام آنها، بهره‌برداری از پروژه را با تأخیر مواجه خواهد ساخت. همچنین اگر محدودیتی از لحاظ استفاده از منبعی خاص داشته باشیم، می‌توان این محدودیت را تعریف و در برنامه لحاظ کنیم.

امكان تعریف WBS)  Work Breakdown Structure) ساختار شکست کار،  یكی دیگر از نكات مثبت این نرم افزار است كه با كمك آن می‌توان به راحتی مشاهده کرد مثال سرفصل ساختمان‌ها یا ساختمان تولید، انبار و… به­ طور خاص با چه هزینه‌ای تمام شده یا به پایان خواهد رسید. در نسخه اینترپرایز Enterprise  پریماورا به­ راحتی می‌توان تمام پروژه‌های سازمان را به صورت یكپارچه مشاهده کرد و لذا در هر مقطع زمانی میزان بودجه مورد نیاز (پیش­ بینی) و مصرفی (واقعی) همچنین زمان مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های باقیمانده یا فعالیتی خاص را برای كل پروژه‌های سازمان گزارش‌گیری و مشاهده کرد. امكان دسته‌بندی پروژه‌ها سازمان به طـور مثال نمایش پروژه‌های صرفا در یك یا چند صفت خاص از دیگر قابلیت‌های خوب این نرم افزار است.

بهین صنعت یاب ارائه دهنده طرح توجیهی به روز و کاملا تخصصی


منبع: فصلنامه کلید سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس