طرح توجیهی گردشگری سلامت

با توجه به پیشرفت جوامع، خدمات پزشکی و درمان نیز گستردگی بیشتری پیدا کرد و طرح های متعددی برای ارسال پزشک ها به مناطق محروم در تمامی نقاط دنیا انجام گرفت، لیکن همچنان برخی از خدمات ویژه در یک سری از شهر ها و کشور ها وجود داشت و مردم برای استفاده از این خدمات ناچار به مسافرت بودند. اکنون نیز با وجود پیشرفت ارتباطات و تکنولوژی نیز انسان ها به دلایلی مجبورند تا برای استفاده از خدمات پزشکی سفر کنند. اما این سفر ها صرفا برای درمان نیست، بلکه برای پیشگیری از بروز بیماری و یا گذارندن دوران نقاهت، نیز انجام میشود. با توسعه صنعت گردشگری در دنیا، سفر هایی که به اهداف ذکر شده انجام میگیرند نیز مورد توجه برنامه ریزان و افراد فعال در صنعت گردشگری قرار گرفت و شاخه ای از گردشگری با نام گردشگری سلامت (health tourism) شکل گرفت. 

بخوانید : طرح توجیهی چیست ؟

 

 

سازمان بهداشت جهانی (who) ، گردشگری سلامت را سفر های بین المللی، با مدت بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال، برای پیشگیری، درمان و یا گذراندن دوران نقاهت، میداند. یکی از بخش های گردشگری سلامت، گردشگری درمانی است که به مجموعه فعالیت هایی همچون اب درمانی، لجن درمانی، ماساژ های درمانی و … تلقی میشود که به منظور بهبود و تسریع فرایند درمان با مشورت پزشک صورت میگیرند. این بخش بیش تر مربوط به دوران نقاهت است اما گاهی اوقات به منظور درمان نیز از فعالیت های گردشگری درمانی استفاده میشود. تشکیل اسپاها، حمام های ترکی و سنتی، سالن های ماساژ و بهبود خدمات استخر ها و آب گرم ها در ایران همگی علاوه بر جنبه ی تفریخی، به منظور گسترش گردشگری درمانی نیز استفاده میشوند.

بخش دیگر گردشگری سلامت، گردشگری پزشکی است که مستقیما در تماس با پزشکان و بیمارستان ها است. افرادی که با هدف استفاده از تخصص پزشکان یا انجام اعمال جراحی، سفر میکنند، موضوع هدف این بخش هستند. احداث هتل بیمارستان ها، تبلیغات بین المللی، توسعه کنفرانس های پزشکی، نشانگر توسعه بخش گردشگری سلامت در ایران است.

هیدروتراپی

آب درمانی یا همان هیدرو تراپی: با توجه به خواص درمانی آب، از گذشته تا کنون به فراوانی مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از آب در موارد درمانی و رفع خستگی به خصوص در ورزشکاران و به دست آوردن آرامش جسمی و روحی، قدمتی معادل قدمت زندگی بشر دارد. در دسترس بودن آن برای همه، ارزان بودن نسبت به روش های دیگر، قابلیت اندازه گیری درجه حرارت آب به آسانی، سبک شدن وزن بدن در آب و … از جمله مزایای آب درمانی است. در لاویچ و یا در استان اردبیل در شهر سرعین نمونه هایی از این مراکز گردشگری وجود دارد. 

 

 

برای شناخت و آگاهی از چگونگی عمل و علل رفع خستگی روش هیدرو تراپی باید تاثیرات فیزیولوژیکی آن را نیز بررسی کرد. به طور کلی، در هنگام قرار گرفتن در آب، تغیرات زیر در بافت ها و اندام های بدن رخ میدهد:

  • افزایش درجه حرارت بدن: بر حسب میزان و مقدار گرمای آب، درجه حرارت بدن هم تغییر میکند و در اغلب موارد، در دمای ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتی گراد آب استخر، دمای بافت ها و عضلات ورزشکار نیز مقداری افزایش می یابد.
  • افزایش سوخت وساز بافت ها: متعاقب افزایش حرارت بافت های مختلف بدن، میزان متابولیسم عمومی بافت ها نیز زیاد میشود.
  • اتساع عروق: بر اثر بالا رفتن حرارت بدن، عروق و مویرگ ها متسع میشوند.
  • افزایش جریان خون: افزایش درجه حرارت بدن باعث افزایش سوخت و ساز سلول ها میشود که برای جبران کردن این امر، بدن به افزایش جریان خون بافت ها روی می اورد که در اثر آن، میزان فعالیت قلب و جریان خون ورودی و خروجی آن نیز افزایش یافته و باعث بهبود عملکرد و سلامت قلب میشود.

 

به دنبال ایجاد این تاثیرات فیزیولوژیکی، گرفتگی و اسپاسم عضلات و ضایعات ورزشی مزمن مثل کوفتگی، رگ به رگ شدن، التهاب و … سلامت روحی روانی فرد ورزشکار، قابل درمان است.

با توجه به خواص درمانی آب و جذابیت آن برای تفریحات و سرگرمی به ویژه برای جوانان و ورزشکاران، ایجاد مراکز آب درمانی دارای چشم انداز مثبتی در کشورمان است. در راستای این امر، شرکت مشاورین مهندسین بهین صنعت یاب، با بیش از سال ها تجربه در زمینه مشاوره و انجام طرح های توجیهی متعدد، آماده خدمت رسانی به سرمایه گذاران می باشد.

می خواهید هزینه و میزان سوددهی که پروژه شما دارد را بدست آورید ؟

اگر در مورد محل و  نوع بهره برداری تصمیمات اولیه تان را گرفته اید، پس حتما احتیاج دارید که یک مرور کلی بروی حداقل سرمایه لازم و پیش بینی موارد مهم داشته باشید. کارشناسان بهین صنعت یاب آماده هستند تا طرح شما را بررسی کرده و جزئیات دقیق را در اختیار شما بگذارند . یک تماس تلفنی کافیست تا طرح اختصاصی خودتان را بررسی نمایید.

چه چیز های دیگری قبل از شروع لازم است بدانید ؟ 

در یایان مقالات زیر را برای شما آماده کرده ایم تا جزئیات بیشتری در مورد اجرای طرح های گردشگری را با شما در میان بگذاریم در این مقالات مراحل دقیق تر بررسی شده و ویژگی های هر طرح ( هتل ٬ سفره خانه و …) بیان شده است .

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در سازمان گردشگری

در این مطلب جهت راحتی شما عزیزان جهت ثبت نام در سامانه گردشگری و تشکیل پرونده مدارک مورد نیاز را لیست کرده ایم. در صورتی که می خواهید با تمامی مراحل و نیازمندی های احداث یک مرکز گردشگری آشنا شوید باید ابتدا این مقاله را مطالعه فرمایید:

طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی

گردشگری امروزه یکی از اقتصادی ترین فعالیت ها در چرخه ملی کشور به خصوص از جهت اشتغال و ارز اوری و رونق مناطق مختلف تلقی میشود، که علاوه بر ان دارای مزایای ارتباطی، سیاسی، فرهنگی …

طرح توجیهی گردشگری دریایی و ساحلی

گردشگری دریایی و ساحلی ( شامل : طرح توجیهی ورزش های آبی ٬ تفریحات ساحلی ٬ موج سواری ٬ لنج سواری ٬ غواصی ٬ پاراسل و … ) ، یکی از مهم ترین و جذاب ترین و سود اور ترین …

طرح توجیهی سفره خانه سنتی

پذیرایی از میهمان از ویژگی های منحصر به فرد ایرانیان نزد مردمان سایر اقوام و ملل است و مردم ایران برای احترام به میهمان خود روش های گوناگون را در سفره آرایی، چیدمان و پذیرایی تجربه کرده اند.

طرح توجیهی احداث هتل، متل، هتل آپارتمان

صنعت گردشگری در ایران رو به رشد و تکامل است و با توجه به افزایش روز افزون گردشگری داخلی و ورود بیش از حد گردشگران خارجی به ایران، با کمبود هتل در اغلب استان ها ..

طرح توجیهی مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی

صنعت گردشگری و توریسم امروزه یکی از مهم ترین راهکار های ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیش تر در جامعه محسوب میشود. با رویکرد رونق صنعت گردشگری و ..


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *