نحوه نگارش و فرمت طرح توجیهی بنیاد برکت

در این مقاله میخواهیم به نحوه نگارش و فرمت طرح توجیهی بنیاد برکت بپردازیم پس تا پایان مقاله همراه ما باشید . بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با ارایه‌ی الگویی کارآمد در جلب مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته، کارآفرینان بومی بسیاری را در سراسر کشور تشویق به سرمایه‌گذاری در این مناطق کرده است.

این بنیاد عام المنفعه با سرمایه‌گذاری در استان‌های محروم که کمتر مورد حمایت بخش‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند و به واسطه شرایط نامناسب زیرساختی، که از سایر استان‌ها عقب‌تر هستند، مورد حمایت بنیاد برکت قرار می‌گیرند تا این مناطق نیز به رشد مطلوبی برسند.

توانمند سازی کارآفرینان با هدف محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال پایدار از اهداف اصلی بنیاد برکت می‌باشد، این بنیاد با مدلی مختص به خود در طرح های اقتصادی مناطق محروم کشور فعال است.

  • نحوه مشارکت بنیاد، در طرح توجیهی بنیاد برکت

مدل مشارکت بنیاد برکت، مدلی انحصاری و مخصوص است که تا به حال در ایران اجرا نشده است و بر خلاف بانک‌ها که سیستم قرض‌دهی یا وام را دارند، به کسی وام نمی‌دهد. مدلی مشارکتی است و کاملا شریک می‌شود. نوع مشارکت نیز کاملا بر اساس اصول مالی خرد شکل گرفته است. یعنی اصول مالی خرد امتزاج منابع سرمایه‌ای شریک و منابع سرمایه‌ای بنیاد برکت به علاوه‌ی مقادیری از وام بانکی که در عرف مالی منابع غیر سرمایه‌ای گفته می‌شود، حجم کل سرمایه یک طرح را تشکیل می‌دهد.

بنیاد برکت حداکثر ۴۹ درصد در پروژه‌های کارآفرینی مشارکت می‌کند و ۵۱ درصد مابقی در اختیار کارآفرین بومی است؛ چرا که به باور بنیاد کسی که طرح و ایده را به منظور تجاری‌سازی وارد بنیاد برکت می‌کند، بهترین شخص برای اداره‌ی آن مجموعه است.

البته از طرفی بنیاد کم‌تر از ۳۳ درصد هم مشارکت نمی‌کند زیرا می‌خواهد یک صندلی هیئت مدیره را در اختیار داشته باشد، لذا میزان مشارکت بنیاد بین ۳۳ تا ۴۹ درصد متغییر است.

  • مبنای گزینش پروژه‌ها در طرح توجیهی بنیاد برکت

اولین مسئله این است که طرح از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر باشد. زیرا اگر طرحی فاقد توجیه اقتصادی باشد در دراز مدت با شکست روبه رو می‌شود و افرادی که شاغل آن مجموعه بودند بیکار می‌شوند که این موضوع با هدف اشتغال پایدار متضاد است و اهداف این سازمان محقق نخواهد شد.

بنابراین تیم اقتصادی بنیاد، تنها طرح‌هایی که از توجیه اقتصادی برخوردارند را می‌پذیرد و برای تائید این اصل تنها طرح‌هایی که، توسط شرکت‌های عضو کانون مشاوران سرمایه گذاری و مورد تائید بانک‌ها باشند را می‌پذیرد.

یکی دیگر از ملاک‌های بنیاد برای انتخاب پروژه این است که طرح باید منطبق بر مزیت‌های منطقه باشد. مثلاً در جنوب کشور ممکن است طرح شیلات مزیت نسبی منطقه‌ای ساحلی باشد، و کشاورزی یا دامداری در مناطق دیگر مزیت نسبی برای پروژه‌ها محسوب شوند. از سویی دیگر، هدف غایی بنیاد محرومیت‌زدایی از مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌ یافته کشور است و لذا پروژه‌های مورد گزینش باید در چنین مناطقی واقع شده باشند.

از دیگر ویژگی‌های شیوه و مدل سرمایه‌گذاری بنیاد برکت در طرح‌های اقتصادی، پرهیز از تصدی‌گری و استفاده کامل از توان سازمان‌های غیر دولتی، عام‌المنفعه، اشخاص حقیقی و حقوقی کارآفرین و سپردن مسئولیت و مدیریت طرح به کارآفرین بومی، است. همچنین این بنیاد انعطاف در تعامل با شرکا و سرعت در تصمیم‌گیری و اقدام و توجه کامل به شاخص‌های اشتغال‌زایی طرح، را مورد توجه قرار می‌دهد.

فرمت طرح توجیهی بنیاد برکت

طرح توجیهی بنیاد برکت فرمت خاص خود را دارد برای دانلود فایل مربوطه کلیک نمائید.

شرکت بهین صنعت یاب ارئه دهنده ی انواع خدمات مطالعه بازار و نگارش طرح توجیهی

شرکت دانش بنیان مشاوره مدیریت و مهندسی بهین صنعت یاب در لیست مشاوران مورد تایید بنیاد برکت جای دارد و تاکنون پروژه های زیادی را به موفقیت به اتمام رسانده است، این مجموعه امید دارد با گسترش دامنه سرمایه‌گذاری و اثربخشی این بنیاد در طرح‌های اقتصادی بطور روز افزون، به توسعه و بهبود شرایط معیشتی، ارتقای کیفیت زندگی مردم در مناطق محروم کمک نماید.

 

1 دیدگاه

  1. صدیف درکیا گفت:

    سلام خسته نباشین کارها وطرههای بنیاد برکت بسیار خوب هستن وافراد زیادی موفق شدن دراین طرح ها. ولی متاسفانه من خیلی وقته دنبال ای طرح هستم که بتوانم طرح خود را اجرایی کنم وبه علت نداشتن شغل ودرامد کافی موفق به انجام این کار نشدم دوست دارم با بنده همکاری کنید چون دستم از هر جا کوتاه ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *