فرمت طرح توجیهی فنی اقتصادی

  تهیه طرح توجیهی قبل از شروع هرگونه سرمایه‌گذاری، یکی از مهم‌ترین ابزار‌های سنجش موفقیت یک پروژه اقتصادی است، لازمه تدوین طرح توجیهی استاندارد جهت دستیابی به اهداف پروژه (جذب سرمایه‌گذار یا اخذ وام)، رعایت اصول نحوه نگارش صحیح طرح توجیهی، در قالب و فرمت خاصی است که در این نوشتار به آن پرداخته می‌شود. با بهین صنعت یاب همراه باشید.

همانطور که گفته شد طرح توجیهی می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد، طرح توجیهی در واقع نقشه راه احداث یک بنگاه اقتصادی را مشخص کرده و دورنمای مطلوبی از وضعیت پروژه در سال های پیش رو به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. بنابراین؛ بدیهی است برای نگارش چنین ابزار مهم اقتصادی، باید فرمت طرح توجیهی و قوانینی جهت تدوین آن مشخص شده باشد.

طرح‌های توجیهی براساس نوع پروژه و میزان سرمایه، محتوای گوناگونی دارند اما آنچه تمامیه آنها را به یک طرح توجیهی تبدیل می‌کند منطبق سازی این ایده ها به فرمت طرح توجیهی با رعایت کلیه استاندارها و معیارهای تعیین شده است.

ناگفته نماند که نگارش طرح توجیهی گردشگری در قیاس با نگارش طرح توجیهی صنعتی و یا تولیدی فرمت طرح توجیهی متفاوتی دارد، چراکه ماهیت یک طرح توجیهی گردشگری باتوجه به خدماتی که ارائه می‌دهد با یک طرحح توجیهی که یک محصول خاصی را تولید و یا فرآوری می‌کند متفاوت است، از این رو نحوه نگارش طرح توجیهی و فرمت طرح توجیهی در دو بخش ذکر شده باهم فرق دارند.

برای نگارش طرح توجیهی، مشاور تدوین‌کننده طرح توجیهی، ملزم به پیروی از فرمت طرح توجیهی استاندار بانک عامل می‌باشد. این بدین معناست نمیتوان به‌ صورت سلیقه‌‌ای عمل نمود و معیار سنجش تیم ارزیابی نیز فرمت مشخص شده می‌باشد.

فرمت طرح توجیهی بانک‌ها گاه در جزئیات متفاوت می‌باشد اما کلیات یکسانی دارند، برای مثال فرمت طرح توجیهی بانک ملی با فرمت طرح توجیهی بانک صنعت معدن متفاوت است.

در این میان، جامع ترین و کاملترین فرمت طرح توجیهی ، مربوط به بانک صنعت معدن می‌باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم فرمت طرح توجیهیی بانک صنعت معدن را به طور خلاصه شرح دهیم، امید است مورد رضایت شما همراهان بهین صنعت یاب واقع شود.

 

بخش اول در فرمت طرح توجیهی – معرفی متقاضی 

۱- بررسی سابقه متقاضی و سوابق شرکت

در اولین بخش از نگارش طرح توجیهی به بررسی سوابق ثبتی متقاضی طرح اعم از شخصیت حقیقی یا حقوقی، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۲- بررسی کلیه مجوز‌های قانونی

کلیه مجوزهای قانونی اخذ شده از سازمان های تابعه (با ذکر شماره و تاریخ) در این قسمت ذکر خواهد شد، از جمله این مجوزها می توان به جواز تاسیس و پروانه بهره برداری اشاره کرد.

۳- بررسی توانمند‌ی‌های متقاضی

در این بخش مشاور می‌تواند مجموعه توانمندی‌های متقاضی را در ایجاد و بهره برداری هر چه بهتر از طرح توجیهی از جنبه‌های مختلف ارائه نماید. این توانمندی‌ها می‌توانند مربوط به سهامداران، هیئت مدیره، مدیران و مشاوران فنی، اجرائی متقاضی (عوامل طرح) باشند که در ادامه چند مورد آن آورده شده است.

 •  :: توانمندی بالقوه یا بالفعل متقاضی برای کسب سهم بازار
 •  :: توانمندی‌های بالقوه و بالفعل فنی
 •  :: توانمندی‌های مدیریتی متقاضی

 

بخش دوم در فرمت طرح توجیهی – مطالعه بازار

۱- مقدمه

در مقدمه گزارش مطالعه بازار، خلاصه‌ای از تاریخچه محصول (محصولات) مورد بررسی، هدف از اجرای طرح و محل اجرای طرح و کلیاتی که در برگیرنده ویژگی‌ها و مزایای طرح می‌باشد ارائه می‌گردد.

۲– معرفی محصول

در این بخش به معرفی محصول (محصولات) پرداخته می‌شود. در معرفی محصول طرح توجیهی، مواردی نظیر کلیه کدهای ISIC متعلق به محصول، مشخصات، ویژگی‌ها، کاربردها و استانداردهای محصول به همراه بررسی الگوی مصرف محصول در جامعه آورده می‌شود.

۳- معرفی پروژه

۱-۳- ضرورت اجرای پروژه

اهدافی که از اجرای طرح مدنظر است اعم از هدف صادراتی، هدف جایگزینی واردات و… تحلیل می‌شود اگر طرح از تکنولوژی جدیدی برخوردار می‌باشد و یا درصدد تغییر الگوی مصرف جامعه است توضیحات آن در این بخش آورده می‌شود.

۲-۳- تحلیل ملاحظات اجرائی پروژه

۱-۲-۳- ملاحظات اقتصادی

بدون شک مهمترین دلایل توجیه یک طرح بر ملاحظات اقتصادی آن استوار است. کسب سهمی مناسب از بازارداخلی یا خارجی، گسترش بازار هدف و برخورداری از شاخص‌های مناسب مالی، اقتصادی (NPVR , IRR) و غیره… از مهمترین اهداف یک بنگاه اقتصادی برای ایجاد یا توسعه یک طرح صنعتی می‌باشد. و در کنار این موارد، از جنبه های ملی و کلان اقتصادی نیز باید ویژگی‌های طرح، مورد بررسی قرار گیرد.

۲-۲-۳- ملاحظات اجتماعی و فرهنگی

بررسی تأثیر اجرای پروژه بر شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی و منطقه‌ای نظیر: بیکاری، مهاجرت نیروی کار، اثرات فرهنگی و…

۳-۲-۳- ملاحظات سیاسی

ملاحظات سیاسی طرح توجیهی چه در ابعاد ملی و چه در ابعاد بین المللی می‌تواند ضرورت اجرای یک پروژه را توجیه نماید. خروج از وابستگی به خارج از کشور و تولید داخلی و…از موارد قابل بررسی و تحلیل در این بخش می‌باشد.

۳-۳- مکان یابی پروژه

در این بخش تحلیل‌های مرتبط به دسترسی طرح به مواد اولیه، تحلیل‌های مرتبط به دسترسی طرح به بازار مصرف، تحلیل‌های مرتبط به دسترسی طرح به منابع نیروی انسانی و سایر عوامل تأثیرگذار بر مکان یابی پروژه آورده می شود.

۴- دانش فنی پروژه

تحلیـل مناسـب بـودن دانـش فنـی انتخـاب شـده بـرای دستیابی به بازار هدف ضروری می‌باشد چراکه بررسی تناسب دانش فنی با بازار هدف ضروری می‌باشد. براساس دانش فنی انتخاب شده، مطالعه سوابق فعالیت شرکت عرضه کننده دانش فنی در بازارهای هـدف (جهـانی، ملـی و منطقه ای) ضروری می‌باشد. در این بخش لازم است، که دانش فنی پروژه متناسب به نوع بازار هدف معرفی گردد.

۵- قیمت مواد اولیه و فروش محصولات طرح

تعیین نحوه تامین مواد اولیه طرح به لحظ وارداتی یا داخلی بودن و بررسی الزامات تهیه مواد اولیه و همچنین تعیین قیمت واقعی محصولات طرح توجیهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرید.

۶- تحلیل جایگاه صنعت مورد بررسی در سیاست های کلان اقتصادی کشور

در این بخش ضروری است جایگاه صنعت مورد بررسی در برنامه‌های کلان اقتصادی کشور مانند سازگاری اجرای پروژه با مجموع استراتژی­ های کلان اقتصادی، جایگاه صنعت در اولویت ­های سرمایه ­گذاری کشور، بررسی تاثیر واردات و صادرات غیررسمی بر صنعت و… مورد بررسی قرار گیرد.

۷- عرضه

در این بخش لازم است وضعیت عرضه صنعت شامل وضعیت تولید داخلی (تعداد واحدهای فعال و میزان ظرفیت تولیدی) و واردات در طی سال های گذشـته (حـداقل) بـرای ۵ سال گذشته ارائه گردد.

۱-۷- تولید داخل

در این بخش، تعداد واحدهای فعال، ظرفیت اسمی، ظرفیت عملی و روند تولید طی سالهای گذشته ارائه می‌شود. در این بخش تفکیک واحدهای اصلی تولید کننده محصول به لحاظ سهم موجود از کل بازار ضروری می‌باشد.

۲-۷- بررسی واردات محصول

حجم، ارزش ریالی و دلاری واردات صورت گرفته از محصول مورد مطالعه در سال های گذشته بر اساس کد تعرفه گمرکی با بررسی و تحلیل کارشناسی آورده می‌شود.

۸- پیش‌بینی امکانات عرضه

۱-۸- پیش‌بینی امکانات عرضه داخلی

در این بخش لازم است ظرفیت عملی واحدهای فعال، طرح های توسعه‌ای این واحدها و طرح‌های در دست اجرا  مورد محاسبه قرار گیرند و سرانجام متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح های توسعه‌ای و در دسـت اجـرا مجمـوع امکانـات عرضه برای سال های آینده رائه شود.

۲-۸- پیش‌بینی واردات

در این بخش لازم است با توجه به امکانات عرضه صنعت، قدرت رقابت پذیری آن با محصولات رقیب خارجی و همچنین روند واردات طی سال های گذشته و کلیه متغیرهای تأثیرگذار بر روند واردات میزان واردات در طی سال‌های آتی ارائه گردد.

۹- تقاضا

داده ها و اطلاعات مربوط به تقاضا شامل دو بخش تقاضای خارجی (صادرات) و تقاضای داخلی می‌باشد.

۱-۹- تقاضای داخلی

در تحلیل‌های مربوط به برآورد تقاضا علاوه بر استفاده از روش بـرآورد مصـرف ظـاهری مـیتـوان از طریق برآورد میزان مصرف گروه‌های مصرف کننده کالا در سطح جامعه بـه بـرآورد تقاضـا، دسـت یافت.

۲-۹- تقاضای خارجی (صادرات)

در این بخش اطلاعات مربوط به صادرات طی سال‌های گذشته آورده می‌شود، در تحلیل وضعیت صادرات محصول حجم صادارت صورت گرفته، ارزش ریالی و دلاری آن و همینطور کشورهای مقصد مورد بررسی قرار می‌گیرند.

۱۰-  پیش‌بینی تقاضا

۱-۱۰- پیش‌بینی تقاضا داخلی

پیش‌بینی تقاضا به عنوان یکی از مهمترین ارکان مطالعه بازار می‌باشد. به طوریکه با استناد به پیش‌بینی‌های انجام شده در این بخش، تحلیل وضعیت آینده صنعت مورد بررسی صورت می‌پذیرد. با استفاده از یکی از روش های

 1.  روش اقتصادسنجی
 2. روش روند گذشته (تداوم روند قبلی)
 3. روش سطح مصرف (مصرف سرانه)
 4. روش ضریب مصرف
 5. فرایند مارکو
 6. روش روند متغیر
 7. روش تحلیل بودجه خانوار
 8. روش مقایسه بین المللی
 9. استفاده از شاخص های راهنما، میزان تقاضا برای حداقل ۵ سال آتی پیش‌بینی میگردد.

۲-۱۰- پیش‌بینی تقاضای خارجی (صادرات)

در این بخش، با توجه به الگوهای مختلف موجود جهت پیش بینی تقاضا و همچنین اطلاعات در دسترس در زمینه بازار جهانی و روند گذشته صادرات محصول مورد بررسی، پیش بینی صادرات صورت می پذیرد.

۱۱- تحلیل موازنه پیشبینی امکانات عرضه و پیشبینی تقاضا

از مقایسه جداول مربوط به امکانات عرضه و پیش بینی تقاضا، وضعیت آینده صنعت مورد بررسـی تحلیـل مـی شـود. در تـدوین جدول موازنه امکانات عرضه و تقاضا باید علاوه بر امکانات عرضه داخلی به روند واردات و همچنین در بخش پیش بینی تقاضـا، علاوه بر پیش بینی تقاضای داخلی به امکانات صادرات نیز توجه نمود.

۱۲- بررسی بازار جهانی

در مورد طرحهایی که بازار هدف، بازار صادراتی میباشد و همچنین در مورد طرحهایی که محصول مورد بررسی رقیب وارداتـی (محصول خارجی) دارد، بررسی بازار جهانی و منطقهای ضروری میباشد. به طوری که در این بخش تحلیلهای مربوط به وضعیت تجارت جهانی و منطقهای و بازارهای هدف و همچنـین مزیـتهـای رقابتی محصول مورد بررسی در رقابت با محصولات مشابه وارداتی ارائه میشود.

۱۳- برنامه فروش شرکت و تعیین بازار هدف

در این بخش بازار هدف شرکت در دسترسی به بازار داخلی و صادراتی متناسـب بـا دانـش فنـی طـرح و توانمنـدی شـرکت در دستیابی بازار و قدرت رقابت پذیری آن ارائه می شود.

۱۴- جمع بندی، نتیجه گیری و ارائه پیشنهاد

با مطالعه و تحلیل تمام ارکان مطالعه بازار، دستیابی به نتایج مشخص کاربردی درباره توجیه پذیری اجرای پروژه متصور می‌باشد. به طوری‌که نتایج مطالعات، تهیه کننده گزارش مطالعه بازار را به ارائه پیشنهاد در زمینه اجرا یا عدم اجرای طرح رهنمون می‌سازد.  بر همین اساس در این بخش ارائه تحلیل نهایی و جمع بندی گزارش به شیوه ای ارائه می‌شود که به پیشنهادهای عملی منتهی شود.

 

بخش سوم- مطالعه فنی در نگارش فرمت طرح توجیهی

۱- هدف از اجرای طرح

در این قسمت هدف از اجرای طرح ایجادی، توسعه و یا بازسازی و نوسازی مطرح می‌شود. حدود و مشخصات طرح از جمله نام و ظرفیت عملی تولیدات، محل اجرای طرح و شیفت کار در روز، ساعت کاری در هر شیفت و تعداد روز کاری در سال ذکر می گردد.

۲- ظرفیت

در این بخش ظرفیت طرح براساس مجوزهای قانونی ارائه و ظرفیت تولید (اسمی و عملی) براساس مشخصات فنی دستگاهها/خط تولید برمبنای مفروضات نوبت کاری محاسبه و تعیین می گردد. در مورد ظرفیت طرحهـای توسعه، ظرفیت بخش موجود جداگانه محاسبه و میزان تولید در طی حداقل سه سال گذشته ارائه گردد.

۳- محصول تولیدی

یک واحد تولیدی میتواند تولید کننده یک یا چند محصول معین باشد. در این بخش تعریف علمی محصول یا محصولات براساس مراجع معتبر علمی و مشخصات فیزیکی و شیمیایی تولیدات و ارائه محدودیت های احتمالی آورده می شود.

۴- مواد اولیه کمکی و بسته بندی

در این مرحله موارد نوع و مشخصات مواداولیه، مواد کمکی و بسته بندی ، منابع تأمین ، نحوه حمل و نقل و انبار مواد ، میزان مصرف برای واحد تولید ، میزان ضایعات و و وضعیت بازیافت آن در خط تولید، و هزینه تأمین مورد بررسی قرار می گیرند. در طرحهای توسعه، تمامی موارد فوق، بصورت جداگانه جهت تولیدات بخش موجود و بخش  توسعه ذکر شود.

۵- روش تولید

روش تولید و نوع فنآوری از عوامل بسیار مهمی است که در اجرای صحیح یک طرح از نقش بسـزایی برخـوردار اسـت. بـه منظور تولید یک محصول میتوان از روشهای مختلفی استفاده نمود. انتخاب روش تولید مناسب با توجه به عوامـل مختلفـی از جمله منابع در دسترس، فرهنگ صنعتی، مهارتهای موجود و قابلیت یا شرایط لازم جهت جذب فـنآوری مـورد نظـر صـورت میگیرد.

در بسیاری موارد دانش روشهای تولید در دسترس عموم قرار گرفته است لیکن بسیاری از فعالیتهـا تحـت لیسـانس بوده و به کارگیری روش مورد نظر مستلزم در اختیار داشتن فنآوری خاص آن است. نتایج بررسی این بخش شامل ارائه شرح مبسوطی از روش تولید محصول، نموداری از گردش کار مواد و … می باشد.

۶- مشخصات دانش فنی تولید

ضروری است در خصوص مواردی از قبیل امکان اخذ دانش فنی مورد نیاز از منابع داخلی یا خارجی و نحوه انتقال فن آوری ، سوابق و تجربه دارنده دانش فنی، مقایسه انواع شناخته شده دیگر دانش فنی و فن آوری های مرتبط و مجوزهای مربوط به  تأیید دانش فنی داخلی از نهادهای علمی معتبر اظهار نظر گردد.

۷- کنترل کیفیت

لازم است سیستم کنترل کیفیت واحد و رعایت استانداردهای لازم بررسی شود. ارائه مراحل بازرسی در بخش های مختلف از جمله مواداولیه، محصول، فاضلاب و غیره با ذکر پارامترهای کنترلی هر مرحله و نتایج استحصالی از آن و نحوه اعمال نتایج در فرآوری مواد از اهمیت عمده ای برخوردار بوده و توضیح آن ضروری می باشد.

۸- محیط زیست

میبایست سیستم تولید از جهت رعایت قوانین و مقررات محیط زیست و ملاحظات و تجهیزات لازم مورد دقت قرار گیرد. در صورت وجود مجوز محیط زیست شرایط و مشخصات اشاره شده در مجوز در این بخش با ذکـر شـماره و تـاریخ آورده شـود. در صورتی که طرح توسعه است مجوز محیط زیست طرح موجود و بخش توسعه آورده شود.

۹- پیش بینی تولید

با در نظر گرفتن برنامه زمان بندی طرح، راه‌اندازی آزمایشی و آغاز بهره‌برداری تجاری، لازم است برنامه تولید تا رسیدن به حداکثر ظرفیت عملی برای سال های آتی مشخص گردد. پیش‌بینی تولید براساس مبانی ظرفیت، راندمان کار، مهارتهای نیروی‌انسانی، تأمین مواد اولیه، بازاریابی و سایر عوامل دیگر که عموما به طور تدریجی افزایش می‌یاید انجام می‌شود.

 

بخش چهارم- مطالعات مالی و اقتصادی در فرمت طرح توجیهی

۱- هزینه های سرمایه گذاری طرح

به طور کلی در دو مرحله اجرای طرح و بهره‌برداری از طرح، سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. سرمایه مورد نیاز در دوران اجرای طرح، سرمایه ثابت و سرمایه مورد نیاز در دوران بهره برداری از طریق سرمایه در گردش تأمین می شود. دارایی های ثابت در مرحله اجرای طرح خریداری و طی دوارن بهره برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱-۱- زمین

به طور کلی موقعیت زمین، شرایط کلی، مساحت لازم و مناسب جهت اجرای طرح و توسعه احتمالی (از کدام جهت امکانپذیر است)، نحوه خرید یا واگـذاری آن، سـایر مجوزهـا، امکـان دسـتیابی بـه تاسیسـات خـدماتی، زیربنایی و خطوط ارتباطی می بایست مورد توجه و دقت نظر قرار گرفته و ذکـر گردنـد.

۲-۱- محوطه سازی و ساختمان

در بخش هزینه‌های محوطه‌سازی مواردی مانند هزینه نیاز به تسطیح زمین، دیوارکشی، جدول‌بندی، پارکینگ، ایجاد فضای سبز دیده می‌شود. در هر طرح توجیهی براساس نوع فعالیت، نوع ساختمان‌ها تعیین می‌گردد. در این بخش مواردی از قبیل موقعیت ساختمانها از لحاظ موقعیت مکانی، سطح زیربنای مورد نیاز، نوع و مشخصه‌های فنی هر ساختمان و هزینه هر واحد و هزینه کل آن با در نظر گرفتن نیاز طرح، موافقت‌های اخذ شده و ظرفیت‌های تعیین شده برآورد گردد.

۳-۱- ماشین آلات

عمده‌ترین بخش یک طرح تولیدی، انتخاب ماشین آلات با توجه به نوع صنعت و خصوصیات آن، فنآوری ساخت، ظرفیت تولید و خرید و نصب و راه‌اندازی آنها می‌باشد. بطور معمول خرید ماشین آلات از طریق اخذ پروفرما و پیشنهاد قیمت همراه با بررسی دقیق موارد فنی و ساخت انجام می‌شود.

متناسب با نوع طرح مواردی نظیر نام، نوع و مدل کلیه ماشین آلات، ظرفیت هر یک از آنها، کشور سازنده، کارخانه سازنده، محل نصب ماشین‌آلات در سالن تولید (لی‌اوت ماشین آلات)، سابقه کار این نوع ماشین آلات در واحدهای مشابه، ارائه حداقل دو پروفرمای مقایسه‌ای با مشخصات فنی یکسان با پروفرمای اصلی منطبق با شرایط مورد قبول بانک و…. و در نهایت هزینه‌های تامین ماشین آلات و دانش فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در طرح‌های توسعه، مشخصات ماشین‌آلات بخش موجود نیز علاوه بر مشخصات و هزینه‌های انجام شده و مورد نیاز بخش توسعه شرح داده شوند.

۴-۱- تاسیسات

بر حسب نیاز، انواع تأسیسات یک طرح‌توجیهی تولیدی از قبیل برق، آب، بخار، هوای فشرده، سوخت، گازهـای صـنعتی، روغـن داغ، لوله کشی، سیستم اعلام و اطفای حریق، سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم تصفیه آب، سیستم تصـفیه فاضـلاب صـنعتی و غیرصنعتی، باسکول، تهویه، واحد زباله سوز، مخابرات، چیلر، برج خنک‌کننده و سیستم حفـاظتی مشـخص و هزینـه هـر یـک تعیین میشود.

منابع تأمین، مـــقدار مــورد نیاز، ذخیره‌سازی و تجهیزات اضطراری در هـر مـورد مـی‌بایسـت بـرآورد گردنـد. هزینه‌های تأسیسات، شامل خرید و نصب دستگاه ها و تجهیزات اصلی، یدکی و ذخیره، لوله، کابل، اتصـالات و غیـره اسـت.

لازم به ذکر است که ضروری است در کلیه جداول هزینه ­های اقلام تاسیسات، در ستون شرح، مشخصات کلیه دستگاه‌ها ذکـر گردد و هر یک از دستگاه‌ها و تجهیزات موجود، انجام شده و موردنیاز از یک قلم و با مشخصات متفاوت، به تفکیـک در ردیـف های جداگانه آورده شوند.

۵-۱- لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی

این اقلام شامل وسایل آزمایشگاه ها، تجهیزات تعمیرگاه ها، کارگاه ها، انبارهـا، و وسـایل ایمنـی اسـت. هماننـد سـایر اقـلام سرمایه گذاری لازم است میزان کیفیت مورد نیاز هر یک، بررسی شده و برآورد هزینه آن براساس مشخصات، تعداد، پیشـنهادات قیمت و استفاده از موارد مشابه صورت گیرد.

۶-۱- وسائط نقلیه

وسائط نقلیه مورد نیاز جهت رفع نیازهای روزمره کارخانه، انتقال مواد و کالا و رفت و آمد کارکنان (در مواقع ضروری) به داخل و خارج کارخانه میباشد. ضمن بررسی نوع، تعداد دستگاه، مشخصات، نحوه تأمین، قیمت هر یک، کل هزینه آن برآورد میشود.

۷-۱- تجهیزات و وسایل اداری و خدماتی

در این قسمت هزینه های تجهیزات و وسـایل اداری و خـدماتی از جملـه اثاثـه اداری، لـوازم آشـپزخانه و رسـتوران، تلفـن، زیراکس، فکس، کامپیوتر، چاپگر، وسایل نظافت و آبدارخانه، تجهیزات بهداری و… برآورد میگردد

۸-۱- هزینه‌های متفرقه و پیش بینی نشده

با توجه به اینکه در اغلب موارد در مرحله بررسی طرح جهت تـأمین نیـاز مـالی و تصـمیم‌گیـری جهـت تخصـیص اعتبـار و تسهیلات بانکی، جزئیات دقیق طرح در اختیار نیست و در طول اجرای طرح، تغییراتی در حجم عملیات اجرایی و هزینه‌های آن و قیمت‌ها وجود خواهد داشت از اینرو با توجه به نوع طرح درصدی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت مورد نیـاز تـا تکمیـل بـه استثنای هزینه‌های قبل از بهره‌برداری به منظور پیشگیری از خطای احتمالی محاسـبات، رعایـت احتیـاط و مقابلـه بـا افـزایش قیمت‌ها و تغییرات احتمالی تحت عنوان هزینه‌های پیش‌بینی نشده در نظر گرفته میشـود.

۹-۱- هزینه‌های قبل از بهرهبرداری

در بـرآورد هزینه‌های قبل از بهره‌برداری میبایست کلیه اموری که باید از ابتـدای فـراهم آوردن امکانـات بـرای اجـرای طـرح و دوران اجـرای آن و حصول به بهره‌برداری تجاری (که منتج به تولید محصول قابل فروش خواهد شد) انجـام مـی‌گیـرد مشـخص و سـپس بـرآورد هزینه لازم بعمل آید.

۱۰-۱- سرمایه در گردش

سرمایه در گردش یک واحد تولیدی عبارت است از مجموعه امکانات، ارزش موجودی‌ها و کار در جریان، مطالبات و نقدینگی جهت به کارگیری و بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری ثابت به منظور تولید و حفظ تداوم و استمرار عملیـات. سرمایه در گردش تنها برای یک دوره طرح و براساس هزینه‌های تولید دوره اول بهره‌برداری تعیین میشود.

اقلام عمده در تعیین سرمایه در گردش عبارتند از، مواد اولیه، کالای ساخته شده و در جریان ساخت، مطالبات، تنخواه گردان،

۲- زمان بندی اجرای طرح

جهت اجرای طرح به طور هماهنگ، منظم و پیوسته، لازم است در مورد هر یک از عملیات اجرایی ماننـد کسـب مجوزهـای لازم و عقد قراردادها، خرید و آماده‌سازی زمین، عملیات ساختمانی و محوطه‌سازی، سفارش، خرید و حمل ماشین‌آلات، نصب و راه‌اندازی، تأسیسات، استخدام و آموزش کارکنان، بهره‌برداری آزمایشی، تاخیرهای پیشبینی نشده و غیـره، برنامـه زمـانبنـدی خاصی تهیه گردد.

۳- هزینه های تولید

هزینه‌های تولید براساس پیش‌بینی تولید در۱۰۰ درصد ظرفیت عملی محاسبه میگردد و برای سال‌های قبل از دسـتیابی به صد در صد ظرفیت با توجه به میزان تولید و هزینه‌های ثابت و متغیر، تعدیلات لازم اعمال میگردد.

تهیه مدل مالی و اقتصادی طرح توجیهی با نرم افزار کامفار

در نهایت با روشن شدن تمامی جوانب هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح، و به دست آمدن ریز هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت و درگردش، اطلاعات بخش مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی وارد نرم افزار کامفار شده و به کمک این نرم افزار و مباحث عملی و تخصصی اقتصاد مهندسی، شاخص‌های کلیدی و تاثیر گذار طرح توجیهی مشخص می‌شود.

 نگارش و فرمت طرح توجیهی بعلت حساسیت بسیار بالا، برای اشخاص غیر حرفه‌ای و مبتدی علاوه بر زمانبر بودن، نتیجه مناسبی هم در پی نخواهد داشت. فرمت طرح توجیهی برخی بانک ها متفاوت است لذا باید طرح توجیهی منبطق بر فرمتی باشد که از سوی بانک ارائه شده است.

بهتر آن است که سرمایه‌گذاران و مجریان طرح توجیهی از مشاوران سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تهیه طرح توجیهی مورد تایید کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی جهت تهیه طرح توجیهی استاندارد استفاده کنند، به دلیل آنکه این شرکت ها اشراف کاملی نسبت به فرمت طرح توجیهی بانک های عامل داشته و نقش بسزایی در تسهیل روند کاری و پروسه بررسی طرح توجیهی و همینطور موفقیت طرح توجیهی دارند.


تهیه شده توسط واحد تحقیقات سرمایه‌گذاری بهین صنعت یاب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *