طرح توجیهی تولید چرم از کاکتوس

چرم از محبوب ترین و با ارزش ترین محصولات معامله شده در جهان است که بخشی از صنعت پر رونق ۸۰ میلیارد دلاری را تشکیل می دهد. در این گزارش به بررسی صنعت تولید چرم از کاکتوس و طرح توجیهی تولید چرم از کاکتوس، به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری جذاب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بخوانید: طرح توجیهی چیست؟

مزایای اجرای طرح تولید چرم از کاکتوس

طی سال های اخیر، استفاده از محصولات حیوانی و مواد شیمیایی سمی باعث شده است که چرم، نه تنها برای فعالان حقوق حیوانات بلکه برای محیط زیست نیز مشکل ساز شود. علت این امر نیز آن است که بخش عمده‌ ای از چرم  جهان از گاو تهیه می شود و گاو ها نیز آب بسیار زیادی مصرف می کنند، تقریبا چیزی در حدود بالای ۱۸۰۰ گالن در سال. به علاوه این که پوست حیوانات پس از ذبح، باید دباغی شود و این فرآیند نیز نیاز به آب فراوانی داشته و علاوه بر این، از مواد formaldehyde و chromium برای دباغی کردن استفاده می شود که مواد “طبیعی” نمی باشند و طبق تحقیقات انجمن سرطان آمریکا، هر دو ماده به عنوان مواد سرطان زای انسانی طبقه ‌بندی می ‌شوند. علاوه بر این، امکان بازیافت آن ها وجود نداشته و همین امر باعث تولید میلیون ها تن زباله در صنعت مد شده است. همچنین  به دلیل وجود ترکیبات ارگانیک در کاکتوس، این ماده از قابلیت تنفس پذیری خوبی برخوردار است که این امر باعث شباهت بسیار چرم وگان کاکتوس یا نوپال به چرم حیوانی شده است.

تولید چرم از کاکتوس

آغاز گران ایده جذاب تولید چرم از کاکتوس

دو نفر از کار آفرینان مکزیکی به نام های آدریان لوپز ولارد (Adrián López Velarde) و مارتی کازارس (Marte Cázarez) با هدف ایجاد یک جایگزین برای چرم حیوانی، چرم وگان را از طریق کاکتوس نوپال (nopal) تولید نمودند و آن را با موفقیت در آخرین دوره از نمایشگاه بین المللی چرم که در اکتبر سال ۲۰۱۹ در میلان ایتالیا (Lineapelle) برگزار شد، به نمایش گذاشتند.
این کار آفرینان قصد داشتند تا یک جایگزین عاری از خشونت و پایدار بدون مواد شیمیایی سمی، فتالات ها (phthalates) و PVC را تولید نمایند. در نتیجه چرم کاکتوس که تا حدودی زیست تجزیه پذیر است و الزامات فنی مورد نیاز توسط صنایع مد، کالا های چرمی، مبلمان و حتی خودروسازی را دارد، تولید گردید. این محصول ارگانیک و پایدار، به دلیل مقاومت و دوام پذیری بالا (به مدت حداقل ۱۰ سال)، می تواند جایگزین مناسبی برای چرم حیوانی و دیگر مواد مصنوعی غیر سازگار با محیط زیست، باشد.

معرفی کاکتوس اپونتیا

کاکتوس ‌ها  علاوه بر اینکه به آب زیادی نیاز ندارد، دی اکسید کربن را نیز جذب می ‌کنند و بنابراین برای محیط زیست بسیار مفیدند. کاکتوس اپونتیا یا کاکتوس انجیر تیغی، کاکتوسی زیبا است که  پرورش آن بسیار ساده است. کاکتوس اپونتیا، ظاهری براق، بزرگ و رنگی دارد. این دسته از کاکتوس ها، به دلیل ظاهر متفاوتی که دارند از معروف ترین خانواده های کاکتوس ها به شمار می روند. ارتفاع آن ها گاهی به ۱ تا ۲٫۵ متر نیز می رسد. گل های این نوع کاکتوس در تابستان ظاهر می شوند و رنگ زرد روشنی دارند.  کاکتوس های اپونتیا، میوه هایی به رنگ زرد یا قرمز می دهند که این میوه ها خوراکی هستند. یکی از واریته های کاکتوس اپونتیا، بر اساس پوست نا هموار و ضخیم شناخته شده است و همین امر باعث می ‌شود که بافت کاملی برای شبیه سازی چرم حیوانات داشته باشد. کاکتوس اپونتیا قبل‌تر برای خوراکی و انواع غذاها و همچنین برای بسیاری از دارو های طب سنتی پرورش داده می‌شد و امروزه در بسیاری از صنایع مثل آرایشی و چرم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید چرم از کاکتوس

نکته حائز اهمیت این است که برای تولید چرم از این کاکتوس ها، گیاه کشته نمی شود، بلکه همانند اصلاح کردن مو، فقط برگ‌ های گیاه قطع می ‌شود و بعد از مدتی برگ‌ های جدید رشد خواهند کرد. بنابراین با این روش کاکتوس حفظ می شود و هر شش تا هشت ماه یک برداشت جدید انجام می شود.

فرآیند تولید چرم از کاکتوس به طور خلاصه به شرح زیر است:

برگ‌ های بالغ از گیاهان کاکتوس رشد یافته ارگانیک بریده می ‌شوند.

با آب شسته می ‌شوند.

پوره می ‌شوند.

به مدت سه روز در آفتاب گذاشته شده تا خشک شوند.

در این مرحله، پودر چرم تولید شده و در نهایت چرم کاکتوس به وجود خواهد آمد.

 

سپس با استفاده از روش های نوین ، می توان چرم را به طور طبیعی رنگ کرد، این باعث می شود چرم وگان (کاکتوس) دارای گواهینامه ارگانیک بوده و تقریباً برای یک دهه قابل استفاده منظم باشد.

چرم های ساخته شده،  قابلیت کشش داشته و مانند چرم حیوانی، هیچ لکی بر روی آن ها باقی نمی ماند و در تولید کیف و کفش و صندلی اتومبیل و غیره کاربرد دارند. از دیگر مزایای محیط زیستی این محصول پر کاربرد و جذاب این است که چرم کاکتوس تا حدودی تجزیه پذیر است و هیچ پلاستیکی ندارد؛ در حالی که چرم مصنوعی، دارای پلاستیک است.  به طور کلی می ‌توان گفت که چرم کاکتوس، یک جایگزین واقعی برای چرم حیوانات است که تأثیر منفی بر روی کره زمین نمی‌ گذارد.

صنایع با این جایگزین به چه صورت برخورد خواهند کرد؟

به نظر می رسد که اکنون زمان مناسبی برای ارائه این جایگزین باشد، زیرا نه تنها صنایع مصرفی به استفاده از مواد جدیدی نظیر این چرم علاقمند می باشند، بلکه مصرف کنندگان نهایی نیز بیشتر خواستار مواد سازگار با محیط زیست هستند. پس از برگزاری نمایشگاه چرم در میلان، مشخص شد که  بازار اروپا کاملا برای گنجاندن این ماده در خطوط تولیدی خود آماده است.

در این مسیر با چه چالش های عمده ای مواجه هستید؟

بزرگترین چالشی که در تولید چرم از کاکتوس با آن مواجه خواهید شد، پیدا کردن روشی برای تولید مواد قابل وصول برای شرکت های کوچک و متوسط بوده است، چون گاهی اوقات خرید محصولات به صورت حداقل یک مانع برای شرکت ها به شمار می آید.

تولید چرم کاکتوس

چه انگیزه ای برای تولید کنندگان وجود دارد؟

از آنجاییکه چرم تولیدی  به شدت پایدار و مقرون به صرفه است و با الزامات مورد نیاز صنایع مصرفی نیز سازگاری دارد، نوعی جایگزین به شمار می آید که یک سناریوی برد- برد را ارائه می دهد. تولید کنندگان نه تنها از مزیت های توسعه یک محدوده باکیفیت و پایدار سود خواهند برد، بلکه یک مزیت رقابتی نیز به دست خواهند آورد. تولید کنندگان در مراقبت از محیط زیست مشارکت خواهند کرد و تقاضای رو به رشد مصرف کنندگان نهایی در رابطه با استفاده از مواد سازگار با محیط زیست را نیز برآورده خواهند نمود؛ این تأثیر با کاهش ۳۲ تا ۴۲ درصدی ضایعات پلاستیکی و حدود ۲۰ درصدی صرفه جویی در مصرف آب خود نمایی می کند. در حال حاضر حجم آب استفاده شده توسط صنعت مد به تنهایی بسیار زیاد بوده و رقمی در حدود ۷۹ میلیارد متر مکعب است که این حجم آب برای پر کردن تقریبا ۳۲ میلیون استخر شنای مخصوص بازی های المپیک کافی است. اگر ارزش اقتصادی این ۷۹ میلیارد متر مکعب اضافی را در سطح جهانی که انتظار می رود سالانه تا سال ۲۰۳۰ مورد استفاده قرار بگیرد را ارزیابی نمایید، نتیجه آن ۳۲ میلیارد یورو است که سالانه از خواهد رفت. اگر صنعت مد بتواند روش هایی را برای جلوگیری از مصرف بیشتر آب پیدا کند، مزیت بالقوه ای برای اقتصاد جهانی رقم خواهد خورد.

امید است تا در کشورمان ایران نیز به این صنعت توجه شده و به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری جذاب، از این ایده حمایت شود.

 

مقالات مرتبط :

فرصت های بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در کیش وجود دارد که تعدادی از آنها را در اینجا برای شما لیست کرده ایم

طرح توجیهی احداث مرکز تشخیص و درمان سرطان

طرح توجیهی احداث مرکز تشخیص و درمان سرطان مرکز تشخیص و درمان سرطان کاربری: درمانی و پزشکی مساحت زمین: ۴،۰۰۰ متر مربع مساحت زیربنا: ۵،۰۰۰ مترمربع […]

طرح توجیهی احداث مرکز مراقبت پوست، مو و زیبایی

پوســت و مــو بخــش اعظمــی از ظاهــر هــر فــرد را تشــکیل میدهــد بــا توجـه بـه افزایـش تمایلـات افـراد بـه دریافـت خدمـات درمانـی پوسـت و مـو و وجـود تقاضـای بسـیار بـاالا جهـت اینگونـه مراکـز درمانـی، مرکـز مراقبتهــای پوســت و مــو در مجموعــه دهکــده سـلامت …

طرح توجیهی احداث هتل شناور

هـدف طـرح حاضـر احـداث یـک مجتمـع اقامتـی و گردشـگری در جزیـره
کیـش می باشـد.

طرح توجیهی احداث مرکز ماساژ و اسپا

مرکـز ماسـاژ و اسـپا در دهکـده سـلامت در جنـوب شـرقی کیـش درنظـر گرفته شـده اسـت. اسـپا به مجموعه وسـیعی از خدمات سـلامتی گفته می­ شـود کـه شـامل سلـامت و بازسـازی جسم (ماساژ) ، خدمـات زیبایـی صــورت و ســلامت …

طرح توجیهی احداث مرکز تعمیرات هواپیمای سبک و سنگین

رونـد رو بـه رشـد جمعیـت سـاکنین و همچنین افزایـش ورود گردشـگر از
مبـادی صرفـا هوایـی و دریایـی، بالاخـص هوایـی، زمینـه افزایش خدمات
حمــل و نقــل هوایــی( بــار و مســافر) را فراهــم ســاخته اســت.

طرح توجیهی احداث مجتمع اقامتی جهت افراد مسن و کم توان

بـا توجـه بـه رشـد جمعیتـی جزیـره کیـش و لـزوم ارائـه خدمـات متنـوع بـه کلیـه گروه هـای سـنی سـاکن در جزیـره و نظـر بـه عـدم وجـود مراکـز نگهـداری از افـراد مسـن، اجـرای طـرح احـداث مجتمـع اقامتی جهـت افراد مســن و کــم تــوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس